Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Coronavirus, Covid 19: Australijski sędzia popiera zakaz dla podróżnych z Indii

Coronavirus, Covid 19: Australijski sędzia popiera zakaz dla podróżnych z Indii

Naukowiec

Scott Morrison ogłosił, że do końca miesiąca może odbyć się sześć lotów w celu repatriacji osieroconych Australijczyków w Indiach, ale tylko dla tych, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Video / Sky News Australia

W poniedziałek australijski sędzia odrzucił odwołanie od tymczasowego zakazu Covid-19 dla obywateli powracających z Indii.

Rząd nałożył 30 kwietnia zakaz podróżowania do Indii, aby zmniejszyć presję na obiekty kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Zakaz zostanie zniesiony w piątek, kiedy rządowy samolot czarterowy ma zawrócić 150 z 9 000 Australijczyków w Indiach, którzy chcą wrócić do domu.

Sędzia Sądu Federalnego Tom Tauley odrzucił dwie pierwsze części czterotorowego zakwestionowania zakazu zainicjowanego przez 73-letniego Australijczyka Gary’ego Newmana, który od marca ubiegłego roku jest uwięziony w indyjskim mieście Bangalore.

Sędzia Sądu Federalnego Tom Tauley podejmuje decyzję.  Zrzut z ekranu / Telewizja Australijskiego Sądu Federalnego
Sędzia Sądu Federalnego Tom Tauley podejmuje decyzję. Zrzut z ekranu / Telewizja Australijskiego Sądu Federalnego

Drugie dwie części są oparte na podstawach konstytucyjnych, więc rozprawa sądowa wymaga większej uwagi niż wniosek Newmana z zeszłego tygodnia o przyspieszoną rozprawę, która jest dozwolona.

Sesja rozpoczęła się, zanim rząd ogłosił, że sześć lotów czarterowych przywiezie Australijczyków do domu przed końcem maja. Rząd nie zdecydował jeszcze, kiedy wznowić loty komercyjne.

Koronawirus choroba

Zakaz jest pierwszym przypadkiem zastosowania australijskiej ustawy o bezpieczeństwie biologicznym, aby uniemożliwić Australijczykom powrót do domu.

Adwokaci Newmana argumentowali, że zakaz naruszył podstawowe prawo obywateli do wjazdu do kraju, którego są obywatelami.

Ben Shepherd z Wiejskiej Straży Pożarnej otrzymuje szczepionkę Pfizer w nowo otwartym Centrum Szczepień Covid-19 w Sydney.  Zdjęcie / Nick Moyer, Basen przez AP
Ben Shepherd z Wiejskiej Straży Pożarnej otrzymuje szczepionkę Pfizer w nowo otwartym Centrum Szczepień Covid-19 w Sydney. Zdjęcie / Nick Moyer, Basen przez AP

Thawley orzekł, że Akt o bezpieczeństwie biologicznym miał na celu naruszenie wspólnych praw.
Australia wykorzystała izolację geograficzną kraju wyspiarskiego do walki z epidemią. Był jednym z krajów odnoszących największe sukcesy w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa w kraju. Zdecydowana większość przypadków Covid-19 to powracający podróżnicy, u których zdiagnozowano podczas 14-dniowej kwarantanny.

Sąd federalny nie wydał jeszcze orzeczenia w sprawie zakwestionowania restrykcyjnych restrykcji nałożonych przez Australię na jej obywateli opuszczających kraj w obawie przed powrotem wirusa do domu. – AP

READ  Nanaya Mahuta bierze udział w spotkaniu NATO w Brukseli w tym tygodniu