Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiek emerytalny w Australii wynosi obecnie 67 lat, więc dlaczego Francuzom tak bardzo zależy na pracy do 64 roku życia?

Wiek emerytalny w Australii wynosi obecnie 67 lat, więc dlaczego Francuzom tak bardzo zależy na pracy do 64 roku życia?

analiza: Od soboty Australijczycy są proszeni o czekanie do 67 roku życia, aby móc odebrać emeryturę.

Pierwotny tzw. „wiek emerytalny” dla mężczyzn wynoszący 65 lat datuje się na r 1909.

Wiek emerytalny dla kobiet został podniesiony z 60 do 65 lat w latach 1995-1995 2013. Został zniesiony przez wszystkich Australijczyków etapami od lipca 2017 r., W procesie, który się zakończył 1 lipca 2023 r.

Stało się to bez protestów – w jaskrawym przeciwieństwie do demonstracji i zamieszek, które wstrząsnęły Francją na początku tego roku, kiedy francuski prezydent Emmanuel Macron zaproponował i uchwalił ustawy podnoszące francuski wiek emerytalny z 62 do 64 lat.

Co wyróżnia francuskie emerytury?

Francuskie strajki i demonstracje ponad wiek emerytalny nie są niczym nowym.

Były ogólnokrajowe protesty, kiedy Francja podniosła wiek emerytalny z 60 do 62 lat 2010przed tym w 2003i w 1995Kiedy Francja próbowała podnieść wiek emerytalny dla pracowników sektora publicznego.

Wszystko, co musisz wiedzieć o publicznych systemach emerytalnych w krajach o wysokich dochodach, znajdziesz na stronie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju raport Przegląd emeryturPublikowane co dwa lata, ostatnio w 2021 r.

publiczne wydatki na emerytury Francja To 13,6% PKB, w porównaniu do 4% w ub Australia.

Płoną rowery podczas protestu w Paryżu przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Michel Euler/AP

Płoną rowery podczas protestu w Paryżu przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że Francja ma starszą populację niż Australia, ale także dlatego, że francuskie świadczenia emerytalne są bardziej hojne niż łączne świadczenia emerytalno-rentowe w Australii.

Stwierdzenie OECD, że Australia zapewnia stopę zastąpienia na poziomie około 40%, a Francja na poziomie około 74%, jest „prognozujące”, ponieważ opiera się na szacunkach, do jakich przeciętnych zarobków pracownik byłby uprawniony w ramach systemu obowiązującego w 2020 r. , jeśli pracuje od 22 roku życia do osiągnięcia normalnego wieku emerytalnego w tym kraju.

READ  Pstrąg potokowy Greenstone w bardzo dobrym stanie

Dla pracowników o niskich zarobkach australijska emerytura zależna od dochodów zapewnia świadczenia równie hojne, jak we Francji.

Odrębne obliczenia OECD z 2018 r. wykazały, że średni dochód po opodatkowaniu we francuskim gospodarstwie domowym kierowanym przez osobę w wieku 65 lat lub starszą wynosił 99,8% średniego dochodu wszystkich francuskich rodzin.

W Paryżu piętrzą się śmieci, gdy zbieracze monet strajkują w związku z planami podwyższenia francuskiej emerytury.

Aurelien Morissard / AP

W Paryżu piętrzą się śmieci, gdy zbieracze monet strajkują w związku z planami podwyższenia francuskiej emerytury.

Natomiast średni dochód po opodatkowaniu australijskiego gospodarstwa domowego, na którego czele stoi osoba w tym wieku, wynosił 75% wszystkich gospodarstw domowych.

Biorąc pod uwagę, że francuskie rodziny otrzymują mniej więcej taki sam dochód do dyspozycji na emeryturze, jak w pracy, łatwo zrozumieć, dlaczego tak bardzo chcą przejść na emeryturę.

A wygórowane składki podatkowe wymagane do sfinansowania dochodów emerytalnych dają im niewielkie możliwości prywatnego oszczędzania podczas pracy.

Przeciętny poziom majątku prywatnego w Australii (przeliczony według obowiązujących kursów walut) wynosi ok dwa razy To we Francji.

Rolnicy protestują przeciwko zmianom emerytalnym we Francji.

Laurent Cipriani/AP

Rolnicy protestują przeciwko zmianom emerytalnym we Francji.

Jednak bogactwo francuskich emerytur publicznych jest znaczące. Obliczając wartość przyszłych strumieni dochodów emerytalnych na podstawie średniej długości życia, majątek emerytalny netto francuskich emerytów wynosi 14 lat średnich zarobków, w porównaniu z nieco ponad siedmioma latami w Australii.

Ponieważ na wartość tych strumieni dochodów duży wpływ ma długość okresu pobierania emerytury, podniesienie francuskiego wieku emerytalnego o dwa lata zmniejszyłoby wartość francuskiego majątku emerytalnego o około 8%.

Dlaczego w Australii łatwiej było odroczyć emeryturę?

Rozpoczęcie australijskiej zmiany po 2017 roku sprawiło, że wpłynęła ona na dochody emerytalne australijskich pracowników dopiero wiele lat po pierwszym ogłoszeniu zmiany, a w ogóle nie wpłynęła na dochody emerytów.

Australijska zmiana uchwalona w 2009 roku była częścią a szerszy program Z poprawek, które obejmowały największy singiel Podwyższone emerytury i renty oraz świadczenia dla opiekunów w historii Australii.

READ  Inwazja na Ukrainę: żołnierz udostępnia zdjęcia oblężenia Mariupola przed poddaniem się siłom rosyjskim
Zmiany emerytalne dotarły do ​​Australii bez większych protestów.

James D. Morgan/Getty Images

Zmiany emerytalne dotarły do ​​Australii bez większych protestów.

Będzie jednak miał przegranych. Najwięcej stracą ci, których oczekiwana długość życia będzie najkrótsza. Średnia długość życia rdzennych mieszkańców wynosi ok dziewięć o około osiem lat mniej niż mężczyźni i kobiety niebędące rdzennymi mieszkańcami.

Którzy Australijczycy zapłacą najwyższą cenę?

Ta zmiana popchnęła dużą liczbę Australijczyków w wieku 65 lat i starszych, którzy kiedyś otrzymywaliby emeryturę O wiele mniej Zasiłki dla bezrobotnych dla osób poszukujących pracy.

Liczba osób w wieku powyżej 65 lat otrzymujących JobSeeker wzrosła od zera w 2017 r 40300 Do maja tego roku – i będzie rósł dalej ze względu na zmianę w tym miesiącu.

Osoby te znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji z powodu tej zmiany, ponieważ poziom wynagrodzenia najstarszej osoby bezrobotnej jest o ponad 300 dolarów australijskich (323 dolarów nowozelandzkich) o dwa tygodnie niższy niż emerytura starcza, różnica ta zostanie tylko nieznacznie zmniejszona dzięki podwyżkom ogłoszonym w najnowszy budżet Wspólnoty Narodów. .

Stosunkowo mało uwagi poświęcono tym ludziom, którzy należą do najuboższych w populacji australijskiej ze względu na niski poziom zarobków – z bardzo ograniczonymi perspektywami na poprawę swojej sytuacji.

Natomiast pomysł podniesienia podatków od zarobków sald emerytalnych się skończył 3 miliony dolarów australijskich przyciągany powszechna krytyka.

Bardzo różne środowiska instytucjonalne w Australii i Francji stworzyły różne grupy nacisku, mające różne interesy do ochrony.

Peter Whitford jest profesorem polityki publicznej na Australian National University.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany Rozmowa. Przeczytać Oryginalny artykuł.