Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ekspert w dziedzinie fizyki twierdzi, że burza słoneczna jest ekscytująca, a nie przerażająca

Ekspert pomagający przygotować Nową Zelandię na skutki burz słonecznych twierdzi, że Ziemia znajduje się obecnie w środku bardzo dużej burzy geomagnetycznej, ale podkreśla, że ​​nie jest to zdarzenie ekstremalne.

W najbliższy weekend materia uwolniona z plam słonecznych zderzy się z atmosferą planety.

Transpower twierdzi, że wprowadziło sieć energetyczną w „bardziej odporny” stan, aby chronić sprzęt. Wcześniej wydał „powiadomienie o sytuacji awaryjnej w sieci”, mimo że nie spodziewał się przerw w dostawach prądu w wyniku burzy.

Burza była jedną z najintensywniejszych, jakie nawiedziły Ziemię od dziesięcioleci, a Amerykańskie Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej przewidywało ciężkie warunki w sobotę od 18:00 do 21:00 (czasu nowozelandzkiego).

W sobotę (czasu nowozelandzkiego) na półkuli północnej pojawiło się kilka pokazów zorzy polarnej.

Ostatnie podobne lub większe wydarzenie miało miejsce w październiku 2003 roku.

Na razie jest to raczej ekscytujące niż przerażające, powiedział Craig Rodger, profesor fizyki na Uniwersytecie Otago.

Chociaż osiągnął G5 – szczyt skali burz geomagnetycznych NOAA SWPC – Rodger powiedział, że właśnie przekroczył ten próg.

Powiedział, że była to największa burza tego rodzaju, jaką Nowa Zelandia widziała od ponad dziesięciu lat, ale nie tak silna jak te, które miały miejsce w 2003 lub 2001 roku.

Od tego czasu wiele się nauczyliśmy – powiedział.

Rodger rozmawiał z przedstawicielami branży elektrycznej, którzy powiedzieli mu, że istnieją duże prądy, ale nie są one związane z geomagnetyzmem, zwłaszcza w gorących obszarach, takich jak Dunedin.

Prądy szczytowe osiągnęły 60 amperów. Powiedział, że zmiany pola magnetycznego osiągnęły szczyt przy około 60 do 70 nanotesli na minutę (nT/min).

Było to znacznie mniej niż duża burza słoneczna z listopada 2001 r., która zniszczyła transformator w Dunedin, a zmiany pola magnetycznego osiągnęły 200 nanoTesli/min.

Rodger pracuje nad zrozumieniem i modelowaniem skutków intensywnej burzy słonecznej na sieć elektryczną Nowej Zelandii.

READ  Corona Virus: Ostatnie pojawienie się społeczności wirusa COVID-19 – piątek, 26 listopada

W ramach tej pracy pomagał Transpower przygotować się na ekstremalne zdarzenia dziesiątki razy większe niż obecna burza geomagnetyczna.

Oczekiwano, że te ekstremalne zdarzenia wygenerują tysiące amperów nadprądu elektrycznego i zmiany pola magnetycznego o wartości 4000–5000 nanoTesli/min.

Oczekuje się, że CME będą w dalszym ciągu uderzać w Ziemię przez mniej więcej następne 24 godziny, a burzliwe warunki geomagnetyczne osiągną szczyt w sobotę po południu i utrzymają się co najmniej do końca niedzieli.

rnz.co.nz