Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Cyklon Jasper: Dziś w Queensland można spodziewać się bardzo silnego wiatru

Cyklon Jasper: Dziś w Queensland można spodziewać się bardzo silnego wiatru

Cyklon tropikalny Jasper u wschodniego wybrzeża Queensland widziany przez Biuro Meteorologii o godzinie 3:30 czasu AEST w dniu 12 grudnia.

Trwają przygotowania, gdy cyklon tropikalny Jasper zbliża się do wybrzeża Queensland, co może mieć katastrofalne skutki.

Oczekuje się, że od dzisiaj silne wiatry uderzą w kilka gmin, w tym Cairns, Innisfail, Palm Island, Wogal i Galle.

W miarę jak w weekend przemieszczał się na zachód w kierunku wybrzeża, system osłabł, przekształcając się w cyklon kategorii 1, ale może ponownie się wzmocnić, zanim dotrze na ląd w pobliżu Port Douglas, na północ od Cairns, jako cyklon kategorii 2 do środowego popołudnia.

Jeśli wolno poruszający się cyklon będzie się dłużej opóźniał, może przekształcić się w system bardziej intensywny, co zmusi władze do podjęcia znaczących środków ostrożności.

„Jeśli system będzie wolniejszy i przejdzie w środę lub czwartek wieczorem, nadal będzie niewielka szansa na poważne przejście kategorii 3” – podało Met Office.

W całym regionie utworzono centra ewakuacyjne, a wicepremier Steven Miles ostrzegł o wysokim ryzyku gwałtownej powodzi w momencie dotarcia Jaspera na ląd.

„Cyklon przejdzie następnie przez Kapsztad, uderzając w niektóre z najbardziej bezbronnych społeczności Queensland” – dodał.

Wicepremier Queensland Steven Miles poinformował wczoraj media o cyklonie Jasper. Zdjęcia/Getty Images

Istnieje również obszar obserwacji huraganów, rozciągający się w głąb lądu i na północ, aż do Cape Melville.

Usługi w tym obszarze, w tym prom na rzece Daintree, zostaną zawieszone, a kapitan portu w Cairns poinstruuje wszystkie statki o uziemieniu.

Rada Douglas Shire stwierdziła w oświadczeniu: „Możliwość wystąpienia bardzo silnych wiatrów, wysokiego poziomu wody i możliwości przemieszczania się gruzu przez rzekę Daintree oznacza, że ​​eksploatacja promu nie będzie bezpieczna”.

READ  Dlaczego liczba przypadków Covid-19 spada w Wielkiej Brytanii – i co może się wydarzyć dalej

Późnym poniedziałkowym popołudniem Jasper znajdował się 425 kilometrów na wschód od Cairns i około 365 kilometrów od Townsville, gdzie wiał wiatr o prędkości 85 kilometrów na godzinę, a w porywach do 120 kilometrów na godzinę.