Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ceny ropy spadają, ponieważ blokady w Chinach budzą obawy o popyt

Ceny ropy spadają, ponieważ blokady w Chinach budzą obawy o popyt

Ceny ropy spadły w poniedziałek w związku z optymizmem w sprawie Rozmowy pokojowe Między Ukrainą a Rosją złagodził obawy o poziom podaży, podczas gdy nowy Blokady przeciwko wirusowi Corona Podniesiono w Chinach możliwość mniejszego zapotrzebowania na energię.

Ropa Brent, globalny benchmark, spadła o 6,8 procent do 112,48 USD za baryłkę, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate spadła o 7 procent do 105,96 USD.

Rynki ropy naftowej gwałtownie się zmieniły w ciągu ostatniego tygodnia, z codziennymi ruchami o co najmniej 5 procent każdego dnia, ponieważ handlowcy zmagają się z najnowszymi wydarzeniami z Rosji i Chin, a także Arabii Saudyjskiej, gdzie w piątek zbombardowano magazyn ropy.

W poniedziałek władze ogłosiły ścisłe zamknięcie Szanghaju, głównego centrum finansowego w Chinach. Chiny są największym na świecie importerem ropy, a Warren Patterson, analityk w ING, powiedział: „Ten środek po raz kolejny podkreśla, że ​​Chiny nie są skłonne do porzucenia polityki zerowego Covida i dlatego pozostają ryzykiem dla rynku”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów jest gotowy do przedyskutowania rosyjskich żądań, takich jak zobowiązanie się do zachowania neutralności i rezygnacji z ubiegania się o wstąpienie do NATO, jeśli Rosja wycofa swoje siły, co budzi nadzieję na zakończenie konfliktu, który gwałtownie poszybował w górę ceny energii i towarów. .

Niższe ceny ropy pomogły złagodzić zamieszanie na amerykańskich obligacjach skarbowych, które zostały wyprzedane na początku sesji, ponieważ handlowcy zakładają, że Rezerwa Federalna agresywnie podniesie stopy procentowe, aby przeciwdziałać gwałtownej inflacji.

Wyższe koszty energii są głównym składnikiem wysokiej globalnej inflacji, która osłabia popyt na papiery wartościowe o stałym dochodzie, takie jak obligacje skarbowe, obniżając wartość odsetek. Ropa Brent jest nadal o około 15 procent powyżej poziomu zamknięcia z 23 lutego, w przededniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych, która zmienia się odwrotnie do ceny, wzrosła na początku dnia aż o 0,11 punktu procentowego, po czym oddała większość zysków na rzecz handlu o 0,04 punktu procentowego, do 2,34 procent. Rentowność 10-letniego Skarbu Państwa spadła o 0,04 punktu procentowego do 2,45 proc., po przekroczeniu 2,5 proc. w poprzednim obrocie.

READ  Igrzyska Olimpijskie w Pekinie: Którzy światowi przywódcy zmierzają do Chin (nie Biden)?

Pomimo wahań w obrotach obligacjami skarbowymi, w poniedziałek dolar amerykański utrzymywał się na stabilnym poziomie wobec innych głównych walut, odzwierciedlając dalsze obstawianie zacieśniania polityki pieniężnej.

„Rynek odnotowuje gwałtowny wzrost inflacji, a banki centralne są zmuszone do agresywnej reakcji, co prowadzi do spowolnienia gospodarczego” – powiedział Luca Paolini, główny strateg w Pictet Asset Management.

Rentowność pięcioletnich obligacji skarbowych w poniedziałek wzrosła powyżej rentowności 30-letniej po raz pierwszy od 2006 r., po czym spadła do ułamka poniżej rentowności obligacji długoterminowych.

Tego rodzaju tzw. odwrócenie krzywej dochodowości odzwierciedla obawy, że walka z inflacją przez Fed może z czasem doprowadzić do obniżenia wzrostu, a nawet recesji.

Dolar wzrósł o 1,5 procent w stosunku do japońskiego jena, kupując 123,88 jena, najwyższy poziom od 2015 r., ponieważ Bank Japonii podjął kroki w celu utrzymania luźnej polityki pieniężnej, podczas gdy Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe. Funt spadł o 0,8 procent w stosunku do dolara do 1,31 dolara.

Jeśli chodzi o akcje, indeks S&P 500 na Wall Street wzrósł trzecią sesję z rzędu, o 0,7 procent, podczas gdy zdominowany technologicznie Nasdaq Composite wzrósł o 1,3 procent. Producent samochodów elektrycznych Tesla był największym motorem wzrostu, skacząc o ponad 7 procent po tym, jak powiedział, że rozważa podział akcji.

Europejski indeks giełdowy Stoxx 600 wzrósł o 0,3 proc. Giełdy azjatyckie były mieszane, japoński Topix zamknął się o 0,4 proc., a Hang Seng z Hongkongu dodał 1,3 proc.