Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

CATF realizuje wizję dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego wraz z nowymi analizami i rekomendacjami – Zespół Zadaniowy ds. Czystego Powietrza

CATF realizuje wizję dekarbonizacji polskiego systemu energetycznego wraz z nowymi analizami i rekomendacjami – Zespół Zadaniowy ds. Czystego Powietrza

Warszawa, Polska – W dniu dzisiejszym Grupa Zadaniowa ds. Czystego Powietrza (CATF) opublikowała nowy zestaw raportów przedstawiających wizję i praktyczne zalecenia dotyczące transformacji energetycznej Polski w kontekście podejmowania przez nią ważnych kroków w kierunku bezpiecznej przyszłości energetycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla.

Zgodnie z wizją CATF dotyczącą transformacji Polski w czystą energię, Polska powinna:

  • Opracować szeroką gamę opcji technologii czystej energii;
  • Zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji;
  • Doskonalenie planowania długoterminowego z uwzględnieniem strategii dotyczącej infrastruktury energetycznej; I
  • Wzmocnienie współpracy regionalnej i międzynarodowej.

„Polska znajduje się w kluczowym momencie swojej przyszłości energetycznej i aby zapewnić sobie czyste i niezawodne dostawy energii, musi wdrożyć silne ramy wsparcia politycznego, które zachęcają do przyjmowania szerokiej gamy technologii” – powiedział. Tamara Lagurashvili, dyrektor regionalna CATF na Europę. „W miarę jak kraj odchodzi od importowanych paliw kopalnych i uciążliwego ekonomicznie węgla, musi znaleźć sposoby na przyspieszenie wdrażania czystej energii i wspieranie wielu technologii w celu przejścia na w pełni dekarbonizowany system energetyczny, który zapewni dobrobyt gospodarczy”.

W ramach wizji CATF przedstawia szczegółowy plan działania Modelowanie oparte na scenariuszach, podkreślając potencjalne ścieżki transformacji systemu energetycznego Polski. Uwzględnia 19 scenariuszy i systemów testowych na przestrzeni 35 lat pogody oraz analizuje takie aspekty, jak bezpieczeństwo energetyczne, użytkowanie gruntów i wymagania infrastrukturalne.

Wyniki pokazują, że najtańsza i najbardziej elastyczna ścieżka wymaga podwojenia rocznej produkcji energii wiatrowej w najbliższej przyszłości oraz opracowania co najmniej 8 GW energii jądrowej i 7 GW wychwytywania dwutlenku węgla, chociaż elektrownie jądrowe mogą potrzebować bardziej czystych stałych mocy wytwórczych. Strategia dekarbonizacji musi być solidna we wszystkich możliwych przyszłych scenariuszach.

„Badanie modelowe podkreśla znaczenie posiadania szerokiego portfolio technologicznego w celu zarządzania niepewnością, obniżania kosztów i zapewniania, że ​​transformacja energetyczna jest wykonalna, niezawodna i społecznie odpowiedzialna” – powiedział. Malwina Kvist, starszy analityk w CATF. „Scenariusze podkreślają, że polski rząd musi znaleźć rozwiązania polityczne, aby przyspieszyć wdrażanie energii odnawialnej i wesprzeć znaczące wdrożenie stacjonarnych technologii energii stałej, takich jak energia jądrowa i wychwytywanie dwutlenku węgla, aby zapewnić przystępność cenową dla przemysłu i obywateli, chronić przed kosztami i ryzyko wdrożenia i zwiększyć odporność operacyjną systemu.”

READ  Tylko siła militarna zdobędzie szacunek Europy – powiedział Tusk innym przywódcom - POLITICO

Rekomendacje i modelowanie scenariuszowe zapewniają Polsce przydatne narzędzia do realizacji odroczonego Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEP), a także Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040).


Komunikacja medialna

Julia Kislitsyna, Dyrektor ds. Komunikacji – Europa, +49 151 16 220 453, [email protected]

O Grupie Zadaniowej Czyste Powietrze

Grupa zadaniowa ds. czystego powietrza (CATF) to globalna organizacja non-profit, której zadaniem jest ochrona przed najgorszymi skutkami zmian klimatycznych poprzez katalizowanie szybkiego rozwoju i wdrażania energii niskoemisyjnej oraz innych technologii ochrony klimatu. Dzięki ponad 25-letniemu uznanemu na arenie międzynarodowej doświadczeniu w polityce klimatycznej i silnemu zaangażowaniu w badanie wszystkich potencjalnych rozwiązań, CATF jest praktyczną, nieideologiczną grupą wsparcia, posiadającą śmiałe pomysły potrzebne do rozwiązania problemu zmian klimatycznych. CATF ma biura w Bostonie, Waszyngtonie i Brukseli, a jego personel pracuje praktycznie na całym świecie. Odwiedź catf.us i śledź @cleanaircatf.