Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Scott Morrison polecił Border Force ujawnienie przybycia łodzi azylowej w dniu wyborów

Jednym z ostatnich czynów Scotta Morrisona jako premiera było poinstruowanie australijskich sił granicznych (ABF), aby ogłosiły przechwycenie łodzi podejrzanego o azyl w dniu wyborów.

Były premier Scott Morrison odmówił komentarza.
obrazek:

Ta decyzja jest teraz przedmiotem śledztwa prowadzonego przez sekretarza spraw wewnętrznych Mike’a Pizzolo.

podczas, gdy ABC Skontaktował się w tej sprawie z byłym premierem Scottem Morrisonem, ale odmówił komentarza.

W sobotę, kiedy wyborcy udali się do urn, dowódca operacji Suwerenna granica wydał rzadkie oświadczenie, w którym stwierdził, że „przechwycono statek podczas ewentualnej próby nielegalnego przedostania się do Australii ze Sri Lanki”.

The ABC Mogłoby to ujawnić, że ten wysoce kontrowersyjny ruch podczas wyborów był wynikiem bezpośredniej prośby Kancelarii Premiera o publiczne ujawnienie szczegółów delikatnego procesu ABF przed jego zakończeniem.

Podczas ostatniej konferencji prasowej – która odbyła się wczesnym popołudniem w dniu wyborów – ówczesny premier został zapytany o doniesienia, jakie pojawiły się tego ranka o przybyciu łodzi.

„Cóż, mogę potwierdzić, że doszło do przechwycenia statku w drodze do Australii. Ten statek został przechwycony zgodnie z polityką rządu i przestrzegają tych normalnych protokołów” – powiedział Morrison dziennikarzom w Sydney. .

Mniej więcej w tym samym czasie na stronie internetowej ABF pojawiło się oświadczenie admirała Justina Jonesa, dowódcy operacji Suwerenne granice, ostrzegające, że polityka australijskiego rządu w sprawie przybycia nielegalnych łodzi „nie zmieniła się”.

„Przechwycimy każdy statek starający się nielegalnie dotrzeć do Australii i bezpiecznie przetransportować osoby znajdujące się na pokładzie do ich punktu wyjścia lub kraju pochodzenia” – powiedział kontradmirał Justin Jones w pięciolinijkowym oświadczeniu, o które poprosił biuro Morrisona.

Niezwykłe ujawnienie operacji „związanych z wodą” jest obecnie przedmiotem śledztwa przez sekretarza spraw wewnętrznych Mike’a Pizzolo, na zlecenie nowego rządu Partii Pracy w tym tygodniu.

READ  Epidemia Covid 19 Delta: „szczęśliwa ucieczka” Nowej Zelandii z firmą Omicron, gdy liczba przypadków za granicą osiągnęła rekordowy poziom

Urzędnicy zaznajomieni z sobotnimi wydarzeniami twierdzą, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych najpierw zbadało legalność wydania oświadczenia podczas kampanii wyborczej z powodu obaw, że mogłoby to naruszyć umowy o zachowaniu i upolitycznić służbę publiczną.

Australijscy wyborcy w całym kraju otrzymali wiadomości z wiadomościami informującymi o przechwyceniu nielegalnej łodzi i doradzające wyborcom, aby „utrzymać bezpieczeństwo naszych granic, głosując liberalnie”.

Ostatecznie zdecydowano się wydać oświadczenie dowódcy, co zostało szczególnie skrytykowane przez kolegów admirała Jonesa z Australian Border Force oraz Australian Defense Force.

Wkrótce po publicznym potwierdzeniu przybycia łodzi, Partia Liberalna wysłała masowe wiadomości tekstowe do wyborców na marginalnych miejscach, wzywając ich do poparcia rządu i jego twardej polityki granicznej.

The ABC Zadzwonił do byłego premiera Scotta Morrisona, aby zapytać konkretnie, dlaczego jego biuro zwróciło się do australijskich sił granicznych o ujawnienie przechwycenia łodzi, ale odmówił komentarza.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło również, że „niewłaściwe byłoby komentowanie tej sprawy”, ponieważ nowy rząd Partii Pracy nakazał teraz przegląd okoliczności oświadczenia ABF.

We wtorek admirał Justin Jones potwierdził, że łódź pełna osób ubiegających się o azyl przechwyconych w pobliżu Wyspy Bożego Narodzenia w dniu wyborów została teraz zwrócona na Sri Lankę po przeprowadzeniu odpowiednich ocen.

-ABC