Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem: Demonstranci na placu Aotea demonstrują na rzecz Nowej Zelandii, aby przyłączyła się do Francji i innych wzywających do zawieszenia broni w Gazie

Wojna między Izraelem a Hamasem: Demonstranci na placu Aotea demonstrują na rzecz Nowej Zelandii, aby przyłączyła się do Francji i innych wzywających do zawieszenia broni w Gazie

Setki ludzi zebrało się dziś po południu na placu Aotea, żądając zawieszenia broni w Gazie.

Dzisiejszy marsz następuje po tym, jak prawie 300 demonstrantów zebrało się wczoraj w Rezerwacie Muzealnym w Dunedin przed maszerowaniem do Oktagonu, skandując i niosąc sztandary oraz flagi Palestyny ​​i Tino Rangatiratanga.

Rzeczniczka Palestine Solidarity Network Aotearoa (PSNA), Renad Tamimi, która spędziła dzieciństwo w Gazie, powiedziała wczoraj, że widziała, jak liczba uczestników marszów w Dunedin podwaja się co tydzień.

„To samo w sobie pokazuje mi wsparcie, pokazuje mi solidarność, pokazuje mi, że nie jesteśmy sami i że wszyscy tak naprawdę zaczynają się budzić i zacząć troszczyć się o ludzkość” – powiedziała Al Tamimi.

Setki ludzi zebrało się dziś na placu Aotea.  Zdjęcia: Alex Burton
Setki ludzi zebrało się dziś na placu Aotea. Zdjęcia: Alex Burton

Z oświadczenia policji wynika, że ​​w ten weekend będą oni widoczni w całym Auckland, w związku z szeregiem wydarzeń związanych z konfliktem w Gazie.

„Naszą rolą jest utrzymanie pokoju i zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Policja skontaktowała się z organizatorami wydarzenia i mamy nadzieję, że zaplanowane działania będą zgodne z prawem i pokojowe.

Sieć Solidarności Palestyny ​​Aotearoa wezwała dziś ustępującego premiera Chrisa Hipkinsa i premiera-elekta Christophera Luxona, aby przyłączyli się do Francji i innych krajów i wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie.

Prezydent John Minto powiedział, że wiele krajów wezwało obecnie do zawieszenia broni, a Nowa Zelandia musi dołączyć do tego rosnącego chóru.

READ  COVID-19: 1 śmierć podczas epidemii Omicron, z typem delta

„Jak długo będzie trwała ta masakra niewinnych ludzi, zanim nasi przywódcy polityczni przemówią? „To nierozsądne, żebyśmy milczeli” – stwierdził Minto.

Tłum na placu Aotea żąda dziś zawieszenia broni.  Zdjęcia: Alex Burton
Tłum na placu Aotea żąda dziś zawieszenia broni. Zdjęcia: Alex Burton

Na początku tygodnia propalestyńscy protestujący zasłonili światła w Muzeum Auckland czerwonym i zielonym celofanem, a wczoraj wieczorem rozświetlili budynek kolorami flagi palestyńskiej.

W proteście wzięło udział około 100 osób, które w poście w mediach społecznościowych opublikowanym na krótko przed wiecem przed Muzeum w Oakland zachęcano do „przynoszenia kefii, flag, samochodów, plakatów i głosów”.

Wpis w mediach społecznościowych przedstawiał Muzeum Pamięci Wojny w Auckland w kolorach flagi palestyńskiej.
Wpis w mediach społecznościowych przedstawiał Muzeum Pamięci Wojny w Auckland w kolorach flagi palestyńskiej.

Czerwono-zielone zasłonięcie świateł nastąpiło po tym, jak 15 października Muzeum w Auckland zapaliło te same niebieskie i białe światła w ramach wsparcia dla Izraela. Wywołało to krytykę, a propalestyńscy zwolennicy „przyciemnili” światła w muzeum.

To skłoniło dyrektora generalnego muzeum, Davida Reevesa, do przeprosin i uznania głębokich uczuć związanych z tą sprawą.

„Chcieliśmy, aby był to wyraz nadziei na pokój – nasze podejście było błędne i osobiście przepraszam za cierpienie i krzywdę, jaką wyrządziłem członkom naszej społeczności” – powiedział wówczas Reeves.

Dzisiejsze protesty są następstwem nocnych demonstracji w Londynie, podczas których propalestyńscy demonstranci starli się ze skrajnie prawicowymi demonstrantami, którzy również starli się z policją.

Brytyjski premier Rishi Sunak wyraził zaniepokojenie, że protesty mogą przeciągnąć się do jutra, kiedy król Karol III i premierzy krajów Wspólnoty Narodów złożą wieńce pod Narodowym Pomnikiem Wojennym, znanym jako Cenotaf.

Nastąpiło to również po nieprzyjemnych scenach, które miały miejsce w piątek w Melbourne, kiedy ewakuowano synagogę i podpalono sklep z burgerami, a pro-palestyńscy demonstranci starli się z proizraelskimi zwolennikami w pobliżu Princes Park. wiek wspomniany.

W zeszłym tygodniu nieruchomość zarejestrowana jako izraelski konsulat w dzielnicy Epsom w Auckland została podpalona i pomalowana sprayem propalestyńskim graffiti.