Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Standaryzowane wartości wychwytu korelują z ekspresją PD-L1 w gruczolakoraku płuca w stadium IV

Standaryzowane wartości wychwytu korelują z ekspresją PD-L1 w gruczolakoraku płuca w stadium IV

Standaryzowane wartości wychwytu korelują z ekspresją PD-L1 w gruczolakoraku płuca w stadium IV

Maksymalna znormalizowana wartość pochłaniania (SUVmax) w gruczolakorak płuc Według nowego raportu opublikowanego w granice w medycynie.

Autorzy zauważają, że gruczolakorak płuc ma wysoką śmiertelność, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie duża liczba pacjentów nie otrzymuje diagnozy, dopóki nowotwór nie osiągnie IV stadium. Wraz z rozwojem leczenia raka płuc badacze stwierdzili, że testowanie PD-L1 stało się rutynową procedurą pomagającą określić najbardziej odpowiednie leczenie. W przypadku niektórych pacjentów można zastosować PD-L1 – który jest ukierunkowany na przeciwciała monoklonalne.

„Powiązanie białka 1 o zaprogramowanej śmierci komórki (PD-1) z PD-L1 prowadzi do wyczerpania lub śmierci limfocytów T” – zauważają autorzy. „Wykazano, że hamowanie tego szlaku sygnałowego zwiększa aktywność komórek T, wzmacnia odporność przeciwnowotworową i zapobiega unikaniu przez komórki nowotworowe odpowiedzi immunologicznej gospodarza, co stanowi realną technikę skutecznej immunoterapii nowotworów”.

W poprzednich badaniach próbowano sprawdzić, czy jednym ze sposobów ustalenia poziomów PD-L1 jest wykorzystanie poziomów SUVmax. Autorzy zauważają, że SUVmax został już zidentyfikowany jako wskaźnik prognostyczny zarówno we wczesnym, jak i zaawansowanym niedrobnokomórkowym raku płuca (NSCLC). Jednak do tej pory żadne badanie nie analizowało konkretnie związku między poziomami PD-L1 a SUVmax w NSCLC. Ponadto autorzy stwierdzili, że istnieje niewiele badań dotyczących ekspresji PD-L1 u pacjentów z NSCLC w populacji wietnamskiej.

Dlatego autorzy postanowili sprawdzić, czy mogą użyć 18F-fluorodeoksyglukoza (18F-FDG) wartości pozytonowej tomografii emisyjnej (PET)/CT w celu przewidzenia ekspresji PD-L1 u pacjentów z gruczolakorakiem płuca w stadium IV, którzy szukali leczenia w jednym szpitalu w Wietnamie.

Grupa 86 pacjentów z chorobą w IV stopniu zaawansowania, którzy przeszli zarówno tomografię komputerową (PET/CT), jak i badanie ekspresji PD-L1 w okresie od lutego 2019 r. do listopada 2020 r. Średni wiek pacjentów, z których dwie trzecie stanowili mężczyźni, wynosił 62,23 roku a 36% miało mutacje receptora naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR).

READ  Jak i kiedy zakończy się pandemia Covid-19?

Test ekspresji PD-L1 wykazał, że 40,7% przypadków było PD-L1 ujemnych (co oznacza, że ​​PD-L1 wykryto w mniej niż 1% guza). W 32,6% przypadków PD-L1 wykryto w 1% do 49% guza, a w 26,7% przypadków PD-L1 wykryto w ponad 50% guza.

Średnia wartość SUV (SD) wyniosła 11,09 (3,94); Jednak był on znacznie wyższy w guzach PD-L1-dodatnich (12.24.). [4.01]) w porównaniu z nowotworami PD-L1-ujemnymi (9,43.). [3.22]). Co więcej, odkryli, że SUVmax różnił się istotnie nie tylko między przypadkami dodatnimi i ujemnymi PD-L1, ale także między guzami ze słabą ekspresją PD-L1 i tymi z silną ekspresją PD-L1.

„SUVmax jest znacznie wyższy u pacjentów z pozytywną ekspresją PD-L1 niż u tych z ujemną ekspresją PD-L1” – stwierdzili autorzy. „To odkrycie sugeruje, że połączenie oceny ekspresji PD-L1 i SUVmax w guzie pierwotnym może pomóc w przewidywaniu raka płuca w stadium IV raka płuca”.

Autorzy stwierdzili, że kwestia związku między ekspresją PD-L1 a SUVmax pozostaje kontrowersyjna i stwierdzili, że ich badanie ma ograniczenia, w tym jego charakter przekrojowy i małą grupę badaną. Powiedzieli, że transportery glutaminy i heksokinazy II powinny zostać uwzględnione w przyszłych badaniach i że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, czy 18F-FDG można stosować do przewidywania odpowiedzi na immunoterapię.

odniesienie

Tien Cong B, Cam Phuong P, Thai PV, et al. Predyktywne znaczenie ekspresji PD-L1 i standaryzowanych wartości wychwytu w zmianach pierwotnych raka płuca w IV stopniu zaawansowania. FrontMed (Lozanna). Opublikowano online 13 maja 2022 r. doi: 10.3389 / fmed.2022.895401