Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Delegaci Cop28 zgadzają się na odejście od paliw kopalnych, które prowadzą do globalnego ocieplenia

Delegaci Cop28 zgadzają się na odejście od paliw kopalnych, które prowadzą do globalnego ocieplenia

Prezydent Cop28, Sultan Al Jaber (w środku), oklaskuje po przejściu globalnej oceny na szczycie klimatycznym ONZ Cop28. Zdjęcie/AP

Negocjatorzy klimatyczni Organizacji Narodów Zjednoczonych nakazali światu odejście od paliw kopalnych powodujących ocieplenie planety, co jest posunięciem określanym jako historyczne, pomimo obaw krytyków dotyczących luk prawnych.

W ciągu kilku minut od otwarcia środowej sesji sułtan Al Jaber, przewodniczący COP28, ogłosił zatwierdzenie dokumentu centralnego – globalnej oceny określającej, jak daleko świat odbiega od swoich celów klimatycznych i jak powróci – bez pytania o komentarze. Delegaci wstali i objęli się.

„To plan oparty na nauce” – powiedział Al Jaber. „To wzmocniony i zrównoważony pakiet, ale nie zawiera w sobie żadnych błędów i jest to pakiet historyczny mający na celu przyspieszenie działań klimatycznych. Taki jest konsensus Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „

„Po raz pierwszy w naszej ostatecznej umowie poruszamy kwestię paliw kopalnych” – powiedział Al Jaber, dyrektor generalny Emirates Oil Company.

Nowe porozumienie zostało wprowadzone w środę wcześnie rano po tym, jak kilka dni wcześniej zaproponowano silniejsze globalne oburzenie, ale zawierało luki, które rozgniewały krytyków.

Nowa propozycja nie posuwa się tak daleko, aby dążyć do „wycofywania” paliw kopalnych, do czego wzywało ponad 100 krajów. Zamiast tego wzywa do „odchodzenia od paliw kopalnych w systemach energetycznych w uczciwy, uporządkowany i sprawiedliwy sposób oraz do przyspieszenia działań w tej krytycznej dekadzie”.

Przejście to będzie miało taki charakter, że świat osiągnie zerową emisję gazów cieplarnianych netto w 2050 r. i będzie postępował zgodnie z zaleceniami nauki o klimacie. Oczekuje, że świat osiągnie szczyt wzrostu zanieczyszczenia węglem do 2025 r., aby osiągnąć uzgodniony próg, ale pozostawia pole manewru poszczególnym krajom, takim jak Chiny, aby osiągnęły szczyt później.

READ  Partnerstwo Habitat for Humanity przynosi domy w Onerahi

Irlandzki minister środowiska Eamonn Ryan powiedział: „Świat płonie i musimy działać teraz”.

Intensywne sesje z udziałem wszelkiego rodzaju delegatów trwały do ​​wczesnych godzin porannych w środę, po tym jak wstępny dokument prezydencji konferencji rozzłościł wiele krajów, unikając zdecydowanych wezwań do podjęcia działań w celu ograniczenia globalnego ocieplenia. Następnie tuż po wschodzie słońca prezydencja pod przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich wręczyła delegacjom prawie 200 krajów nowy dokument centralny – zwany „Globalną oceną”.

Jest to trzecia wersja przedłożona w ciągu około dwóch tygodni i w 21-stronicowym dokumencie ani razu nie pojawia się słowo „ropa naftowa”, natomiast słowo „paliwa kopalne” pojawia się dwukrotnie.

Sojusz Małych Państw Wyspiarskich stwierdził w oświadczeniu, że tekst „ma charakter przyrostowy, a nie transformacyjny”. „Widzimy szereg luk w tym tekście, które nas bardzo niepokoją”.

„Potrzebowaliśmy globalnego sygnału, aby zająć się kwestią paliw kopalnych. Po raz pierwszy od 28 lat kraje musiały uporać się z paliwami kopalnymi. ” „Jest to więc ogólne zwycięstwo. Jednak rzeczywiste szczegóły na ten temat są poważnie błędne.

„Problem z tekstem polega na tym, że nadal zawiera luki prawne, które pozwalają Stanom Zjednoczonym i innym krajom produkującym paliwa kopalne na dalsze zwiększanie wykorzystania paliw kopalnych.

Su stwierdziła, że ​​przepis zawiera „bardzo, bardzo fatalną wadę”, która pozwala na dalsze stosowanie paliw przejściowych – hasła oznaczającego gaz ziemny, który również powoduje zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla.