Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Była premier Helen Clark nalega, aby Nowa Zelandia nadal finansowała UNRWA

Była premier Helen Clark nalegała, aby rząd nie ograniczał finansowania Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyny ​​(UNRWA) po oskarżeniach postawionych kilku jej pracownikom.

Izrael przekazał informacje wywiadowcze, twierdząc, że kilku pracowników UNRWA brało udział w ataku Hamasu na Izrael z 7 października w zeszłym roku. Agencja zwolniła część pracowników w związku z toczącym się wewnętrznym dochodzeniem w sprawie zarzutów.

W rezultacie Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia zawiesiły finansowanie UNRWA. Nowa Zelandia ma „ocenić” swój wkład.

Clark – były dyrektor UNDP – powiedział dziś rano Breakfast: „Uważam, że obcinanie funduszy jest bardzo nierozsądne.

Dodała: „Jest to główne ramię dostarczające pomoc humanitarną do Strefy Gazy, nie wspominając o tym, że jest to główna agencja humanitarna i rozwojowa służąca uchodźcom palestyńskim i ich potomkom w Jordanii, Syrii, Libanie, na Zachodnim Brzegu i w Gazie .” Powiedział.

„Oczywiście zarzuty są poważne, ale to zarzuty”.

Clark powiedział, że dziewięciu z 12 oskarżonych pracowników zostało zwolnionych, jeden zmarł, a Organizacji Narodów Zjednoczonych nie udało się jeszcze wyśledzić dwóch.

Agencja zatrudnia około 13 000 osób.

Były premier podkreślił, że kolejna runda finansowania agencji przez Nową Zelandię, która miała wynieść 1 milion dolarów, nastąpi dopiero w czerwcu.

„Zarzuty są niezwykle poważne” – premier

Premier Christopher Luxon.

Obecny premier Christopher Luxon podkreślił, że Nowa Zelandia zapewnia pomoc humanitarną w inny sposób.

„Zarzuty są bardzo poważne” – powiedział dziś mediom w parlamencie. „Ważne jest, aby zostały one zrozumiane i właściwie zbadane.

„Nie będziemy wnosić żadnych dalszych datków do czasu sekretarza stanu [Winston Peters] Mówi, że dobrze to zrobić.

„Chciałbym wszystkim wspomnieć, że nasze fundusze wynoszą około 1 miliona dolarów rocznie, a my przekazaliśmy już 10 milionów dolarów na pomoc humanitarną, którą podzieliliśmy także między Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Światowy Program Żywnościowy.

READ  Rekordy klimatyczne słabną, pozostawiając Ziemię na niezbadanym terytorium - naukowcy

„Nie będziemy przekazywać żadnych dalszych datków, dopóki Sekretarz Stanu nie powie, że jesteśmy gotowi”.

Zapytany, jak długo może zająć podjęcie decyzji, Luxon powiedział: „To zajmie tyle czasu, ile potrzeba.

Dodał: „To poważne zarzuty, które należy zrozumieć i zbadać, a kiedy Sekretarz Stanu powie, że to zrobił, a my chętnie wniesiemy w to swój i nadal będziemy wnosić swój wkład, zrobimy to”.

„Chcemy mieć pewność, że jest to dobra organizacja i że jest właściwym miejscem do inwestowania pieniędzy”.

„To nie ma żadnego sensu.” – Clark

„Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że ​​przeprowadzi pełne dochodzenie, a sam Sekretarz Generalny zaapelował do krajów, aby nie obcinały funduszy w obecnym czasie, gdy ludność palestyńska jest tak oblężona” – powiedział Clark.

Dodał: „Myślę więc, że kraje takie jak Nowa Zelandia biorą głęboki oddech i mówią: «Słuchaj, zakończmy to dochodzenie i zobaczmy, na czym stoimy, zamiast po prostu wkraczać i obcinać fundusze wtedy, gdy są one najbardziej potrzebne».

„Bóg wie, gdzie do czerwca będziemy w tym kompleksowym konflikcie w Gazie” – powiedziała.

„Nie ma obecnie sensu paraliżowanie głównej agencji ONZ zajmującej się dostarczaniem pomocy humanitarnej”.