Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kobiety z zespołem policystycznych jajników częściej doświadczają problemów z pamięcią w późniejszym życiu: badania

Kobiety z zespołem policystycznych jajników częściej doświadczają problemów z pamięcią w późniejszym życiu: badania

Wiadomo, że PCOS objawia się nadmiernym owłosieniem lub brakiem miesiączki.

Nowe badanie wykazało, że zespół policystycznych jajników (PCOS), zaburzenie hormonalne, które dotyka co najmniej 1 na 10 kobiet, powiązano z potencjalnymi problemami poznawczymi w wieku średnim. Od dawna wiadomo, że PCOS objawia się nadmiernym owłosieniem ciała lub brakiem miesiączki. Ale teraz do listy innych możliwych skutków choroby dodano zaburzenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu. Badanie, opublikowane w czasopiśmie Neuroscience, przeprowadził Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco. Badanie przeprowadzono na około 907 uczestniczkach w wieku od 18 do 30 lat przez 30 lat.

Na potrzeby badania uczestnicy wypełnili testy pamięci, zdolności werbalnych, uwagi i szybkości przetwarzania. Naukowcy odkryli, że w teście uwagi 66 kobiet z PCOS uzyskało średnio o 11% niższy wynik niż uczestniczki bez tej choroby. Według nich osoby cierpiące na tę chorobę osiągały również niższe wyniki w testach pamięci i zdolności werbalnych Zostań.

„Chociaż PCOS powiązano z chorobami metabolicznymi, takimi jak otyłość i cukrzyca, które mogą prowadzić do problemów z sercem, niewiele wiadomo na temat wpływu tej choroby na zdrowie mózgu” – stwierdziła autorka badania, dr Heather J. Huddleston, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego. Berkeley. Klinika i program badawczy zespołu policystycznych jajników w San Francisco.

Dodała: „Nasze wyniki wskazują, że osoby cierpiące na tę chorobę mają gorszą pamięć i umiejętności myślenia oraz subtelne zmiany w mózgu w wieku średnim. Może to mieć wpływ na osobę na wielu poziomach, w tym na jakość życia, sukces zawodowy i bezpieczeństwo finansowe”.

Badanie wykazało również, na podstawie skanów mózgu, że w porównaniu z osobami bez PCOS, u 25 osób cierpiących na tę chorobę istota biała jest w złym stanie, co może wskazywać na starzenie się mózgu.

Przeczytaj także | Badania wykazały, że choroba Alzheimera może być przenoszona między ludźmi w wyniku rzadkich procedur medycznych

READ  Szczepionki przeciw grypie nowej generacji zapewniają długotrwałą ochronę przed wirusami grypy o szerokim spektrum działania w badaniach przedklinicznych

Mówiąc do CNNPauline McKee, profesor i dyrektor Programu Badań nad Zdrowiem Psychicznym Kobiet na Uniwersytecie Illinois w Chicago, stwierdziła, że ​​raport naukowy „jest jednym z niewielu badań oceniających wydajność poznawczą i funkcjonowanie mózgu kobiet w średnim wieku”. Pani Mackey nie brała udziału w badaniu, ale dodała, że ​​odkrycia podkreślają „potencjalne słabości poznawcze u kobiet z PCOS, chociaż ważne jest, aby wiedzieć, że są to słabości poznawcze, a nie niepełnosprawność”.

„Innymi słowy, w testach wypadają gorzej niż inne kobiety, ale ich wyniki nie mieszczą się w granicach złych” – powiedziała pani Mackey placówce.

Warto zauważyć, że wyraźnymi objawami zespołu policystycznych jajników są zmiany menstruacyjne, zmiany skórne, takie jak nadmierne owłosienie twarzy i ciała, trądzik, nieprawidłowy rozrost jajników i niepłodność.