Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Chcesz pomóc ukraińskim uchodźcom? Poradnik „Wolontariat”

W końcu postanowiliśmy spędzić dwa tygodnie w Krakowie z A Drop in the Ocean. Wolontariusze, z którymi pracowaliśmy, pochodzili z Norwegii, Włoch, Gruzji, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Irlandii i Polski. Obecnie cierpią na brak wolontariuszy i pilnie potrzebują pomocy.

Turystyka wolontariacka może wydawać się dość nowym zjawiskiem, ale jej korzenie sięgają czasów po II wojnie światowej, kiedy to w 1958 r. założono w Wielkiej Brytanii Overseas Voluntary Service, a w 1961 r. Prezydent John F. Kennedy założył Korpus Pokoju. Od tego czasu prace trwają nadal. Wolontariat zyskuje na popularności wśród organizacji takich jak Habitat for Humanity, które zwróciły na to uwagę. Ale jak napisał do mnie w e-mailu Benjamin Love, międzynarodowy badacz wolontariuszy i profesor w Szkole Pracy Socjalnej Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign: „Trendy w wolontariacie, podobnie jak w przypadku podróży, mają tendencję do podążania za oczekiwanymi wzorcami, które zależą o zmianach w ekonomii oraz kwestiach społecznych i politycznych”. Dodał: „Spodziewam się, że turystyka wolontariacka w dowolnym miejscu w pobliżu Ukrainy ostatnio wzrosła kilkakrotnie. Kiedy media wskazują na potrzebę pomocy, wolontariat reaguje”.

READ  Gazociąg jamalski biegnie na wschód z Niemiec do Polski

Wydaje się, że tak jest w Polsce. Jak większość organizacji pozarządowych poszukujących wolontariuszy w Polsce, A Drop in the Ocean nie opłaca podróży, wyżywienia ani zakwaterowania. Pomagają jednak polecić zakwaterowanie i wynegocjowali tańszą stawkę około 58 USD za podwójną noc ze śniadaniem dla wolontariuszy w pobliskim Hampton by Hilton.

Przeciętnie około 20 zagranicznych wolontariuszy pomaga w bezpłatnym sklepie, a ponad 1000 osób otrzymuje około 9000 artykułów w ciągu jednego dnia. Pani Jacobsen z A Drop in the Ocean mówi mi, że jej organizacja jest zobowiązana do pozostania w Krakowie do jesieni.

„Ale jeśli wojna będzie trwała, jesteśmy gotowi zostać dłużej” – powiedziała.


Śledź podróże New York Times zatrudnienie InstagramI Świergot I Facebook. I Zapisz się do cotygodniowego newslettera Travel Dispatch Aby otrzymać porady ekspertów dotyczące podróży i inspiracje na następne wakacje. Marzysz o przyszłych wakacjach lub po prostu podróżujesz w fotelu? Zweryfikować 52 miejsca na zmieniający się świat na rok 2022.