Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kalorie mogą przewyższać składniki odżywcze w diecie zawierającej stłuszczenie wątroby

Okresowe ograniczenie kalorii oferuje niewielką przewagę nad dietą niskowęglowodanową o wysokiej zawartości tłuszczu (LCHF) w leczeniu bezalkoholowym. tłusta wątroba (NAFLD) mówią naukowcy.

Dieta przerywana zapewnia większe korzyści dla sztywności wątroby i cholesterolu LDL i może być łatwiejsza w utrzymaniu, powiedział Magnus Holmer, szef oddziału chorób wątroby w Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji.

Powiedział, że dieta przerywana ma też wady, a różnice między nimi są niewielkie Medscape Wiadomości medyczne.

„Był równie skuteczny w zmniejszaniu stłuszczenia wątroby w NAFLD, a także w zmniejszaniu masy ciała” – powiedział. „I z tego możemy powiedzieć, że skład makroelementów, takich jak tłuszcz czy cukier, wydaje się być mniej ważny niż liczba spożywanych kalorii”.

Holmer i współpracownicy przedstawili swoje odkrycia na Międzynarodowej Konferencji Wątroby (ILC) 2021 i opublikowali je w: Raporty JHEP.

Podczas gdy poprzednie badania wykazały, że dieta może skutecznie leczyć niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, naukowcy debatowali, czy powszechne diety niskowęglowodanowe i wysokotłuszczowe mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jednocześnie popularność zyskały diety o ograniczonej kaloryczności, w szczególności dieta 5:2, w której uczestnicy jedzą normalnie 5 dni w tygodniu i ograniczają kalorie przez pozostałe dwa dni.

Jak porównują się te dwie diety?

Aby sprawdzić, czy jeden był skuteczniejszy od drugiego, naukowcy zrekrutowali 74 osoby z NAFLD. Diagnozowali pacjentów na podstawie oceny radiologicznej lub kombinacji kontrolowanego współczynnika tłumienia (CAP) > 280 dB/m i otyłośćlub CAP > 280 dB/m, podwyższony poziom aminotransferazy alaninowej i przyrost masy ciała. Szesnastu pacjentów leczono statynami.

Naukowcy losowo przypisali 25 osób do diety LCHF, 25 do diety 5:2 i 24 do standardowej opieki. Grupy były podobne pod względem diety, wieku, wskaźnika masy ciała (BMI), sztywności wątroby i większości innych parametrów na początku badania, chociaż w grupie standardowej opieki było więcej kobiet.

Na początku badania uczestnicy standardowej opieki konsultowali się z hepatologiem, który doradził im unikanie słodyczy i tłuszczów nasyconych, spożywanie trzech posiłków dziennie i unikanie dużych porcji.

READ  Elon Musk SpaceX dostarcza nową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną | SpaceX

Naukowcy poprosili kobiety na diecie 5:2 o spożywanie do 500 kalorii dziennie co dwa dni w tygodniu i do 2000 kalorii dziennie przez pozostałe pięć dni. Poprosili mężczyzn w grupie, aby spożywali do 600 kalorii dziennie co dwa dni w tygodniu i do 2400 kalorii dziennie przez pozostałe pięć dni.

Dali wszystkim uczestnikom przepisy 5:2 zgodne z zaleceniami żywieniowymi nordyckimi, adaptacją diety śródziemnomorskiej skoncentrowaną na tradycyjnej żywności nordyckiej, zwłaszcza zbożach, takich jak pełnoziarniste żyto, owies i jęczmień; Owoce takie jak jabłka, gruszki, jagody i brzoskwinie. warzywa korzeniowe, kapusta, cebula, groch, fasola, ryby, gotowane ziemniaki, produkty mleczne; Używaj oleju rzepakowego (rzepakowego). Kalorie w przepisach składają się z 45%-60% węglowodanów, 25% tłuszczu, 10%-20% białka.

Naukowcy poprosili kobiety na diecie LCHF, aby spożywały średnio 1600 kalorii dziennie, a mężczyzn średnio 1900 kalorii dziennie. Wszyscy uczestnicy korzystali z przepisów opartych na mięsie, rybach, jajach, warzywach, o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu mlecznego. Uczestnicy unikali cukru, chleba, makaronu, ryżu, naleśników, ziemniaków i owoców. Kalorie w przepisach składają się z 5%-10% węglowodanów, 50%-80% tłuszczu, 15%-40% białka.

Wszyscy uczestnicy zgłaszali, co jedli w ciągu ostatnich 3 dni, na początku badania i po 12 tygodniach. Uczestnicy w grupach 5:2 i LCHF również otrzymali telefony kontrolne, aby zgłosić ostatnie 24 godziny jedzenia w 2, 4, 8 i 12 tygodniu, a także w 6 tygodniu, kiedy odwiedzili dietetyka.

Ponadto naukowcy zmierzyli spożycie przez uczestników kwasu linolowego i alfa-linolenowego, aby sprawdzić, czy posiłki uczestników różniły się między grupami.

Po 12 tygodniach trzy grupy straciły znaczną ilość tłuszczu wątrobowego, ale grupy LCHF i 5:2 straciły więcej niż grupa standardowej opieki. Sztywność wątroby była znacznie zmniejszona w grupach 5:2 i standardowej opieki, ale nie w grupie LCHF.

Stół. Zmiana w składzie ciała

dieta Średnia zmiana w stłuszczeniu wątroby,% Średnia zmiana sztywności wątroby, kPa Średnia zmiana masy ciała, kg
Opieka standardowa -3,6 -1,5 -2,5
LCHF -7,2 -0,3 -7,3
5: 2 -6,1 -1,8 -7,4
READ  „Poszukiwacze przygód w niepełnym wymiarze godzin”: poszukiwacze skamielin ustanowili rekord w Cotswolds | skamieniałości

Różnice w zmianie stłuszczenia między grupami standardowej opieki i LCHF były istotne statystycznie (s = 0,001, gdzie mieściła się pomiędzy standardową opieką a grupą 5:2 (s = 0,029). Różnice między grupami LCHF i 5:2 nie były istotne statystycznie dla masy ciała lub stłuszczenia, ale były istotne statystycznie dla hepatosklerozy.

Ponadto grupa 5:2 znacznie zmniejszyła całkowitą i Cholesterol lipoprotein o niskiej gęstości, podczas gdy grupa standardowej opieki nie. W grupie LCHF poziomy LDL, HDLi podwyższony cholesterol całkowity.

Holmer powiedział, że długoterminowe skutki wyników cholesterolu są niejasne. Ma nadzieję, że po 18-24 miesiącach zajmie się tymi pacjentami. Ale Holmer powiedział, że wstępne wyniki badań cholesterolu mogą wystarczyć, aby stanowić czerwoną flagę dla każdego, kto cierpi na choroby układu krążenia.

Przestrzeganie diety

Tylko 1 osoba wycofała się z grupy 5:2 w porównaniu z 5 w grupie LCHF i 4 w grupie standardowej opieki. Więcej osób w grupie LCHF zgłosiło zdarzenia niepożądane, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

„Dzięki LCHF jest to drastyczna zmiana dla większości ludzi” – powiedział Holmer. „Wielu pacjentów jest w szoku, gdy zdają sobie sprawę, ile tłuszczu powinni zjeść na śniadanie, lunch i kolację. Mogą codziennie jeść bekon i jajka na śniadanie”. Dodał, że dieta może stanowić wyzwanie dla osób, które ze względów środowiskowych chcą ograniczyć spożycie mięsa.

Zauważył, że grupa 5:2 ma tę zaletę, że ludzie mogą wybierać, co chcą jeść, o ile przestrzegają ograniczeń kalorycznych. Ostrzegł jednak, że dieta nie będzie dobrze działać u osób z cukrzycą insulinozależną ze względu na trudności z adaptacją. Insulina poziomy w dni postu. Zalecił też nie stosować tej diety osobom z nią marskość Ponieważ muszą jeść częste posiłki.

LCHF i 5:2 diety mogą działać

Dobrą wiadomością dla większości ludzi, powiedział Holmer, jest to, że różne diety będą skuteczne w leczeniu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

READ  Czy szczepionki Pfizer lub Moderna mRNA COVID mogą wpływać na Twój kod genetyczny?

„Zaczynam od powiedzenia moim pacjentom, że jest to całkowicie uleczalne, o ile jestem w stanie schudnąć” – powiedział. „Następne pytanie brzmi: w jaki sposób zamierzają kontynuować tę misję? A jeśli naprawdę interesują się konkretnym rodzajem diety, mogę, w oparciu o te odkrycia, zachęcać do tego”.

Wyniki długoterminowe będą znaczące, powiedział Stephen Harrison, profesor wizytujący hepatologii na Wydziale Medycyny Radcliffe na Uniwersytecie Oksfordzkim w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. Na przykład, ciekawie będzie sprawdzić, czy diety mają wpływ na wzdęcia lub stany zapalne, powiedział Medscape Wiadomości medyczne.

Innym ograniczeniem badania, powiedział, jest to, że jest ono stosunkowo małe. Zauważył, że osoby z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby powinny oprócz spożywania mniejszej ilości jedzenia zwiększyć aktywność fizyczną.

Mimo to Harrison powitał wyniki z entuzjazmem, mówiąc: „To ważne badanie”.

Dodał, że pomocne jest bezpośrednie porównanie dwóch popularnych diet i uzyskanie potwierdzenia, że ​​każda z nich może działać, jest zachęcające.

Badanie zostało wsparte dotacjami Rady Hrabstwa Sztokholm, Fundacji Nauk o Żywieniu (Kostfonden), Fundacji Badań Skandia i Fundacji Åke Wiberg. Holmer nie ujawnił żadnych istotnych powiązań finansowych. Harrison jest konsultantem firmy Madrigal Pharmaceuticals.

Międzynarodowa Konferencja Wątroby (ILC) 2021: Streszczenie OA-1627. Został wprowadzony 25 czerwca 2021 r.

Raporty JHEP. Opublikowano 17 lutego 2021 r. pełny tekst

Laird Harrison pisze o nauce, zdrowiu i kulturze. Jego prace ukazywały się w krajowych magazynach, gazetach, radiu publicznym i na stronach internetowych. Pracuje nad powieścią o alternatywnych faktach w fizyce. Harrison uczy pisania w Grocie Książek. Odwiedź go na lardharrison.com Lub śledź go na TwitterzeUmieść tweeta