Iga Świątek i Hubert Hurkacz prowadzą Polskę do pierwszego zwycięstwa w United Cup.  |  Turniej ATP

Iga Świątek i Hubert Hurkacz prowadzą Polskę do pierwszego zwycięstwa w United Cup. | Turniej ATP

Raport z meczu

Hurkacz i Świątek prowadzą Polskę do pierwszego zwycięstwa w Perth

Najwyżej rozstawiona drużyna zapewnia sobie czysty remis w meczu z Brazylią

30 grudnia 2023 r

Colin Murty/AFP za pośrednictwem Getty Images

Hubert Hurkacz w akcji w sobotę w Perth.
Przez personel ATP/WTA

Rozstawiona z czołówki Polska gra w United Cup.

W sobotni wieczór w Perth Hubert Hurkacz zapewnił swojemu krajowi niezachwiane prowadzenie 2:0 nad Brazylią, po czym w dwie godziny i 24 minuty wrócił i zwyciężył 6:7(4), 6:2, 6:3 nad Thiago Sibotha Wild.

Wcześniej Iga Świątek pokonała Polską 1:0, po pokonaniu Beatrice Haddad Maia 6:2 i 6:2 w swoim pierwszym meczu w sezonie 2024. Po zwycięstwie w grze pojedynczej Świątek i Hurkacz wrócili na kort i odnieśli czyste zwycięstwo dla Polski 3:0 W pierwszej grupie po zwycięstwie w grze mieszanej 6:4 i 6:3 nad Haddadem Mayą i Marcelo Melo.

Hurkacz nie spisał się najlepiej w starciu z Sibutem Wildem, zdobywając 75 procent (39/52) punktów ze swoich pierwszych serwisów w meczu. Jednak dziewiątka na świecie znalazła odpowiednią głębię, aby wrócić w kluczowych momentach, pięciokrotnie przełamując serwis i przypieczętowując zwycięstwo.

Hurkacz, który w 2023 roku zdobył tytuł mistrza Marsylii i Szanghaju, w zeszłym sezonie pokonał graczy spoza pierwszej pięćdziesiątki rankingu Pepperstone ATP 26-6. W nowym sezonie będzie chciał utrzymać swój rekord niepokonanej drużyny, kiedy w poniedziałek zmierzy się z Alejandro Davidovichem Fokiną.

Numer jeden na świecie Świątek zwycięsko rozpoczął sezon 2024, pokonując numer 11 na świecie Haddad Mayę.

Sobotni mecz był nie tylko rewanżem za ubiegłoroczny półfinał French Open, ale także przedłużeniem passy zwycięstw między sobą. Świątek i Haddad Maya zakończyli kampanię w 2023 roku niepokonani. Świątek odniósł 11 zwycięstw z rzędu, wygrywając China Open i finały WTA, kończąc rok na pierwszym miejscu. Haddad Maya zdobyła tytuł w WTA Zhuhai Elite Cup i przedłużyła swoją passę do siedmiu po pokonaniu Sary Sorribes Tormo pierwszego dnia Mistrzostw Świata WTA. Puchar Zjednoczonego.

READ  PGNiG zgadza się ulepszyć polską branżę biogazową

W trzecim zawodowym spotkaniu Świątek od początku przejął kontrolę i nie odpuścił. Haddad Maya utrzymała swój serwis na początku meczu, po czym Świątek przegrała pięć gemów z rzędu przy ciągłej presji na linii bazowej i zakończyła seta po dwóch gemach.

Haddad Maya zwiększyła swoją agresję w drugim secie i zdobyła pierwsze trzy break pointy w meczu. Świątek jednak odprawił ich precyzyjnym serwisem i wyszedł na prowadzenie 4:1. Brazylijczyk w końcu przełamał doskonale wymierzonym bekhendem i zmniejszył przewagę do 4:2. Świątek odpowiedziała zdobyciem ośmiu z kolejnych 10 punktów i po godzinie i 18 minutach przypieczętowała zwycięstwo.

Świątek i Hurkacz później połączyli siły, aby zakończyć czyste zwycięstwo Polski w Perth, pokonując Haddada Maję i Marcelo Melo 6:4, 6:3. Obaj mają obecnie bilans 3:0 w swoich meczach deblowych w United Cup, a Polska dotrze do półfinału w 2023 roku.

Do ćwierćfinału zakwalifikuje się zwycięzca z Polski i Hiszpanii w poniedziałek. Brazylia zakończyła sezon w grupie A remisem 0:2 po porażce z Hiszpanią w pierwszym meczu w piątek.