Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga najwyższy od 40 lat poziom 9%

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga najwyższy od 40 lat poziom 9%

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła w kwietniu 9 procent, najwyższy poziom od ponad 40 lat, po tym, jak rosnące rachunki za gaz i elektryczność zaostrzyły kryzys kosztów utrzymania, z jakim borykają się rodziny.

Inflacja cen konsumpcyjnych jest dwukrotnie wyższa niż przewidywał Bank Anglii zaledwie sześć miesięcy temu.

Przy gwałtownym spowolnieniu aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale roku brytyjska gospodarka przeżywa najgorszy atak Inflacja, której towarzyszy stagnacja gospodarcza – Słaby wzrost połączony z wysoką inflacją – od drugiego szoku naftowego w latach siedemdziesiątych.

Inflacja wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrosła z 7 proc. w marcu do 9 procent w kwietniu, co oznacza, że ​​jest najwyższym spośród krajów G7 i jedną z najwyższych spośród wszystkich zaawansowanych gospodarek na świecie.

Oczekuje się, że jesienią wzrośnie do ponad 10 procent.

Gwałtowny wzrost kosztów życia wywrze większą presję na kanclerza Rishi Sunaka, aby przyspieszył obiecane środki, aby pomóc biednym rodzinom i emerytom radzić sobie z rosnącymi cenami szybciej niż ich dochody.

W odpowiedzi na te liczby Sunak wydał oświadczenie, w którym oskarżył ceny energii o globalne wstrząsy. „Nie możemy całkowicie chronić ludzi przed tymi globalnymi wyzwaniami, ale zapewniamy ogromne wsparcie tam, gdzie to możliwe, i jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych działań” – powiedział.

Urząd Statystyczny powiedział, że 54 procent wzrostu Przy kwietniowym pułapie cen energii w Wielkiej Brytanii spowodował on prawie trzy czwarte wzrostu inflacji w tym miesiącu, ale ceny również gwałtownie rosły w prawie wszystkich kategoriach wydatków i towarów opuszczających fabryki.

Wzrost cen surowców zwiększa presję na producentów, aby przerzucali wyższe koszty, powiedział Grant Fitzner, główny ekonomista ONS. „Było to spowodowane wzrostem ilości produktów spożywczych, sprzętu transportowego, minerałów, maszyn i urządzeń” – powiedział.

Ponieważ inflacja znacznie przekracza cel 2 procent Banku Anglii, a ceny usług wzrosły o 4,7 procent w porównaniu z poprzednim rokiem, powszechne dowody na to, że inflacja staje się coraz bardziej uporczywa, prawdopodobnie dodadzą siły tym, którzy chcą, aby bank centralny to zrobił. . podnieść stopy procentowe Także do schłodzenia gospodarki.

READ  Loty zostały przekierowane po tym, jak przerażające burze rozdzierały niebo

Kitty Usher, główna ekonomistka Instytutu Dyrektorów, powiedziała, że ​​liderzy biznesu twierdzą, że słaba gospodarka jest teraz ich „negatywnym problemem numer jeden” i sprawia, że ​​„bardziej niechętnie inwestują, gromadząc problemy dla gospodarki na przyszłość”.

Jednak według badań na temat postaw Accenture w biznesie tylko 9 procent dyrektorów zarządzających branżą konsumencką uważało, że ich klienci mają mniejsze dochody niż w zeszłym roku, a tylko jedna piąta uważa, że ​​ich klienci mają problemy finansowe.

Wykres pionowy inflacji CPI rok do roku według decyla dochodowego (%) pokazujący, że biedniejsze gospodarstwa domowe doświadczają wyższej stopy inflacji niż gospodarstwa bogatsze

Korzystając ze środowych danych Biura Statystyki Krajowej, Instytut Studiów Podatkowych wykazał, że 54-procentowy wzrost cen energii doprowadził do znacznie wyższej stopy inflacji w biedniejszych gospodarstwach domowych niż w bogatszych, ponieważ przeznaczały one większą część swoich dochodów na gaz i elektryczność.

Heidi Karjalainen, ekonomistka z IFS, oszacowała, że ​​stopa inflacji dla najbiedniejszych 10 proc. brytyjskich gospodarstw domowych wyniosła w kwietniu 10,9 proc., w porównaniu do 7,9 proc. wśród najbogatszych 10 proc. Karjalainen powiedział, że w kwietniu świadczenia rządowe wzrosły zaledwie o 3,1 procent, co oznacza „znaczne obniżenie realnych warunków życia”.

W tym tygodniu Bank Anglii starał się zrzucić winę za niekontrolowanie inflacji. Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, Zrzuć to na globalne wstrząsy Do wysokich cen powiedzieli „niewiele możemy z tym zrobić”.

“ [bank’s] RPP będzie chciała zademonstrować swoją zdolność do utrzymania oczekiwań inflacyjnych na linii. Głównym ryzykiem, przed jakim stoją decydenci, jest to, czy dzisiejsze wysokie tempo inflacji stanie się integralną częścią negocjacji płacowych, co wywrze dodatkową presję na wzrost cen”.

Inflacja cen detalicznych, posługująca się niewiarygodną miarą, która nadal potwierdza koszt długu publicznego powiązanego z indeksem, wzrosła w kwietniu do 11,1 procent, co jest również najwyższym poziomem od 40 lat.