Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sekretarz obrony Judith Collins twierdzi, że rząd laburzystów zajmuje „antyamerykańskie stanowisko”

Sekretarz obrony Judith Collins twierdzi, że rząd laburzystów zajmuje „antyamerykańskie stanowisko”

Minister obrony Judith Collins wyraziła rozczarowanie, że nie podjęto większych wysiłków, aby włączyć Nową Zelandię do drugiego filaru porozumienia AUKUS. (zdjęcie pliku)
zdjęcie: RNZ/Samuel Rylston

Minister obrony Judith Collins określiła poprzedni rząd laburzystów jako nieco antyamerykański, ale nie chce wyjaśnić, dlaczego wyznawała taki pogląd.

Collins skomentował to podczas rozmowy z reporterami na temat ustaleń dotyczących bezpieczeństwa AUKUS między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi.

Wyraziła rozczarowanie, że nie podjęto większych wysiłków, aby włączyć Nową Zelandię do drugiego filaru porozumienia, który skupia się na wymianie informacji i technologii obronnych.

W ramach porozumienia AUKUS Australia otrzyma okręty podwodne o napędzie atomowym. Collins powiedział jednak, że przyłączenie się do drugiego filaru AUKUS nie podważy pozycji Nowej Zelandii wolnej od broni nuklearnej.

Wskazała na zainteresowanie rządu koalicyjnego uczestnictwem w II filarze.

„Myślę, że była to prawdziwa szansa, którą przegapił poprzedni rząd, ale… zawsze miał antyamerykańskie stanowisko”.

Kiedy później poproszono Collinsa o wyjaśnienie tej sprawy, powiedział: „Cóż, myślę, że większość ludzi zauważyła, że ​​panuje dość wrogie nastawienie”.

Powiedziała, że ​​jej stanowisko opiera się na „spędzaniu dużej ilości czasu na polityce i częstym słuchaniu”, ale nie wspomniała o decyzji lub polityce wprowadzonej przez poprzedni rząd, która była antyamerykańska.

„Nie odpowiem… na to pytanie. Chcę powiedzieć, że ich ogólne nastawienie do Stanów Zjednoczonych było dość negatywne”.

Lider Partii Pracy Chris Hipkins powiedział, że Collins powinna wyjaśnić swoje uwagi.

Dodał: „Nasz rząd utrzymuje bardzo silne stosunki z rządem amerykańskim i nie sądzę, że istnieją jakiekolwiek realne dowody na poparcie tego”.

Hipkins zauważył, że jego rząd niewiele może zrobić, aby wziąć udział w AUKUS.

„Powiedzieliśmy to jasno na początku i z pewnością jesteśmy szczęśliwi mogąc porozmawiać z partnerami AUKUS o tym, co mógłby obejmować Filar Drugi… i na tym etapie nadal kształtują, jak faktycznie wygląda Filar Drugi.

READ  W wyniku niszczycielskiego trzęsienia ziemi w Japonii zginęło 168 osób, a ponad 300 uznano za zaginione

„Z pewnością pozostawiliśmy otwarte drzwi do rozmów na ten temat, ale w tym momencie nie sądzę, że partnerzy z AUK nie ustalili jeszcze, jak wygląda filar drugi”.

W poniedziałkowy wieczór minister spraw zagranicznych Winston Peters w przemówieniu skierowanym do dyplomatów obiecał zacieśnienie współpracy z partnerami Nowej Zelandii w dziedzinie bezpieczeństwa.

Peters powiedział, że Nowa Zelandia „zdecydowanie odnowi” swoje zaangażowanie z Australią, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Wielką Brytanią, a także zwiększy nacisk na Azję, w tym Indie i Azję Południowo-Wschodnią.

„Podejście Nowej Zelandii do bezpieczeństwa narodowego zostanie poddane pomiarom, koncentrując się na możliwości wczesnego działania i zapobiegania zagrożeniom i wyzwaniom, tam gdzie to możliwe. Skoncentruje się na budowaniu odporności i gotowości, gdy zapobieganie nie jest możliwe”.

Będzie to obejmować ożywienie zaangażowania w dziedzinie obronności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi partnerami Five Eyes, „a także z innymi kluczowymi partnerami w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie i poza nim”.

Peters powiedział dziś, że na jego wystąpienie nie miało wpływu przekonanie, że poprzedni rząd był antyamerykański.

„Zbiega się to z resetem na rzecz Pacyfiku w 2018 r., ponieważ postępujemy naprzód z poczuciem pilności i wiedzą o tych skutkach oraz o krajach na całym świecie, które mogą najlepiej pomóc naszemu postępowi gospodarczemu”.