Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Koncepcja Hawajów, której powinni się nauczyć wszyscy podróżnicy – ​​bez względu na to, dokąd się udają

Koncepcja Hawajów, której powinni się nauczyć wszyscy podróżnicy – ​​bez względu na to, dokąd się udają

Polegam na mięśniach nóg w gęstym, gęstym błocie.

Stojąc w kalo lo’i (stawie taro) na hawajskiej wyspie Oahu, wyrywając chwasty z każdej rośliny i miażdżąc ślimaki jabłkowe gołymi rękami, starając się nie myśleć o tym, co mogłoby zrobić inne życie, leżałem w błocie — a potem między palcami.

Za mną gęsta mgła spowija góry. Pod chmurą pojawiają się wychodnie, jak korzenie ciernistych, porośniętych mchem drzew, które pełzają w dół doliny.

Ta farma taro jest częścią Kualoa Ranch, 4000 akrów przyrody, położonej po zachodniej stronie O’ahu. Założona w XIX wieku farma jest własnością i jest zarządzana przez tę samą rodzinę, odkąd została założona przez dr Gerrita Judda. Dramatyczna linia grzbietu i gęsty jurajski krajobraz stanowiły scenerię i tło dla ponad 200 hollywoodzkich filmów, w tym, jak można się spodziewać, Jurassic Park, Kong, Jumanji, Pearl Harbor i wielu innych oraz wielu programów telewizyjnych.

Czytaj więcej:
* Jak to jest po raz pierwszy lecieć w klasie biznes
* Jak teraz wygląda podróż na Hawaje
* Wybierasz się na Hawaje? Przewodnik po dreszczyku emocji i dreszczach Kauai . po raz pierwszy

Ale gospodarstwo ma inny, ważniejszy cel i wizję: być wzorem do naśladowania jako obrońcy ziemi i chronić jej naturalne piękno.

Miejsca takie jak Kualoa Ranch są teraz potrzebne bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ turystyka na Hawaje wznawia się, niosąc ze sobą ciężar i ryzyko związane z negatywnym wpływem podróżnych na środowisko. Jednak odwiedzający są zachęcani do upewnienia się, że nie tylko zabierają ziemię, ale zamiast tego oddają ją i dbają o nią, koncepcja znana na Hawajach jako Malamie.

„Kiedy się czymś zajmiesz, oni zajmą się tobą później”, mówi Eui Kuroso, który prowadzi i opiekuje się farmą taro. „Kiedy dbasz o ziemię, ona cię karmi i daje ci wodę”.

Iwi Kurosu oferuje oli, tradycyjny hawajski hymn, aby poprosić o pozwolenie na wjazd na ląd.

Ryan Anderson/Rzeczy

Iwi Kurosu oferuje oli, tradycyjny hawajski hymn, aby poprosić o pozwolenie na wjazd na ląd.

We współpracy z Hawaii Tourism Authority, program Malama Hawaii pozwala gościom w niektórych kurortach zarezerwować doświadczenia Malamy, takie jak projekty ponownego zalesiania, sadzenie drzew, sprzątanie plaż lub, w moim przypadku, uprawa taro.

READ  Wirus koronowy: najnowsze informacje z całego świata – środa 20 października

Aby zachęcić podróżnych, ośrodki zapewniają gościom bezpłatny nocleg, jeśli zarezerwują Malama Experience.

Większość ziemi Kuruso to farma, zatrudniająca miejscowych do uprawy taro, które są zbierane i wysyłane na lokalne targi, a także zapewniająca kilka znakomitych restauracji.

Eksperymentują również z uprawą ryżu, aby zobaczyć, jak dobrze ziarno będzie rosło w tych warunkach.

Kualoa Ranch to rezerwat przyrody o powierzchni 4000 akrów.

Ryan Anderson/Rzeczy

Kualoa Ranch to rezerwat przyrody o powierzchni 4000 akrów.

Druga część gospodarstwa ma cel edukacyjny, gdzie dzieci w wieku szkolnym przychodzą uczyć się uprawy roślin, chwastów oraz zbierania i pielęgnacji ziemi. Kiedy Covid uderzył, Lo’i musiał zostać porzucony.

Mieliśmy ogromne żniwa, ale nic nie przesadzano, odcięto wodę, stawy wyschły i zarosły perliczki. „Nie można powiedzieć, że to był Lo’i, był po prostu całkowicie przytłoczony” – mówi Kuroso.

„W styczniu szkoły ponownie zaczęły rezerwować i miałem trudne zadanie przywrócenia tego dyskursu do takiego stanu, w jakim był dla mnie”.

W ciągu kilku miesięcy ludwik wyglądał znacznie zdrowiej. „Pandemia naprawdę otworzy ci oczy” – mówi.

Ślimak jabłkowy jest szkodnikiem i składa jaja w stawach taro i zjada rośliny.

Ryan Anderson/Rzeczy

Ślimak jabłkowy jest szkodnikiem i składa jaja w stawach taro i zjada rośliny.

Oprócz edukacji dzieci turyści mogą uczestniczyć w doświadczeniach Malamy pod okiem Kuroso. Zanim zaczniemy, śpiewaj pierwszy – Hymn lub Modlitwa hawajska – Prośba o pozwolenie na wejście na farmę i modlitwę.

Obszar ten jest świętym miejscem dla Hawajczyków, więc powinieneś zapytać ich o żywioły i dać im znać, że tam jesteśmy i mamy dobre intencje do odkrywania i uczenia się.

Naszym pierwszym zadaniem jest zidentyfikowanie ślimaka jabłkowego, introdukowanego gatunku pierwotnie planowanego dla ślimaków, ale inwazyjnego szkodnika, który składa jaja na brzegach Lo’i i zjada roślinę taro. Jaja są trochę jak truskawki przyklejone do brzegu stawu, ale po bliższym przyjrzeniu się widzę dziesiątki pojedynczych różowych jajek.

„Gdyby były hodowane na słoiki, byłoby to złoto. Ale te robale wykluwają się i jedzą taro” – mówi Kuroso.

Turyści zbierają kamienie rzeczne i głazy, aby spowolnić spływ wody w dół gospodarstwa i spowolnić erozję.

Ryan Anderson/Rzeczy

Turyści zbierają kamienie rzeczne i głazy, aby spowolnić spływ wody w dół gospodarstwa i spowolnić erozję.

Pokazuje nam, jak radzić sobie ze szkodnikami – zbierać je, miażdżyć w dłoniach, a następnie myć w wodzie, gdzie nie mogą się wykluć. Im ciemniejszy róż, tym nowszy kolor. Jest lepki w dłoni, ale raz zmyty staje się pokarmem dla ryb – kręgiem życia.

READ  Zamiana domów królewskich: kto dostał pałac, a kto został na mrozie?

Kalo to zrównoważone warzywo powszechnie spotykane na wyspach Pacyfiku. Jest to pożywny korzeń, który można zmiażdżyć i przerobić na frytki, posiłki i inne przekąski, które napełniają cię. Zbierane są tylko rośliny mateczne; Każda roślina wyprodukuje od 10 do 20 roślin więcej.

„Hawajczycy zbierają tylko to, czego potrzebują. Nie bierzesz tego wszystkiego” – wyjaśnia Kuroso.

„Podczas zbioru jednego kawałka ziemi musisz zrobić miejsce dla małych dzieci, które ponownie zbierasz i siejesz. Uwielbiam, kiedy pada, ponieważ wiem, że moje rośliny będą podlewać”.

Przez całe doświadczenie dowiadujemy się o hawajskiej kulturze i systemach wierzeń, takich jak nieprzenoszenie kamieni bez pozwolenia, nawet jeśli blokuje to strumień.

„Musiałem porozmawiać ze skałą, dlaczego ją przenosimy i wyjaśnić jej, że nie ma wody i muszę nakarmić moją rodzinę, więc przeniesiemy ją w jakieś sensowne miejsce” — wyjaśnia Kuroso. „Nie tylko przesuwasz kamień bez zamiaru, musisz nadać mu cel”.

Nauczono o tradycyjnym kardamon, (chaty) odnosi się do roślin rosnących w gospodarstwie i ich zastosowań. Jest kukui lub kandelabr, który może być lekarstwem na kaca (ale zawiera również ostrzeżenie przed nadmiernym pobłażaniem – „Jeśli jesz dużo kukui, robisz dużo kału”, żartuje Kuroso) – kurkuma w celu zmniejszenia stanów zapalnych, a „Sky Potato” to chleb owocowy.

„To jest mój świat i absolutnie kocham to, co tu robię, a każdy, kto chce się uczyć, chcę dzielić się moją przestrzenią”.

Góry Kualoa Ranch i słynna linia szczytowa zostały wykorzystane w wielu hollywoodzkich filmach i programach telewizyjnych.

Ryan Anderson/Rzeczy

Góry Kualoa Ranch i słynna linia szczytowa zostały wykorzystane w wielu hollywoodzkich filmach i programach telewizyjnych.

Później kierujemy się do strumienia, aby pomóc Kurosu zbudować tamy. Zbieramy kamienie rzeczne i głazy zmyte przez ulewny deszcz i wrzucamy je z powrotem do strumienia. Zapory pomogą spowolnić przepływ wody, spowalniając erozję.

„Kiedy bierzesz, zawsze oddawaj. Zawsze zostawiaj lepsze niż to, co znalazłeś.”

READ  Wojownicy wspierają terror Anzac Day dzięki oszałamiającej wygranej 21-20 Złotych Punktów nad Raiders

Koncepcja troski o ziemię nie kończy się na doświadczeniach ośrodka Malama. Dwa dni później jadę na Wielką Wyspę, czyli Hawajską Wyspę, gdzie goście odwiedzający wyspę są zachęcani do podpisania Przyrzeczenia Bono. Słowa są jednocześnie mocne i piękne.

„Będę starał się zastanawiać, ale nie będę wędrował tam, gdzie nie należę. Nie odważę się na śmierć dla zapierających dech w piersiach obrazów ani nie zapuszczam się poza bezpieczeństwo. lawa mnie oślepi, ale nie zakłócę jej przepływu.”

Zobowiązanie obejmuje bycie świadomym warunków panujących w oceanie, „nigdy nie odwracam się plecami do Pacyfiku”, a także pozostawianie skał i piasku takimi, jakimi zostały pierwotnie znalezione, trzymanie się z dala od rzek i strumieni podczas ulewnego deszczu oraz przyjęcie ducha aloha.

Pomysł oddawania społeczeństwu, czyli turystyki odnawialnej, nie jest nowy. Ale dla wielu podróżnych jest to trzymane z tyłu głowy i nie zawsze jest śledzone. na Hawajach, Malama Trzymaj to naprzód.

To może być trudna równowaga z tego rodzaju doświadczeniami turystycznymi, aby mieć naprawdę sensowny cel, a nie tylko symboliczną czynność kołysania się w celu odhaczenia kulturowej kratki.

Ale przypominają nam również o wielkiej odpowiedzialności, jaką ponosimy jako podróżnicy. Jeśli chcemy podróżować, musimy to robić w taki sposób, aby nie przyczyniać się zbytnio do turystyki, a nie tylko brać ją bez oddawania.

Podróżni mogą rezerwować doświadczenia Malamy za pośrednictwem swoich ośrodków, aby pomóc społeczności podczas wakacji.

Ryan Anderson/Rzeczy

Podróżni mogą rezerwować doświadczenia Malamy za pośrednictwem swoich ośrodków, aby pomóc społeczności podczas wakacji.

Jest to coś, z czego jesteśmy bardzo świadomi, jako Nowozelandczycy również w naszym kraju – chcemy, aby podróżnicy przyjeżdżali tutaj, aby wydawać pieniądze w lokalnych społecznościach, ale także szanować naszą ziemię, nasze tradycje i kulturę Maorysów, objąć nasz sposób życia, a nie zepsuć nasze niesamowite. naturalne widoki.

Mamy przerwę i reset – teraz nadszedł czas, aby zaludnić lądy i morza, do których podróżujemy, bez względu na to, gdzie jesteśmy na świecie.

Kierując się tam: Hawaiian Airlines latają bezpośrednio z Oakland do Honolulu trzy razy w tygodniu.

ślady węgla: Lotnictwo generuje emisje dwutlenku węgla. Aby zmniejszyć swój wpływ, rozważ inne sposoby podróżowania, połącz swoje podróże, a kiedy musisz podróżować, rozważ zrównoważenie emisji. Aby zrównoważyć swój ślad węglowy, przejdź na stronę hawaiianairlines.conservation.org.

bądź bezpieczny: Sprawdź safetravel.govt.nz przed podróżą, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami dotyczącymi podróży.

Pisarz był pisarzem gościnnym dla Hawaiian Airlines i Hawaii Tourism Authority.