Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gerry Brownlee chwali bardzo dobrą umowę między Australią a Tuvalu

Starszy poseł do parlamentu krajowego Gerry Brownlee pochwalił porozumienie podpisane między Australią a Tuvalu jako „bardzo dobry interes” dla narodu Pacyfiku.

W rozmowie z Jackiem Tame podczas sesji pytań i odpowiedzi po wzięciu udziału w Forum Liderów Pacyfiku Brownlee powiedział, że uchylił kapelusza przed przywódcami Tuvalu „za ich chęć uznania, że ​​muszą coś zrobić”.

„Więc w tym momencie liczba osób wynosi 280 osób rocznie, a ewakuacja Tuvalu zajmie około 40 lat, ale nie taki jest zamysł – chodzi o to, aby ułatwić życie osobom najbardziej dotkniętym wzrostem poziomu morza .”

Jako kraj nisko położony na Oceanie Spokojnym, Tuvalu znajduje się pod poważną presją związaną ze zmianą klimatu i istnieją obawy, że niektóre lub wszystkie wyspy mogą w przyszłości zniknąć pod falami.

Porozumienie, zwane Unią Vallepelle pomiędzy Australią a Tuvalu, stanowi, że interesy obu krajów „są ze sobą powiązane i że decyzje podejmowane przez jedną stronę wpływają na interesy drugiej strony”.

Zgodnie z traktatem Tuvalu musi uzyskać zgodę Australii na każde partnerstwo, porozumienie lub zaangażowanie, jakie chce podjąć z jakimkolwiek innym krajem w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i obroną, a nawet budową infrastruktury krytycznej, „w tym portów, infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej”.

Tuvalu ma jasne strategiczne interesy wojskowe dla Australii w regionie Pacyfiku i oba kraje będą pracować nad ustaleniem ram czasowych i warunków działania australijskiego personelu na terytorium Tuvalu.

W zamian Tuvalu otrzyma 16,9 miliona dolarów na projekty adaptacji do zmian klimatycznych, mające na celu powiększenie terenu o 6 procent. Dostęp mieszkańców Tuvalu do życia i pracy w Australii jest również możliwy, ale obecnie jest on ograniczony do maksymalnie 280 osób rocznie.

Układ jest podobny do tego w Nowej Zelandii z Niue, Wyspami Cooka i Tokelau, których mieszkańcy posiadają obywatelstwo Nowej Zelandii, a każdego roku przydzielanych jest 1100 miejsc z Samoa.

READ  Usunięto recenzje Auschwitz Tripadvisor jako powrót ze strony internetowej

„Migracja z Pacyfiku nie jest niczym niezwykłym. Myślę, że jedną z rzeczy, która niepokoi rządy Pacyfiku, jest to, że mogą wyładowywać to, co najlepsze” – powiedział Brownlee.

„Tuvalu chciał tej umowy, Tuvalu zaproponował tę umowę i położył ją na stole, a Australia podjęła pewne jej aspekty” – powiedział Brownlee.

Brownlee odpowiedział także na uwagi ministra klimatu Vanuatu Ralpha Regenvanu, który skrytykował politykę nowego rządu zakładającą wznowienie poszukiwań ropy i gazu.

newsroom „Wzywamy ich, aby tego nie robili. Aby dostosować się do paryskiego celu wynoszącego 1,5 stopnia Celsjusza, nauka mówi, że nie da się wyprodukować nowych paliw kopalnych” – cytuje się jego wypowiedź.

„To prawda, może wyrazić tę krytykę, ale upłynie dużo czasu, zanim świat całkowicie odejdzie od paliw kopalnych” – powiedział Brownlee.

„Wierzę, że pod koniec tego procesu kraje wyspiarskie Pacyfiku odejdą od paliw kopalnych – wiele z nich jest od nich uzależnionych w zakresie energii elektrycznej, ale ich potrzeby transportowe są prawie całkowicie zależne od nich”.

„My [in New Zealand] Minie także kilka lat, zanim całkowicie uwolnimy się od paliw kopalnych.

Dodatkowe raporty Barbary Drever

Q+A to dziennikarstwo interesu publicznego finansowane przez NZ on Air