Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izraelskie protesty zaproponowały ustawę w Polsce ograniczającą roszczenia dotyczące mienia skradzionego przez nazistów

główne punkty

  • Domagał się 30-letniego terminu na odwołanie się od decyzji w sprawie roszczeń odszkodowawczych
  • Izrael wezwał polskiego ambasadora, aby wyrazić swoje niezadowolenie z prawa
  • Polska z kolei wezwała izraelski charge d’affaires do przedyskutowania ustawy

Izrael wezwał ambasadora Polski, by zaprotestował przeciwko ustawie przyjętej przez izbę niższą parlamentu, która zdaniem krytyków może utrudnić Żydom odzyskanie mienia skonfiskowanego im podczas II wojny światowej.

Proponowane przepisy mają na celu przedawnienie roszczeń majątkowych, Reuters wzmiankowany.

Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid Powiedział Tuż po głosowaniu z 24 czerwca, że ​​„niezrozumiały środek” podjęty przez polskich prawodawców może zaszkodzić relacjom politycznym między oboma krajami.

„Polski projekt ustawy w rzeczywistości uniemożliwiłby zwrot żydowskiego mienia lub zapewnienie odszkodowania ocalałym z Holokaustu i ich spadkobiercom. które istnieją w Polsce od setek lat.Izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział: „To niezrozumiały czyn”.

„To niemoralne prawo poważnie zaszkodzi stosunkom między krajami” – dodał.

Na około trzy miliony Żydzi mieszkający w Polsce zostali eksterminowani przez nazistów podczas Holokaustu. Od upadku komunizmu w 1989 r. żydowscy właściciele ziemscy i ich potomkowie wielokrotnie domagali się od Polski odszkodowania.

Proponowany środek wprowadza w życie orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., które wyznacza termin na wykonanie błędnych decyzji administracyjnych. Projektowana ustawa wyznaczała ten termin na 30 lat.

Ustawa została zatwierdzona w izbie niższej, Izbie Reprezentantów, 309 głosami bez sprzeciwu i 120 wstrzymujących się. Senat ma teraz debatować nad ustawą.

W piątek polskie MSZ stwierdziło, że limity czasowe mają na celu wyeliminowanie nadużyć i nieprawidłowości, które miały miejsce „na dużą skalę”, jak podaje Al Jazeera. W raporcie polskie MSZ podkreśliło, że „nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości dochodzenia cywilnych roszczeń odszkodowawczych, bez względu na narodowość czy pochodzenie powoda”.

READ  Cadbury musi usunąć kluczowe szczegóły z opakowania po śmierci królowej

Barbara Bartos, współautorka projektu, mówiła wcześniej Reuters Termin będzie dotyczył wyłącznie postępowania administracyjnego, a nie cywilnego. Przyznał jednak, że często podstawą do roszczeń odszkodowawczych były odwołania od decyzji administracyjnych.

Polska pozostaje jedynym krajem UE, który nie uchwalił ustawy o zwrocie majątku pomimo wielokrotnych wezwań ze Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek polskie MSZ wezwało do Warszawy izraelskiego chargé d’affairs Tel Ben Ari Ya’alon do rozpoczęcia rozmów nad kontrowersyjną ustawą.

Al-Jazeera cytuje polskiego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który powiedział, że niektórzy izraelscy politycy wykorzystują tę kwestię do wewnętrznych celów politycznych.

Urodzony w Polsce ocalały z Holokaustu Roman Kent przemawia do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 2015 r. Zdjęcie: AFP/Odd Andersen