Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chris Hipkins przesłuchuje Christophera Luxona w sprawie uchylenia przepisów antynikotynowych po wznowieniu prac Parlamentu

Chris Hipkins przesłuchuje Christophera Luxona w sprawie uchylenia przepisów antynikotynowych po wznowieniu prac Parlamentu

Lider Partii Pracy Chris Hipkins rozpoczął pierwszą turę pytań w 2024 r., zadając pytania premierowi Christopherowi Luxonowi w sprawie uchylenia przez rząd przepisów antynikotynowych Partii Pracy.

Luxon podkreślił swoje zaangażowanie w dalsze ograniczanie wskaźników palenia i bronił decyzji o zniesieniu przepisów antynikotynowych, co wywołało burzę krytyki i trafiło na pierwsze strony gazet za granicą.

Następnie Hipkins zapytał, czy uznałby jakąkolwiek darowiznę od przemysłu tytoniowego na rzecz New Zealand First za konflikt interesów.

Luxon powiedział, że wie już o takich darowiznach. Po dalszym przesłuchaniu Luxon stwierdził, że oczekuje, że wszyscy ministrowie będą przestrzegać zasad kolizyjnych zawartych w Podręczniku Rady Ministrów oraz wymogów w zakresie sprawozdawczości.

Poseł Te Pati Maorysów, Takutai Tarsh Kemp, poszedł za przywódcą labourzystów i skupił się na traktacie z Waitangi, prosząc Luxon o odpowiedź na dokument Ministerstwa Sprawiedliwości, który rzekomo stwierdził, że ustawa o zasadach traktatu jest niezgodna z duchem i literą Traktatu.

Luxon powiedział, że jego rząd sprzeciwia się zmianie traktatu lub jakimkolwiek ostatecznym ustaleniom, powtarzając jednocześnie stanowisko swojej partii, że National nie wyraził swojego poparcia dla ustawy o zasadach traktatu poza etapem komisji specjalnej.

Podczas dzisiejszej tury pytań parlamentarzyści prawdopodobnie omówią rozmieszczenie Nowozelandzkich Sił Obronnych Morza Czerwonego (NZDF) i politykę Maorysów.

James Shaw z Partii Zielonych powiedział dziś rano, że po prawie dziewięciu latach pełnienia tej funkcji zrezygnuje z funkcji współprzewodniczącego w przyszłym miesiącu.

Parlament powrócił dzisiaj po długiej letniej przerwie z posiedzeniami klubu dziś rano przed turą pytań rozpoczynającą się o 14:00. Zwykle odbywała się też konferencja prasowa po posiedzeniu gabinetu, ale była ona odwołana.

Dzisiaj wcześniej Luxon powiedział, że finansowanie przez Nową Zelandię Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA) nie zostanie zakończone, dopóki Minister Spraw Zagranicznych Winston Peters nie upewni się, że dalsze wnoszenie wkładu w akcję pomocową jest właściwe po rzekomych powiązaniach między 12 jego personel i Hamas.

READ  Pracownik, który został zmuszony do odejścia po tym, jak był zastraszany przez swojego szefa, otrzymał 56 000 $

– powiedział zastępca sekretarza Todd Maclay Newshub Rząd zaczeka na wyniki śledztwa ONZ, zanim podejmie decyzję o zmniejszeniu finansowania.

Historia ciąg dalszy po blogu

Historia trwa

Przed turą pytań miało zostać wydane oświadczenie ministerialne, po którym miała nastąpić dyskusja na temat decyzji rządu o rozmieszczeniu sześciu sił na Morzu Czerwonym w celu wsparcia Stanów Zjednoczonych w ich atakach na rebeliantów Houthi stacjonujących w Jemenie.

Rząd ogłosił rozmieszczenie w zeszłym tygodniu. Ani Partia Pracy, ani Partia Zielonych go nie popierają.

Stosunki rasowe prawdopodobnie znajdą się wysoko na liście priorytetów po obchodach hui-a-mutu i ratana, a rząd otrzyma zdecydowane stanowisko w sprawie swojego programu Maorysów.

Shane Jones z New Zealand First powiedział RNZ, że z radością przyjął możliwość omówienia takich kwestii, jak zasady Traktatu z Waitangi.

„Trybunał Waitangi przedstawił wiele zasad. Zasada partnerstwa nie powinna i nie może pokonać demokracji, dlatego chcę przekierować Trybunał Waitangi i zmienić jego system sądowy. Nie mogą i nie powinni mieć uprawnień do pisania nową konstytucję dla Nowej Zelandii” – powiedział Jones.

„Nie zgadzamy się, że traktat z Waitangi reprezentuje partnerstwo między Koroną a Iwi w zakresie, w jakim przytłacza demokrację i pozbawia ją demokracji”.

Jest prawdopodobne, że znaczna część pytań w turze pytań dotyczyć będzie programu rządu Maorysów. Niedawne oświadczenia lidera prawa Davida Seymoura na temat jego chęci spłaszczenia systemu podatkowego również mogą zostać poddane analizie.

Wraz z rozpoczęciem 54. sesji parlamentu we wtorek swoje pierwsze wystąpienia wygłosi aż sześciu nowych parlamentarzystów.

Rozpoczynają się o 16:15 występem Rima Nakhla z National i trwają aż do przerwy obiadowej, podczas której Cameron Brewer, Dana Kirkpatrick, Carl Bates, Carlos Cheung i Miles Anderson wygłaszają swoje pierwsze przemówienia.

Parlament będzie obradował zaledwie tydzień przed przerwą w Dniu Waitangi, kiedy duża grupa parlamentarzystów uda się na północ, aby uczcić pamięć.

READ  Jak kobieta poprowadziła swoją drogę od szpilki do domu?