Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gospodarka USA pokonała oczekiwania, osiągając wzrost o 2,9%.

Gospodarka USA pokonała oczekiwania, osiągając wzrost o 2,9%.

Gospodarka USA rozwijała się lepiej niż oczekiwano w czwartym kwartale 2022 r., mimo że agresywna kampania Rezerwy Federalnej na rzecz podnoszenia kosztów finansowania zewnętrznego zaczęła odbijać się na działalności biznesowej.

Według danych opublikowanych przez Departament Handlu w czwartek, największa gospodarka świata odnotowała wzrost o 2,9 procent rok do roku, nieco powyżej oczekiwań ekonomistów, którzy przewidywali wzrost o 2,6 procent. Oznaczało to spowolnienie w stosunku do 3,2-procentowego wzrostu w trzecim kwartale, odzwierciedlające kroki podjęte przez amerykański bank centralny w celu ograniczenia popytu.

Od marca Fed podniósł swoją podstawową stopę procentową o ponad 4 punkty procentowe, przesuwając ją wielokrotnie o 0,75 punktu procentowego w celu nadrobienia inflacji, która okazała się znacznie wyższa. Intensywny niż oczekiwano.

Oczekuje się, że Fed przedstawi ok Wysoka stawka ćwierć punktuz obecnego przedziału 4,25 procent do 4,5 procent, na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, ponieważ określa, o ile więcej uwolnić gospodarkę teraz, gdy wydaje się, że inflacja osiągnęła szczyt. Urzędnicy generalnie popierają stopę funduszy federalnych powyżej 5 proc. i utrzymanie jej na tym poziomie co najmniej do końca roku, sygnalizując kolejną podwyżkę stóp po lutowej decyzji.

Dane o PKB to najnowszy sygnał, że gospodarka okazuje się bardziej odporna niż oczekiwano w obliczu gwałtownie rosnących kosztów finansowania zewnętrznego, a jednocześnie pokazują, że działania Fedu zaczynają przynosić zauważalne skutki.

„Patrząc na tytuł [figure], wszystko wygląda dobrze. „Ale patrząc na to, co jest ukryte, to te niepokojące oznaki i utrata impetu, które naprawdę widzimy w szerokich pokosach danych”, powiedział James Knightley, główny ekonomista międzynarodowy ING.

Wzrost w ostatnim kwartale był częściowo spowodowany budowaniem zapasów przez firmy, szczególnie w sektorach produkcyjnym i użyteczności publicznej. Wydatki konsumentów, jeden z głównych motorów napędowych amerykańskiej gospodarki, również pozostały na tym samym poziomie, rosnąc o 2,1 procent. W czwartkowym przemówieniu prezydent Joe Biden z zadowoleniem przyjął wyniki, mówiąc: „Nie jestem pewien… wiadomości mogły być lepsze”.

READ  SUNfarming kupuje 60 MW projektów fotowoltaicznych wspieranych przez CfD w Polsce

Jednak najważniejszy wskaźnik zastępczy podstawowego popytu w gospodarce – ostateczna sprzedaż nabywcom krajowym, z wyłączeniem wydatków rządowych – wzrósł zaledwie o 0,2 procent, w porównaniu z 1,1 procent w trzecim kwartale.

Kolejną oznaką słabości są inwestycje w środki trwałe, które spadły o 6,7 procent, a inwestycje związane z mieszkalnictwem spadły o 26,7 procent rok do roku. Inwestycje przedsiębiorstw wzrosły zaledwie o 0,7 proc.

W ciągu roku produkt krajowy brutto wzrósł o 1 procent, w porównaniu ze wzrostem o 5,7 procent w 2021 roku.

Ponieważ Fed kontynuował agresywne podwyżki stóp procentowych, firmy z sektora produkcyjnego i usługowego zareagowały, próbując obniżyć koszty, wycofując nowe plany zatrudnienia i skracając godziny pracy dla pracowników. Masowe zwolnienia Przetoczyła się także przez sektor technologiczny.

Podczas gdy ogólny rynek pracy pozostaje silny, a stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym od dziesięcioleci poziomie 3,5 procent, a liczba nowych bezrobotnych spadła w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od wielu miesięcy, rosną obawy co do perspektyw gospodarki.

Wielu ekonomistów spodziewa się, że Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji jeszcze w tym roku, gdy stopa bezrobocia zbliży się do 5 procent.

„Obawiam się, że w pierwszym kwartale zobaczymy ujemny wzrost PKB [of this year]. „Myślę, że w drugim kwartale będzie gorzej” — powiedział Knightley z ING. „Fed wciąż się zbiera, aw tym środowisku, skąd pochodzą pozytywy? Mogliśmy zobaczyć trzeci raz z rzędu [quarter] o ujemnym wzroście.

Spodziewa się, że spowolnienie będzie „umiarkowane”, powiedział Gregory Daco z EY-Parthenon, a PKB skurczy się o 0,8 procent w najgorszym okresie spowolnienia. W całym 2023 roku należy spodziewać się wzrostu o 0,3 proc.

Ale żaden urzędnik Fed nie przewidział jeszcze recesji, twierdząc zamiast tego, że „Miękkie lądowanie„Wciąż można to osiągnąć.

READ  FTSE 100 spada o 3%, ponieważ moskiewska giełda nadal się zamyka

Oficjalni arbitrzy recesji, grupa ekonomistów z Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, opisują ją jako „znaczący spadek aktywności gospodarczej, który rozprzestrzenia się w całej gospodarce i trwa dłużej niż kilka miesięcy”. Zazwyczaj przyglądają się szeregowi wskaźników, w tym miesięcznemu wzrostowi liczby miejsc pracy, wydatkom konsumentów na towary i usługi oraz produkcji przemysłowej.

Debata rozpoczęła się w zeszłym roku na temat tego, czy amerykańska gospodarka rzeczywiście znajduje się w recesji, po tym, jak w pierwszej połowie 2022 r. odnotowała dwa kolejne kwartały spadku PKB. Od dawna uważa się to za powszechne kryterium „technicznej recesji”. Ale w tamtym czasie wysocy decydenci w administracji Bidena i Rezerwie Federalnej twierdzili, że istnieją przytłaczające dowody na to, że gospodarka USA jest silna.

Rynki w większości po drodze zabrały dane o PKB. S&P 500 wzrósł o 0,8 procent w czwartek po południu w Nowym Jorku, podczas gdy amerykańskie obligacje skarbowe pozostały nieco słabsze.

Dodatkowe raporty Kate Duguid w Nowym Jorku