Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kraje wzywają do nowej szczepionki, obawiają się uderzenia w eksport zwierząt gospodarskich – EURACTIV.com

Kraje wzywają do nowej szczepionki, obawiają się uderzenia w eksport zwierząt gospodarskich – EURACTIV.com

Ministrowie rolnictwa Holandii, Niemiec i Belgii wezwali firmy farmaceutyczne do szybkiego opracowania nowej szczepionki w obliczu trwającej epidemii choroby niebieskiego języka, która może mieć wpływ na eksport owiec i bydła.

Według holenderskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Żywności NVWA od początku września w Holandii wykryto ponad 2600 przypadków choroby niebieskiego języka, a pierwszy przypadek wykryto w tym kraju w 2009 roku.

Tymczasem choroba – przenoszona przez muszki i infekująca MGłównie owce i bydło, ale także kozy, lamy i alpaki – Rozprzestrzenił się na obszary przygraniczne w Niemczech i Belgii, w których ostatnio odnotowano pojedyncze przypadki na obszarach w pobliżu Holandii.

Pełniący obowiązki holenderskiego ministra Piet Adema powiedział reporterom na marginesie spotkania ministrów rolnictwa UE, które odbyło się w poniedziałek (23 października) w Luksemburgu, że wybuch epidemii ma „tragiczne konsekwencje dla zwierząt i rolników”, dodając, że wynikające z niego ograniczenia zdrowotne prawdopodobnie wpłyną na gospodarkę kraju żywy inwentarz. eksport.

Choroba zwykle powoduje u zwierząt wysoką gorączkę i obrzęk języka, przez co wydaje się on niebieski, a dla owiec często jest śmiertelny.

„Rolnicy nie mogą nic zrobić i nie mają szans się temu sprzeciwić” – ostrzegł.

Chociaż istnieją szczepionki przeciwko niektórym typom choroby niebieskiego języka, nie dotyczy to serotypu 3, czyli wariantu wykrytego u zwierząt dotkniętych niedawną epidemią. W związku z tym trzej ministrowie wezwali przemysł farmaceutyczny do szybkiego opracowania szczepionek dla tej wersji.

Mając nadzieję na znalezienie szczepionki

Adema podkreślił, że „niezbędne” jest, aby firmy aktywnie uczestniczyły w badaniach, rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko temu specyficznemu typowi choroby niebieskiego języka, dodając, że spotka się z firmami farmaceutycznymi, aby przedstawić swoją argumentację.

Choć ryzyko przeniesienia choroby niebieskiego języka przez owady będzie mniejsze w miesiącach zimowych, minister wyraził nadzieję, że szczepionka będzie dostępna do czasu ponownego wzrostu temperatur na wiosnę.

READ  Światło na końcu tunelu: naukowcy stosują nową terapię do zabijania komórek rakowych

Adema nie obiecała jednak żadnych wymiernych pieniędzy ani innych kroków mających na celu zachęcenie producentów, zamiast tego wyraziła nadzieję, że wysoki i rosnący popyt będzie motorem rozwoju szczepionek.

Tymczasem niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir zasugerował, że UE powinna wziąć sprawy w swoje ręce.

„Ściśle współpracujemy z naszymi sąsiadami, aby zjednoczyć nasze wysiłki na rzecz opracowania szczepionki, ale uważam również, że będzie to dobra okazja do podjęcia europejskiej inicjatywy badawczej” – powiedział.

Nie określił jednak dokładnie, skąd mają pochodzić pieniądze.

Unia Europejska zapewnia Finansowanie badań związanych ze zdrowiem zwierząt Poprzez program wsparcia badań „Horyzont Europa”, ale także Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRR), tzw. drugi filar Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) bloku.

Implikacje eksportowe

Chociaż choroba niebieskiego języka nie przenosi się na ludzi, Może „wyrządzić znaczną szkodę” stadom zwierząt gospodarskichwedług Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Jednocześnie ogniska choroby niebieskiego języka mogą mieć poważne konsekwencje gospodarcze dla producentów zwierząt gospodarskich, wpływając na ich zdolność do sprzedaży i eksportu zwierząt lub produktów.

Holandia, a także dotknięte nią obszary w Niemczech i Belgii utraciły tzw.Stan wolny od chorób„, co oznacza, że ​​zwierzęta przed eksportem muszą zostać zaszczepione.

Aby złagodzić cios wymierzony w producentów, belgijski minister David Clarenval wezwał do złagodzenia kary. Nalegał, aby Komisja Europejska i inne państwa członkowskie wykazały „większą elastyczność, abyśmy mogli kontynuować eksport w bezpiecznych warunkach”.

Tymczasem niemiecki Ozdemir podkreślił, że obecna epidemia jest również skutkiem zmian klimatycznych, w których rosnące temperatury zwiększają populację krasnoludów.

„W tym sensie jest to kolejne przypomnienie, że musimy skoncentrować wszystkie nasze wysiłki na walce z kryzysem klimatycznym” – stwierdził.

[Edited by Gerardo Fortuna/Nathalie Weatherald]

Przeczytaj więcej z EURACTIV