Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komentarz: Nawracające koszmary senne mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym choroby Parkinsona

Komentarz: Nawracające koszmary senne mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym choroby Parkinsona

Birmingham, Anglia: Każdej nocy, kiedy byliśmy Idź spaćSpędzamy kilka godzin w wirtualnym świecie stworzonym przez nasze mózgi, w którym jesteśmy głównym bohaterem rozwijającej się historii, której nie stworzyliśmy świadomie. Innymi słowy, śnimy.

Dla większości ludzi sny są głównie przyjemne, czasem negatywne, często dziwne, ale rzadko przerażające. To znaczy, jeśli w ogóle o tym pamiętamy. Ale dla około 5 procent ludzi niezapomniane przerażające koszmary (złe sny, które powodują, że się budzisz) pojawiają się co tydzień lub nawet w nocy.

Ostatnie badania wykazały, że osoby z chorobą Parkinsona mają więcej złych snów i koszmarów niż osoby bez tej choroby. Badania pokazują, że od 17 do 78 procent osób z chorobą Parkinsona ma cotygodniowe koszmary.

Badanie, które przeprowadziłem w 2021 roku, wykazało, że osoby z nowo zdiagnozowaną chorobą Parkinsona, które często miały sny o treści „agresywnej lub pobudzonej”, miały szybszą progresję choroby w latach po diagnozie w porównaniu z osobami bez agresywnych snów.

W związku z tym moje badanie, wraz z podobnymi badaniami, zdecydowanie sugeruje, że sny osób z chorobą Parkinsona mogą przewidywać przyszłe wyniki zdrowotne. To sprawiło, że zacząłem się zastanawiać, czy sny ludzi, którzy nie mają choroby Parkinsona, mogą również przewidywać przyszłe wyniki zdrowotne? Moje ostatnie badanie, opublikowane w The Lancet’s eClinicalMedicine, pokazuje, że tak.

W szczególności wykazał, że rozwój złych snów lub częstych koszmarów sennych w starszym wieku może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym zbliżającej się choroby Parkinsona u zdrowych ludzi.

READ  Dodanie krótkoterminowego ADT do zwiększania dawki RT nie poprawia przeżywalności w raku prostaty