Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Euro 2020: Antyrasistowski gest kolanem wzbudza kontrowersje wokół turnieju

Mistrzostwa Europy rozpoczną się w piątek 24- drużynową walką o chwałę, której towarzyszy spór poza boiskiem o antyrasistowski gest „odrzuć kolano”.

Anglia została wygwizdana przez niektórych swoich fanów w dwóch meczach towarzyskich, podczas gdy Irlandia została wyśmiana na Węgrzech za to, że klękała przed rozpoczęciem meczu w akcji pożyczonej od pomocnika NFL Colina Kaepernicka i spopularyzowanej przez ruch Black Lives Matter.

Francja, jeden z faworytów turnieju, została w ostatnich meczach pozostawiona w tyle, podobnie jak Belgia, Walia i Finlandia, więc ten gest może odgrywać ważną rolę podczas Euro 2020.

Odchodząc od swojej wieloletniej pozycji sprzeciwiania się protestom politycznym, UEFA powiedziała, że ​​każda drużyna musi podjąć decyzję i wcześniej poinformować sędziego.

Pomimo szerokiego poparcia większości fanów w Europie Zachodniej, według sondażu, niektórzy odrzucają ten symbol jako wyraźnie polityczny i sprzymierzony z ruchami skrajnie lewicowymi.

Węgierski premier nacjonalista Viktor Orban bronił fanów w Budapeszcie za ich reakcję w tym tygodniu na „niezrozumiały” gest ich kultury. „Jeśli jesteś gościem w jakimś kraju”, powiedział, „zrozum jego kulturę i nie prowokuj go”.

A dwóch przeciwników Anglii w grupie D – Chorwacja i Czechy – raczej nie dołączy do nich na jednym kolanie. Trzeci, Szkocja, powiedział, że przyłączą się do sygnału podczas meczu z Anglią na Wembley tylko z solidarności.

Angielscy gracze wyglądali na zszokowanych buczeniem z trybun podczas dwóch meczów u siebie, biorąc pod uwagę, że gest kolana był powszechny w meczach Premier League od ponad roku, po zabójstwie Amerykanina George’a Floyda w maju 2020 roku.

Jednak większość gier odbyła się podczas ograniczeń COVID-19 bez fanów, co oznacza, że ​​krytyka została ograniczona do mediów społecznościowych.

Sondaż YouGov opublikowany w tym tygodniu wykazał, że większość fanów w dziewięciu krajach Europy Zachodniej popiera ten gest, od 79 procent w Portugalii do 44 procent w Holandii i 54 procent w Anglii, gdzie debata była zażarta, a 39 procent sprzeciwiało się temu. .

READ  8 Powrót do amerykańskiej listy olimpijskiej siatkówki mężczyzn w Tokio

Wspieraj wszystkich innych

Jeden z brytyjskich deputowanych, Lee Anderson z rządzącej Partii Konserwatywnej, posuwa się tak daleko, że unika igrzysk. „Po raz pierwszy w życiu nie zobaczę mojej ukochanej drużyny w Anglii, gdy będą wspierać ruch polityczny, którego fundamentalne zasady mają na celu podkopanie naszego stylu życia” – powiedział.

Jednak trener reprezentacji Anglii, Gareth Southgate, był wspierający i zaangażował się w gest na uboczu, mówiąc, że czarni gracze muszą czuć solidarność po zbombardowaniu naruszeń online i w niektórych meczach.

Niektórzy ludzie wydają się myśleć, że jest to stanowisko polityczne, z którym się nie zgadzają. Nie dlatego gracze to robią. „Wspieramy się nawzajem”, powiedział Southgate o boos.

„To nie jest coś w imieniu naszych czarnych graczy, co chciałem usłyszeć, ponieważ brzmi to jak ich krytyka”.

Brytyjski premier Boris Johnson również poprosił fanów w piątek, aby nie drwili.

Były napastnik i prezenter telewizyjny, Gary Lineker, również upomniał protestujący tłum. Napisał na Twitterze: „Jeśli gracze z Anglii są wygwizdani za kontuzję kolana, jesteś częścią tego, dlaczego gracze mają kontuzję kolana.

Odrzucił to także prezes PZPN Zbigniew Buniek, wiceprezes UEFA.

To oczywisty populizm, bo nic z tym nie zrobiono. „Piłkarze czasami klęczą, a jeśli zapytasz niektórych z nich, dlaczego klęczą, nie mogą nawet powiedzieć, dlaczego” – powiedział dziennikarzom w kwietniu, gdy jego drużyna stała, podczas gdy Anglia klęczała przed meczem na Wembley.