Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Elon Musk SpaceX dostarcza nową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną |  SpaceX

Elon Musk SpaceX dostarcza nową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną | SpaceX

Czterech astronautów z powodzeniem wylądowało na statku kosmicznym Elon Musk SpaceX Crew Dragon na Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) z sześciomiesięczną misją.

Francuz Thomas Pesquet jest pierwszy Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) Astronauta leci w kapsule kosmicznej miliardera, przedsiębiorcy technologicznego, wraz z Shane’em Kimbro i Megan MacArthur z NASA oraz Akihiko Hoshide (Japońska Agencja Eksploracyjna Lotnictwa Kosmicznego), która odbywa drugą misję na stację kosmiczną.

Kapsuła zadokowała około 10.19 w sobotę czasu brytyjskiego po wystrzeleniu z lotniska Kennedy’ego NASA. przestrzeń Centrum znajduje się na Florydzie niecałe 24 godziny temu.

Przemawiając na konferencji prasowej wkrótce po wypuszczeniu na wolność, Musk wydawał się uszczęśliwiony i odetchnął z ulgą po trzecim udanym uruchomieniu Crew Dragon przez swoją firmę.

„Jestem naprawdę dumny SpaceX Jesteśmy zaszczyceni, mogąc współpracować z NASA, a także pomagać JAXA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ”.

„To bardzo intensywne, myślę, że stało się trochę łatwiejsze, ale nadal jest bardzo intensywne” – powiedział Musk. „Normalnie nie mogę spać w noc przed startem, co jest prawdą w noc przed startem”.

Astronauci Crew-2 mają opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w październiku i wyruszyć na Ocean Atlantycki u wybrzeży Florydy.

Jest to trzeci start w ciągu niecałego roku programu Commercial Crew NASA, który opiera się na firmach sektora prywatnego działających w Stanach Zjednoczonych.

NASA od ponad dekady polega na rosyjskim programie wahadłowym Sojuz.

„Recyklingowana” kapsuła Crew Dragon i pocisk Falcon wysłały czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w listopadzie ubiegłego roku, a kapsuła przetransportowała dwóch astronautów tam iz powrotem podczas pierwszego załogowego lotu SpaceX w maju zeszłego roku.

Załoga zastąpi Michaela Hopkinsa, Victora Glovera, Shannon Walker z NASA i Soichi Noguchi z Agencji Kosmicznej USA, którzy mają wrócić na Ziemię w następną środę w kolejnej kapsule SpaceX.

David Parker, dyrektor ds. Eksploracji ludzi i robotów w Europejskiej Agencji Kosmicznej, powiedział: „Misja Thomasa jest częścią sekwencji, która zabiera nas w podróż, która pewnego dnia zakończy się w butach na Marsie, Czerwonej Planecie.

READ  Przetwarzanie języka naturalnego na potrzeby arbitrażu

„Ale w tej chwili Mars jest tylko miejscem docelowym dla naszych robotów. Jedną z rzeczy, które robimy poza stacją kosmiczną, jest przygotowanie się do powrotu na Księżyc lub udania się na Księżyc, aby tym razem go zbadać.

„Tak więc Europa buduje siłę napędową dla Oriona – nowego głębokiego statku kosmicznego, który zabierze ludzi na Księżyc. Mamy trzy miejsca w samolocie, które zostały już zaplanowane.

„Dowiemy się wtedy na Księżycu, jak w końcu wykonać ten największy skok na Marsie”.

Joseph Ashbacher, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, opisał start jako „emocjonalny moment”, dodając: „SpaceX wykonał niesamowitą robotę”.