Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były minister spraw zagranicznych: Nowa Zelandia i jej sojusznicy pozwolili na powstanie „próżnii” na Pacyfiku |  Nowa Zelandia

Były minister spraw zagranicznych: Nowa Zelandia i jej sojusznicy pozwolili na powstanie „próżnii” na Pacyfiku | Nowa Zelandia

Nowa Zelandia i jej sojusznicy nie słuchali „dzwonków alarmowych” o rosnących chińskich wpływach i dopuścili do powstania „próżnii” na Pacyfiku, były minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Winston Peters Powiedział.

Jego komentarze pojawiają się wraz z wiadomościami, że Chiny mają nadzieję, że 10 krajów Pacyfiku podpisze szeroki projekt umowy obejmującej bezpieczeństwo, handel i inwestycje. The zgoda Zwiększyłoby to znacznie wpływy Chin w regionie.

Peters, który był sekretarzem stanu i wicepremierem Jacindy Ardern pierwszej kadencji, powiedział, że projekt stanowi „wyzwanie dla koncepcji współpracy, w którą jesteśmy zaangażowani od 22 lat”. był Peters Często kontrowersyjny i kontrowersyjny minister Ma reputację ostrego lub niestosownego komentarza, ale spędził kilka kadencji jako minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii i szczególnie skupiał się na Strategii Pacyfiku.

Powiedział Nowa Zelandia Jej sojusznicy umożliwili rozwój próżni mocy. „To, co się dzieje, jest w przypadku pustki – o której, jak sądzę, podobne stany ostrzegano dawno temu – masz automatyczną konsekwencję wypełnienia pustki, w której nie powinno być pustki” – powiedział.

Starszy dyplomata w regionie Pacyfiku powtórzył te obawy, Kto powiedział Strażnikowi? Niektórzy przywódcy mieli „duże obawy” co do umowy, ale „w tym regionie tradycyjnych partnerów pojawiła się pustka. Musieli bardzo ciężko pracować, aby odzyskać serca mieszkańców Pacyfiku”.

Ardern, która obecnie odwiedza Stany Zjednoczone, potwierdziła, że ​​we wtorek spotka się z prezydentem Joe Bidenem, aby omówić szereg kwestii, w tym równowagę sił na Pacyfiku.

„Istnieje wiele obszarów, w których Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia mają bardzo podobne poglądy, a wiele obszarów chcielibyśmy, aby były kontynuowane lub poszerzone” – powiedział premier.

„Wyobrażam sobie, że będziemy rozmawiać o naszym regionie io tym, że staje się on coraz bardziej kontrowersyjny i że rola Stanów Zjednoczonych w naszej gospodarce regionalnej jest ważna”.

READ  Królowa Elżbieta przegapi piątkowe wydarzenia z okazji platynowego jubileuszu po „niedogodnościach”

Peters powiedział, że Nowa Zelandia i jej sojusznicy zignorowali od dawna ostrzeżenia o próżni we władzy, inwestycjach i stosunkach w regionie. „Oczywiste jest, że wielu z nas, którzy biją na alarm, nie zostało wysłuchanych. Musimy mieć nadzieję, że ci, którzy teraz podejmują decyzje, w końcu zdadzą sobie sprawę… ich własne nieprzygotowanie, brak zrozumienia” – powiedział.

Peters przez wiele lat przekonywał, że Nowa Zelandia powinna więcej inwestować na Pacyfiku i nie brać swojej pozycji za pewnik. W 2018 r., w pierwszej kadencji Ardern, uruchomił „Pacific Reset” – strategię mającą na celu zwiększenie pomocy i wizyt dyplomatycznych w celu rozwoju i ożywienia relacji w regionie.

Powiedział wówczas: „Staje się coraz bardziej jasne, że zmienia się postrzeganie Nowej Zelandii przez przywódców Pacyfiku… wygodniej im jest zabiegać o szereg zewnętrznych partnerów”.

Peters mówi, że poziom inwestycji i udziału obecnego rządu nie był wystarczający.

Nasze podejście polega na inwestowaniu w ekonomiczną i społeczną przyszłość narodów wyspiarskich i staramy się zapewnić podstawowe, takie jak dochód, mieszkanie, zdrowie i edukacja. A potrzebowaliśmy o wiele więcej”.

Rzecznik opozycji do spraw zagranicznych Jerry Brownlee powiedział, że minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii, Nana Mahuta, powinna zarezerwować loty pod ogonem jej chińskiego odpowiednika, Wang Yi, który jest obecnie w służbie. Na maratonie po regionie. minister spraw zagranicznych [should] Przynajmniej trzeba pójść w ślady chińskiego ministra spraw zagranicznych, który bardzo, bardzo szybko odwiedza wszystkie te kraje, aby przedstawić sprawę przeciwną do propozycji”.

Nowa minister spraw zagranicznych Australii, Penny Wong, udała się na Fidżi W czwartek, próbując pogłębić relacje z krajami Pacyfiku.

„Stawka jest dużo, dużo”, powiedział Brownlee. Powiedział, że zwiększenie chińskich wpływów w regionie poprzez takie porozumienie to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. „Jeśli chodzi o ChinyDominacja gospodarcza, dominacja kulturowa i erozja wolności, której wszyscy chcielibyśmy przestrzegać, byłaby poważnym problemem”.

READ  Życie i kłamstwa Jorge Santosa

Brownlee powiedział, że Nowa Zelandia wydaje się być zszokowana proponowaną umową, tak jak była Tygodnie temu, z umową Wysp Salomona.

Biuro Mahoty nie odpowiadało na prośby o wywiad lub komentarz w czasie prasy.