Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Helena Modrzejewska – Poznaj artystę, który podbił Polskę i Amerykę

Helena Modrzegoska była polską aktorką i artystką teatralną, najbardziej znaną z doskonałości w sztukach szekspirowskich w Polsce i Ameryce. Najbardziej znana była z roli Lady Makbet w sztuce. W październiku 2021 r. Google Doodle uhonorował ją z okazji 181. urodzin aktorki.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Helenie Modrzejewskiej.

poprzednie życie

Helena urodziła się 12 października 1840 roku w Krakowie jako Jadwiga Pinda. Była nieślubną córką zamożnej wdowy, Josefy Pandy. W młodym wieku chciała zostać aktorką. Helena bardzo wcześnie dołączyła do grup mobilnych. Mniej więcej w tym samym czasie przyjęła pseudonim Modrzejeweska.

Śpiewała w wielu teatrach regionalnych w Staninloo, Bochni, Przemis, Neu Saks i Brzyzani.

Wykonawca, którego nawet krytycy nie mogli przestać chwalić

Jej miłość do aktorstwa i występów znajduje odzwierciedlenie w każdej pracy. Występy Heleny w największych miastach Polski zostały dobrze przyjęte przez krytykę, jednak nie przyniosły artyście satysfakcji. Raz po raz czuła, że ​​jej talent wykracza daleko poza zasięg małych miejscowości w kraju.

Kiedy Helena po raz pierwszy pojawiła się w Ameryce

Helena chciała dla siebie czegoś dużego. Odświeżył swój start w 1877 roku po tym, jak zadebiutował w Ameryce. Był to nowy etap w jej ambitnej karierze, a artystka nie zawiodła siebie, publiczności i krytyków. Wkrótce po zagraniu kilku ról szekspirowskich ożywiła produkcje teatralne w całej Ameryce.

Czasami koncertuje nawet do 30 tygodni i co tydzień wykonuje 8-9 produkcji. Helena nie tylko koncertowała jako główna aktorka, ale była także producentem, reżyserem, projektantką mody i publicystką. Aktorka z pewnością ma dużo piór w kapeluszu.

Kiedy ukradłeś przedstawienie jako Lady Makbet

Ze wszystkich jej występów to właśnie rola Lady Makbet przyniosła jej wiele wyróżnień. Helena zagrała tę rolę nie raz czy dwa, ale aż 520 razy. Poza tym udało jej się ukraść trochę czasu na realizację swojej miłości do natury. Kiedy nie występuje, lubi spędzać czas z roślinami jako ogrodniczka i entuzjastycznie nastawiona do botaniki.

READ  Audyt wzywa do zmiany systemu bezpieczeństwa żywności w Polsce

Kilka mniej znanych faktów na temat Heleny

  • Helena Modgerska przez całe życie była znana pod kilkoma nazwiskami. Urodziła się jako Jadwiga Benda, ale zmieniła imię Helena Opid. Po zagraniu w białej komedii Biała kamelia miała sceniczny pseudonim Modrzejewska.
  • Helena została uznana za najjaśniejszą gwiazdę polskiego teatru nie bez powodu. Była żywą legendą w swoim czasie jako gwiazda nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce. Historia opisuje to jako doskonałe.
  • Niewiele wiadomo o tej Helenie, ale aktorka urodziła syna w 1861 roku. Nadała mu imię Rudolf Modrzewski. Jej ojcem był Gusto Seemager. Jej syn został słynnym inżynierem.
  • Chociaż urodziła syna ze swoim kochankiem Gusto, oboje nigdy się nie pobrali. Zerwała z aktorem i reżyserem i wyszła za mąż za bogatego ziemianina Karola Chłapowskiego.
  • Odnosząc wielkie sukcesy w teatrach polskich i amerykańskich, Helena osiadła w Ameryce. Ostatni oddech wzięła 9 kwietnia 1909 roku w Bay Island w Newport Beach, niedaleko Los Angeles w Kalifornii.
  • Jej repertuar obejmuje 260 ról szekspirowskich i współczesnych w języku polskim i angielskim.

Czekajcie na więcej