Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Innargi w celu zbadania potencjału geotermalnego w Poznaniu

Innargi w celu zbadania potencjału geotermalnego w Poznaniu

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Innargi a Veolia Energi Poland (Źródło: Innargi)

Innargi podpisał list intencyjny z lokalnymi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej w celu zbadania potencjału geotermalnego ciepłownictwa w Poznaniu w Polsce.

Duński deweloper ogrzewania geotermalnego Energia Podpisano list intencyjny z lokalnym dostawcą energii elektrycznej Veolia Energia Polska i Veolia Energia Poznań w celu zbadania potencjału ciepłownictwa geotermalnego w Poznaniu. To zapoczątkowało pierwszy projekt Innargi poza Danią.

W ramach tej współpracy firmy zbadają możliwość stworzenia ciepłowni geotermalnej o mocy 100 MW w Poznaniu, piątym co do wielkości mieście w Polsce. Prace nad dogłębną oceną rozpoczną się w tym roku, a ciepłownia geotermalna ma zostać w pełni uruchomiona za około pięć lat, jeśli wyniki badania będą pozytywne.

Projekt ma na celu dekarbonizację sieci ciepłowniczych i jest zgodny z misją Veolii, by być firmą wzorcową w zakresie transformacji środowiskowej. Badania rozpoznawcze zasobów geotermalnych pozwolą na ocenę możliwości rozwoju ciepłownictwa geotermalnego w Poznaniu. Projekt został uruchomiony w ramach trwających poszukiwań alternatyw dla węgla, poprawy efektywności OZE oraz stabilizacji cen ciepła sieciowego dla odbiorcy końcowego.

„Aspirujemy do tego, by być firmą odniesienia dla procesu transformacji energetycznej, dlatego koncentrujemy się na dywersyfikacji naszego miksu energetycznego, tak aby uwzględniał również odnawialne źródła energii” – powiedział Frederic Farosh, prezes zarządu Veolia Energia Polska.

„Oczekujemy, że pilotażowy projekt geotermalny w Poznaniu zademonstruje ogromny potencjał energii geotermalnej dla dużych systemów ciepłowniczych w Europie Środkowo-Wschodniej” – powiedział Samir Abboud, dyrektor zarządzający Innargi.

Model biznesowy niskiego ryzyka

Pomimo wielu zalet wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania sieciowego, wykorzystanie energii geotermalnej w Europie było utrudnione przez wysokie koszty początkowe i nieodłączną niepewność warunków podpowierzchniowych. Model biznesowy Innargi oferuje geotermię jako usługę, chroniąc w ten sposób Veolię przed kosztami inwestycyjnymi i ryzykiem na etapie poszukiwań, budowy i eksploatacji.

READ  Polska to Twoja ulubiona próba pierwszej rundy! - escYOUnited

Obecnie Innargi przygotowuje się do Wiercenie dwóch odwiertów geotermalnych w Aarhus w Danii. Spółka znajduje się również na różnych etapach rozwoju i/lub eksploracji energii geotermalnej KopenhagaI HolbeckaI Miasta Skanderborg i Hørning.

Miasto Poznań wspiera ciepłownictwo geotermalne

Miasto Poznań bardzo wspiera proces pełnego zatwierdzenia umowy podpisanej przez obie strony.

„Dekarbonizacja sieci ciepłowniczych i poprawa jakości powietrza dla lepszego środowiska w Poznaniu ma kluczowe znaczenie. Korzystanie z ogrzewania geotermalnego w Poznaniu wymaga dobrej współpracy z naszymi urbanistami i ekspertami ds. Środowiska. Cieszymy się na partnerstwo i życzymy powodzenia projektu.

„Od lat ściśle współpracujemy z Urzędem Miasta Poznania we wspólnym dążeniu do wypracowania innowacyjnych rozwiązań proekologicznych.Dzięki otwartości miasta na inicjatywy służące lokalnej społeczności udało nam się dotychczas zrealizować szereg inwestycji, które usuwanie węgla.

Źródło: Energia