Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Burza słoneczna odsłania globalne światło i jak dotąd nie ma poważnych problemów

Potężna burza słoneczna spowodowała w nocy oszałamiający pokaz świetlny na całym świecie, ale spowodowała jedynie drobne zakłócenia w sieci energetycznej, komunikacji i systemach pozycjonowania satelitarnego.

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna stwierdziła, że ​​utrzymują się poważne burze geomagnetyczne i pojawiły się wstępne doniesienia o nieprawidłowościach w globalnej sieci energetycznej oraz degradacji komunikacji wysokiej częstotliwości i globalnych systemów pozycjonowania.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) spodziewała się, że silne rozbłyski będą się utrzymywać dzisiaj, a jej rzeczniczka poinformowała w e-mailu, że Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej agencji dobrze przygotowało się na burzę.

Usługa Internetu satelitarnego Starlink firmy SpaceX poinformowała na swojej stronie internetowej, że jakość usług uległa pogorszeniu i że jej zespół bada tę sprawę.

Dyrektor generalny Elon Musk napisał w nocy na kanale Channel X, że jego satelity „znajdują się pod znaczną presją, ale jak dotąd wytrzymują”.

Na całym świecie donoszono o jaskrawych fioletowych, zielonych, żółtych i różowych kolorach zorzy polarnej, a obserwacje zorzy polarnej miały miejsce w Niemczech, Szwajcarii, Chinach, Anglii, Hiszpanii i gdzie indziej.

Zorza w Cromwell, Otago.

W Stanach Zjednoczonych burza słoneczna przesunęła światła dalej na południe niż zwykle.

Biuro National Weather Service w Miami potwierdziło obserwacje w obszarach Fort Lauderdale i Fort Myers na Florydzie.

Inny synoptyk mieszkający w pobliżu Fort Lauderdale sfotografował te światła i znał je, ponieważ wcześniej mieszkał na Alasce, powiedział meteorolog Nick Carr.

Mieszkańcy Kansas, Nebraski, Iowa, Michigan, Minnesoty i innych stanów Środkowego Zachodu mogli robić zdjęcia jasnych kolorów wzdłuż horyzontu.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) podała, że ​​burza słoneczna będzie trwała przez cały weekend, zapewniając wielu osobom kolejną okazję do uchwycenia zorzy polarnej.

Zorza polarna wypełnia niebo w Idaho.

Agencja wydała rzadkie ostrzeżenie przed poważnymi burzami geomagnetycznymi, gdy rozbłysk słoneczny dotarł do Ziemi kilka godzin wcześniej, niż oczekiwano.

READ  Złość z powodu usług promowych w północnym Akal tymczasowo zmniejszona o 83%

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) zaalarmowała operatorów elektrowni i statków kosmicznych na orbicie, aby podjęli środki ostrożności.

„Większość ludzi na Ziemi nie będzie musiała nic robić” – powiedział Rob Steinberg, naukowiec z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej NOAA.

„To naprawdę dar pogody kosmicznej: zorza polarna” – powiedział Steinberg. On i jego koledzy stwierdzili, że najlepsze widoki zorzy polarnej można uzyskać z aparatów telefonicznych, które lepiej rejestrują światło niż gołym okiem.

Zorza polarna w Palmerston North.

Zrób zdjęcie nieba, a „może będzie dla ciebie miła niespodzianka” – powiedział Mike Pettoy, dyrektor operacyjny w centrum prognostycznym.

Najintensywniejsza burza słoneczna w zapisanej historii, która miała miejsce w 1859 roku, spowodowała pojawienie się zorzy polarnej w Ameryce Środkowej, a być może nawet na Hawajach.

Sean Dahl, prognostyk pogody kosmicznej w Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej, powiedział reporterom, że burza ta stwarza zagrożenie dla linii przesyłowych wysokiego napięcia w sieciach energetycznych, a nie dla linii elektrycznych zwykle spotykanych w domach.

Może to również mieć wpływ na satelity, co z kolei może zakłócić usługi nawigacyjne i komunikacyjne na Ziemi.

Na przykład silna burza geomagnetyczna w 2003 r. doprowadziła do przerw w dostawie prądu w Szwecji i uszkodzeń transformatorów mocy w Republice Południowej Afryki.

Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) nawet po ustaniu burzy sygnały między satelitami GPS a odbiornikami naziemnymi mogą zostać zniekształcone lub utracone.

Steinberg zauważył jednak, że satelitów nawigacyjnych jest tak wiele, że jakiekolwiek zakłócenia w działaniu nie powinny trwać długo.

Od początku tego tygodnia na Słońcu powstają potężne rozbłyski słoneczne, w wyniku których powstało co najmniej siedem wybuchów plazmy. Każda erupcja, znana jako koronalny wyrzut masy, może zawierać miliardy ton plazmy i pola magnetycznego z zewnętrznej atmosfery Słońca, zwanej koroną.

READ  COVID-19: Epidemia Omicron może zmusić Nową Zelandię do wycofania się z systemu sygnalizacji świetlnej i ponownego przejścia na poziomy alarmowe

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) stwierdziła, że ​​rozbłyski wydają się być powiązane z plamą słoneczną o średnicy 16 razy większej od Ziemi.

To wszystko jest częścią aktywności słonecznej, która wzrasta, gdy Słońce zbliża się do szczytu swojego 11-letniego cyklu.