Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inteligentna platforma internetowa może pomóc pacjentom w monitorowaniu zdrowia psychicznego między wizytami lekarskimi – ScienceDaily

Aby pomóc pacjentom zarządzać ich dobrostanem psychicznym między wizytami, naukowcy z Texas A&M University opracowali inteligentną platformę internetową opartą na urządzeniach, która może stale monitorować stany nadmiernego pobudzenia, które są oznaką stresu psychicznego. Powiedzieli, że ta zaawansowana technologia może odczytywać wskazówki twarzy, analizować wzorce głosu i integrować odczyty z czujników sygnałów życiowych wbudowanych w smartwatche, aby określić, czy pacjent jest pod wpływem stresu.

Co więcej, naukowcy wskazali, że technologia ta może dostarczać informacji zwrotnych i ostrzegać zespoły opiekuńcze w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego pacjenta.

„Zdrowie psychiczne może się zmienić bardzo szybko, a wiele z tych zmian pozostaje ukrytych przed usługodawcami lub doradcami” – powiedział dr Farzan Sasangohar, profesor nadzwyczajny na Wydziale Inżynierii Przemysłowej i Systemowej na WM Michael Barnes 64. „Nasza technologia zapewni usługodawcom i doradcom stały dostęp do zmiennych dotyczących pacjentów i ich statusu. Wierzę, że będzie ona miała wpływ na ratowanie życia, ponieważ będą mogli dotrzeć do pacjentów, gdy będą tego potrzebować. Ponadto umożliwi pacjentom lepsze zarządzanie zdrowie psychiczne.”

Zintegrowaną elektroniczną platformę monitorowania i informacji zwrotnej dla naukowców opisano w Journal of Psychological Practice.

W przeciwieństwie do niektórych dolegliwości fizycznych, które zwykle można leczyć niewielkimi wizytami u lekarza, osoby z potrzebami zdrowia psychicznego mogą wymagać długiego okresu opieki. Pomiędzy wizytami u lekarza brakowało informacji o stanie zdrowia psychicznego pacjenta. W związku z tym niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia psychicznego ma ograniczone możliwości leczenia. Na przykład pacjent z zaburzeniem lękowym może doświadczyć stresującego wydarzenia życiowego, które skutkuje silną drażliwością i lękiem, które mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Ale ten pacjent może być między wizytami. Z drugiej strony pracownicy służby zdrowia nie mają możliwości poznania ciągłej walki swoich pacjentów ze zdrowiem psychicznym, co może uniemożliwić im zapewnienie odpowiedniej opieki.

READ  Odkrycie nowej funkcji móżdżku

Dlatego wyniki zgłaszane przez pacjentów między wizytami mają kluczowe znaczenie dla planowania skutecznych interwencji w zakresie zdrowia psychicznego, tak aby zapewnić ciągłą poprawę samopoczucia pacjenta. Aby wypełnić tę lukę, Sasangohar i jego zespół współpracowali z klinicystami i badaczami z Oddziału Psychiatrii w Houston Methodist Hospital, aby opracować inteligentną platformę internetową, która pomoże ocenić zdrowie psychiczne pacjenta.

„Szpital ma największą szpitalną klinikę psychiatryczną w rejonie Houston” – powiedział Sasangohar. „Dzięki tej współpracy moglibyśmy objąć tysiące pacjentów, którzy zgodzili się na nadzór psychologiczny”.

Współpracownicy Sasangohar ze szpitala Houston Methodist Hospital używali już gotowego dla pacjenta narzędzia nawigacyjnego o nazwie CareSense. To oprogramowanie może być używane do wysyłania przypomnień i pytań monitorujących do pacjentów, aby lepiej ocenić ich stan zdrowia. Na przykład osoby zagrożone samookaleczeniem mogą być zachęcane do okresowego wypełniania kwestionariuszy dotyczących poważnych zaburzeń depresyjnych.

Zamiast polegać wyłącznie na osobistej ocenie ich zdrowia psychicznego pacjentów, Sasangohar i jego zespół opracowali również kompletny pakiet oprogramowania do analizy zautomatyzowanej nadmiernej potliwości, który można łatwo zainstalować na smartfonach i smartwatchach. Programy te zbierają dane wejściowe z aplikacji do rozpoznawania twarzy i głosu oraz czujników już wbudowanych w inteligentne zegarki, takich jak czujniki tętna i krokomierz. Dane ze wszystkich tych źródeł uczą następnie algorytmów uczenia maszynowego do rozpoznawania wzorców zgodnych z naturalnym stanem pobudzenia. Po przeszkoleniu algorytmy mogą stale analizować odczyty pochodzące z czujników i aplikacji rozpoznających, aby określić, czy dana osoba jest w podwyższonym stanie pobudliwości.

„Kluczem jest tutaj triangulacja” – powiedział Sasangohar. „Każda z tych metod z osobna, taka jak analiza mimiki twarzy, jest obiecująca w badaniu stanu psychicznego, aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami. Kiedy jednak ta informacja jest połączona z analizą uczuć wokalnych, oprócz fizjologicznych wskaźników niepokoju, diagnoza i wnioskowanie stają się mocniejsze i jaśniejsze. ”.

READ  Więcej szczepień przeciwko krztuścowi może pomóc w zmniejszeniu barier – New Zealand College of Midwives

Sasangohar zauważył, że zarówno subiektywna ocena stanu psychicznego, jak i obiektywna ocena algorytmów uczenia maszynowego uzupełniają się w celu ostatecznej oceny stanu pobudzenia konkretnej osoby.

Chociaż prototyp ich technologii jest gotowy, naukowcy stwierdzili, że nadal muszą poprawić żywotność baterii smartfonów z oprogramowaniem, ponieważ algorytmy zużywają dużo energii. Ponadto wskazali, że muszą zająć się kwestiami użyteczności, czyli wszelkimi problemami uniemożliwiającymi pacjentom korzystanie z ich technologii, takimi jak trudności w poruszaniu się po aplikacjach.

„Ze względu na piętno związane z chorobami psychicznymi chcieliśmy stworzyć bardzo konserwatywny monitor zdrowia psychicznego” – powiedział Sasangohar. „Dlatego wybraliśmy gotowe produkty, takie jak smartfony, a następnie stworzyliśmy zaawansowane aplikacje, które działają na tych urządzeniach, aby monitorowanie zdrowia psychicznego było tajemnicą”.

Źródło historii:

Materiał Wstęp do Uniwersytet Texas A&M. Oryginał autorstwa Vandana Suresh. Uwaga: zawartość można modyfikować w zależności od stylu i długości.