Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waimate to kolejny facet z gazety w małym miasteczku

Waimate to kolejny facet z gazety w małym miasteczku

Don McCabe mógłby być ostatnim mężczyzną lub kobietą ze starej gazety w małym miasteczku z atramentem nie tylko na palcach, ale także w żyłach.

85-letni McCabe zmarł w Waimate 17 stycznia po potrąceniu przez samochód na rogu Manse i Harris Street.

McCabe przeszedł na emeryturę w 2012 roku Ogłoszenie i spotkanier, firmę, której był właścicielem i którą prowadził w Waimate przez 42 lata. Nie tylko przeszedł na emeryturę, ale nie znalazłszy nabywcy, zamknął swoje podwoje jedna z gazet, które od maja 1898 roku logowały się i wyjeżdżały z miasta i dzielnicy.

To nie był tylko koniec gazety.

Czytaj więcej:
* Zgłoszono obawy dotyczące bezpieczeństwa po śmierci kierowcy skutera inwalidzkiego Waimate
* Lato – maszyna, która zrewolucjonizowała druk, wraca do życia
* Ponowne pokrycie dachu Muzeum Waimate to trudne zadanie
* Autor Waimate uzupełnia trylogię książek o historii wsi

„Był reliktem ery małomiasteczkowych gazet” – wspomina historyk i autor John Foley, który znał McCabe’a od wielu lat.

McCabe zrobił to wszystko.

Sprzedawał reklamy, zbierał i pisał wiadomości, umieszczał swoje historie na linotypie, działał jako kompilator układu, drukował papier na swojej prasie drukarskiej, naprawiał w razie potrzeby i był znany jako „papiernik”, który dostarczał gazety.

Wszystko to zostało zrobione, oprócz prowadzenia drukarni komercyjnej i bycia kierownikiem biznesowym gazety, upewniając się, że wszystko utrzyma się finansowo, co nie było łatwe, ponieważ przyspieszyła technologia i zmieniły się gusta opinii publicznej.

Nie zawsze tak było. Kiedy McCabe przejął gazetę w 1970 r Reklamodawca Waimate Było to dobrze prosperujące przedsięwzięcie, zatrudniające dziewięciu pracowników i wysyłane od poniedziałku do piątku.

Przybył do Waimate przez Balclutha, gdzie rozpoczął praktykę jako operator liniowy w Przywódca Klotya następnie Whakatane Latarnia morska Wakatane. Następnie on i jego partner biznesowy Gary Skinner kupili oba Reklamodawca Waimate I Ellesmere jest strażnikiemPapier Listona.

READ  Koronawirus: ostatnia epidemia COVID-19 w społeczności – niedziela 26 września

Skinner skonfrontował się z tym pierwszym, a McCabe udał się na południe, aby zostać właścicielem i wydawcą gazety. Reklamodawca Waimate.

Wraz z komputerami i rozwojem technologii cyfrowej McCabe zostaje złapany w wyścigu z czasem, zmniejszając personel, zmniejszając liczbę dni publikacji gazety i podejmując dodatkowe zadania, aby utrzymać gazetę na powierzchni, podczas gdy rodzina pomaga.

Don McCabe sprawdza maszynę offsetową Webb Chandler and Price w 1969 roku.

Mitchell Bransgrove/personel

Don McCabe sprawdza maszynę offsetową Webb Chandler and Price w 1969 roku.

„Czuliśmy, że zrobił wszystko, co mógł przez te wszystkie lata, kiedy tu był” – powiedział David Owen, były burmistrz Waymett.

„Przesadziłem”.

Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat McCabe przyjął nowoczesną technologię. Do tego czasu wyjmuj dalej Reklamodawca Waimate Na starej prasie drukarskiej, tak jak przez wieki drukowano gazety.

„Facet miał atrament na rękach przez cały dzień” – powiedział Foley.

„Całą noc zbierał kopię, a potem przepisywał ją przez cały dzień”.

Jako reporter McCabe uczestniczył w spotkaniach klubów, organizacji, rady gminy i rady.

Polegał na organizacjach, które wysyłały raporty. Zrobili to, ponieważ wiedzieli, że to ich wydrukuje. Jego artykuł był wspaniałą zachętą dla kobiecych klubów wiejskich, młodych rolników i nie tylko.

Był podziwiany za wytrwałość w utrzymywaniu gazety, mimo że nakład, podobnie jak trend ludnościowy w tamtym czasie, spadał.

„Każdy mniej ważny by się zamknął”.

Chociaż był ciągle zajęty, Foley powiedział, że McCabe stale martwił się o generowanie przychodów w celu pokrycia rosnących kosztów, gdy nowa technologia zmieniła świat wydawniczy, a następnie mała konkurencyjna publikacja wykorzystała jego zyski.

„Trwało to długo po tym, jak firma by to zrobiła.

„Uwielbiał handel i poważnie traktował swoje obowiązki, co było zgodne z aktualną opinią i osądem w wielu kwestiach”.

McCabe opublikował kolumnę zatytułowaną „Jak to widzę”, która według Foleya była komentarzem do aktualnych kwestii, z których część dotyczyła Rady Hrabstwa Waymett.

READ  Nie typowa chatka w lesie, ale piękna

W każdy dzień św. Patryka McCabe publikował również żartobliwą stronę z prośbą o datki.

„Pierwszy raz dostał chłopców Foleya pod warunkiem, że nie zostaną wysłani ponownie. To był symbol jego pozycji. Użył papieru dla swojej postaci.”

Przez lata budynki przy Queen Street w McCabe wyglądały jak z innej epoki.

„To było muzeum pras drukarskich” – powiedział Foley.

„Kiedy przechodził z jednego do drugiego, trzymał je. Znał ich wartość i zasługi. To było muzeum”.

Kiedy McCabe zamknął gazetę, jego skarb archiwalnych gazet, który zawierał tysiące fotografii, trafił do Muzeum i Archiwów Waimate.

Nie zrealizowano możliwości sprzedaży i wysyłki jego osobistych eksponatów muzealnych, pras, składu, offsetu i maszyn drukarskich do użytku w Indiach.

Zamiast tego udali się do Ferrymead Heritage Park w Christchurch, który ma własne Ferrymead Print Society.

Stara prasa drukarska jest teraz żywą pamiątką minionej ery drukarskiej i ludzi takich jak Don McCabe, którzy byli jej częścią.