Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były premier John Key mówi, że wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie „płacze niedźwiedzia”

Były premier Sir John Key mówi wizyta na Tajwanie Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi Była „lekkomyślną” i „płaczącym niedźwiedziem”.

„Moim zdaniem to było lekkomyślne, jeśli chcesz być miły” – powiedział Key w Q&A TVNZ.

Uważał jednak, że jest „wyjątkowo nieprawdopodobne”, aby Chiny dokonały inwazji na Tajwan w krótkim okresie. Key powiedział, że Chiny wierzą, że mają władzę terytorialną nad Tajwanem, ale chętnie koegzystują z różnymi reżimami.

Pelosi złożył wizytę pomimo silnego sprzeciwu ze strony Chin, które ostrzegły, że podejmą surowe i stanowcze środki, jeśli podróż będzie kontynuowana. Administracja prezydenta USA Joe Bidena również nie poparła publicznie podróży przewodniczącego Izby Reprezentantów.

Czytaj więcej:
* Chiny witają rozmowy Xi-Biden po roku rosnących napięć
* „Milczenie jest niewybaczalne”: Nancy Pelosi wspiera dyplomatyczny bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie
* Don’t Mess With Me: Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi rzuca się na pytanie, czy nienawidzi Donalda Trumpa

„Wszyscy wiedzą, że trzeci najważniejszy urzędnik wyborczy w Stanach Zjednoczonych pojawia się na tajwańskiej ziemi, a to wywiera presję na niedźwiedzia. Pytanie brzmi, na jaką korzyść?”

„Musisz powiedzieć: „Cóż, dlaczego Nancy Pelosi miałaby to zrobić i dlaczego miałaby to zrobić pod koniec swojej kariery politycznej? „Odpowiedź brzmi, że chce zająć osobiste stanowisko. Rozumiem to, ale jakim kosztem, kiedy to już powoduje ogromne napięcie i narasta napięcie nad Cieśniną Tajwańską” – powiedział Kei.

„Osobiście uważam, że to, co zrobiła, leżało w jej osobistym interesie” – powiedział Key.

Były premier Sir John Key z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w Pekinie w październiku 2019 r.

Yuki Nishizawa / Getty Images

Były premier Sir John Key z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w Pekinie w październiku 2019 r.

Chiny odpowiedziały na wizytę ćwiczeniami wojskowymi u wybrzeży Tajwanu, a od tej wizyty ona ma Zapowiedział, że zaprzestanie wszelkiego dialogu ze Stanami Zjednoczonymi”. w głównych kwestiach.

Key obwinił byłego prezydenta USA Donalda Trumpa za część winy za pogarszające się stosunki między Chinami a demokracjami zachodnimi.

Myślę, że tak naprawdę zmienił się Donald Trump. Myślę, że w pewnym momencie zmienił globalną narrację, wierzcie lub nie, o Chinach. Naprawdę, z powodów wewnętrznych, Key powiedział Q+A.

„Myślę, że kilka lat temu był moment, kiedy chińscy przywódcy po prostu powiedzieli: »Wystarczy«”.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (po lewej) i prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podczas spotkania w Taipei w zeszłym tygodniu.

Nieobsługiwane / AP

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (po lewej) i prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen podczas spotkania w Taipei w zeszłym tygodniu.

Qi nie chciał powiedzieć, czy uważa Shi za „tyrańskiego”.

„To nie dla mnie bycie wielkim sędzią… Osobiście go kocham. Myślę, że każdy przywódca ma mocne i słabe strony, we wszystkim, co robią” – powiedział Key.

Na tym zdjęciu z filmu wideo prowadzonego przez chińską telewizję CCTV w ostatnich dniach wystrzelono pocisk z nieokreślonego miejsca w Chinach.  Chiny twierdzą, że zapłaciły "Precyzyjne uderzenia rakietowe" w Cieśninie Tajwańskiej.

AP

Na tym zdjęciu z filmu wideo prowadzonego przez chińską telewizję CCTV w ostatnich dniach wystrzelono pocisk z nieokreślonego miejsca w Chinach. Chiny twierdzą, że przeprowadziły „uderzenia precyzyjnego rakiety” w Cieśninę Tajwańską.

W swojej osobistej relacji z Xi Key uznał go za „bardzo godnego zaufania, bardzo otwartego i konsekwentnego; traktowałem tę relację z wzajemnym szacunkiem”.

Odnotowując, że Xi „stał się szefem armii, szefem partii i szefem rządu”, powiedział Qi, „oczywiście była to ogromna władza w kraju wielkości Chin”.

Key powiedział, że to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób robienia rzeczy. Chociaż mogą pojawić się obawy, jeśli władza jest zbyt duża, Chiny mają pewne mechanizmy kontroli i równowagi wobec prezydenta.

READ  Aktualizacja Covid-19: 3387 nowych przypadków w społeczności, 12 zgonów związanych z wirusem i 536 hospitalizacji