Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Brytyjski rynek wynajmu znajduje się w punkcie wrzenia, ceny gwałtownie rosną, a najemcy konkurują o zimne i zatęchłe domy

Brytyjski rynek wynajmu znajduje się w punkcie wrzenia, ceny gwałtownie rosną, a najemcy konkurują o zimne i zatęchłe domy

Louise, która cierpi na stwardnienie rozsiane, mieszka w tym samym mieszkaniu z dwiema sypialniami w północnym Londynie od 1996 roku i przez ten czas obiekt nigdy nie był odnawiany ani odnawiany.

Jednak w zeszłym roku właściciel powiedział jej, że czynsz wkrótce wzrośnie o 25 procent, co stanowi oszałamiające dodatkowe 325 funtów miesięcznie. Jest jedną z milionów Brytyjczyków dotkniętych kryzysem „kosztów czynszu” w związku z gwałtownym wzrostem cen, wzrostem liczby eksmisji bez winy, a nieruchomości w całym kraju stają się stęchłe, wilgotne i zimne.

Średni czynsz w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 1238 funtów, czyli o 102 funty więcej niż 12 miesięcy temu, po rekordowym wzroście o 9%.

„Mam stały dochód i nic nie mogę zrobić” – powiedziała Louise. „Nie pracuję ze względu na problemy zdrowotne, więc to tylko większy stres i depresja. A stres pogarsza moje stwardnienie rozsiane i to sprawia, że ​​praktycznie siedzę w domu. Nie mogę nic zrobić. Tak naprawdę cokolwiek, a nie mam pieniędzy na nic… i nie wiem, skąd wezmę pieniądze.

Czy miałeś na to wpływ? Wyślij e-mail na adres [email protected]

58-latka, u której w 2012 r. zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, przez wiele lat pracowała dla organizacji charytatywnej, zanim zły stan zdrowia zmusił ją do przerwania działalności wkrótce po zakończeniu pandemii, przez co miała ograniczony budżet.

Powiedziała: „Miałam nadzieję, że będę tu mieszkać do czasu przejścia na emeryturę, ale teraz naprawdę nie mogę się doczekać przeprowadzki z Londynu do Walii, gdzie mieszkają moi rodzice, gdzie mogę liczyć na wsparcie przyjaciół i rodziny, ponieważ stwardnienie rozsiane oznacza, że ​​masz bardziej polegać na ludziach z „otoczenia”.

READ  Strefa euro stoi w obliczu recesji „z rosyjskim gazem lub bez”

Louise stwierdziła, że ​​sytuacja w stolicy pogorszyła się, a jej sąsiedzi z północnego Londynu odnotowali „znaczne” podwyżki czynszów.

Dane opublikowane w tym tygodniu pokazały, że koszty wynajmu rosły w najszybszym tempie w historii, ponieważ najemcy zmagali się z miesięcznymi wydatkami obniżającymi inflację.

Dane Biura Statystyk Narodowych pokazują, że największą podwyżkę czynszów podniesiono w Londynie, wynoszącą 10,6%, znacznie powyżej inflacji wynoszącej 3,4%.

Szybko rosnące koszty wynajmu to tylko jeden z elementów dysfunkcyjnego rynku mieszkaniowego w Wielkiej Brytanii. Stan zniszczonych domów w Wielkiej Brytanii znalazł się w centrum uwagi od czasu śmierci Awaba Ishaqa, dwuletniego chłopca, który zmarł po wdychaniu czarnej pleśni podczas pobytu na terenie spółdzielni mieszkaniowej.

W Anglii liczba eksmisji bez winy, do których dochodzi w przypadku eksmisji osób wynajmujących domy bez konieczności podawania przez właściciela powodu na podstawie zawiadomienia na podstawie sekcji 21, wzrosła w zeszłym roku o prawie 50 procent w porównaniu z rokiem 2022.

Działacze twierdzą, że rynek wynajmu prywatnego osiągnął „punkt wrzenia”, a niepowodzenie kolejnych rządów w budowie niedrogich domów spowodowało, że ludzie walczą o „drogie i często poniżej standardów czynsze”.

Eilidh Keay, która mieszka w Edynburgu, musiała wyprowadzić się z domu, ponieważ właściciel chciał sprzedać nieruchomość, a ona musiała płacić dodatkowe 150 funtów miesięcznie za czynsz w nowym miejscu.

W Szkocji obowiązuje górny limit czynszu, który ogranicza kwotę, o jaką wynajmujący może podnieść czynsz. Ponieważ wynajmujący sprzedał nieruchomość, musiała szukać innej nieruchomości w mieście o wysokich kosztach wynajmu prywatnego.

„Ceny różnych rzeczy są bardzo wysokie” – stwierdziła Eilidh, pracownica ds. spraw publicznych. Edynburg zawsze był drogim miastem i nie sądzę, żeby to się zmieniło, ale wzrost cen w ciągu ostatnich kilku lat był szybki.

„Kiedyś można było mieć jedno łóżko [flat] W Edynburgu na niższej pensji, ale teraz jest to zupełnie nieuzasadnione i kosztuje 1000 funtów miesięcznie. Dzielenie się mieszkaniami również stało się bardzo drogie. „Znam znajomych, którzy przenoszą się z centrum do dalszych miejsc tylko ze względu na koszty.”

READ  FTSE 100: Kryzys gazowy, Evergrande i amerykańskie zasady podróżowania doprowadzają rynki do krachu

Dodała, że ​​rosnące czynsze i kryzys kosztów życia zmieniły aspekty jej życia i teraz zamiast chodzić do baru, woli spotykać się z przyjaciółmi w domu, aby obniżyć koszty.

26-latek powiedział: „Myślę, że jedną z bardzo złych rzeczy związanych z tymi wygórowanymi czynszami, z którymi borykają się wszyscy w całym kraju, jest to, że drenują one pieniądze z gospodarki. Wszystkie te pieniądze idą po prostu na kredyty hipoteczne i emerytury, które kupują w celu wynajmu, to jeden z powodów, dla których Main Street cierpi, ponieważ nikt już nie ma dochodu do dyspozycji – bogaci wchłonęli cały ten dochód.

Eilidh, która stwierdziła, że ​​dalsze podwyżki czynszów mogą całkowicie zmusić ją do opuszczenia Edynburga, opowiada się za kontrolą czynszów i chce, aby rząd zaradził złej jakości prywatnych zasobów do wynajęcia.

Z zeszłorocznego raportu Decision Research Foundation wynika, że ​​aż 2,6 miliona osób w wieku od 18 do 34 lat mieszkało w mieszkaniach o złym standardzie. Definiuje się to jako domy, które nie mają w pełni działającej instalacji wodno-kanalizacyjnej, są zawilgocone lub pokryte pleśnią.

Polly Neate, dyrektor naczelna organizacji charytatywnej Shelter zajmującej się mieszkalnictwem, powiedziała: „Prywatny wynajem osiągnął punkt wrzenia. Dziesięciolecia niepowodzeń w budowie niedrogich mieszkań socjalnych sprawiły, że wiele osób nie ma innego wyboru, jak tylko zadowolić się wynajmem prywatnym, ponieważ nasila się konkurencja w zakresie drogich i niespełniających standardów czynszów w wiele razy.

„Właściciele mogą podnieść czynsz, wiedząc, że jeśli najemca nie jest w stanie zapłacić, mogą złożyć zawiadomienie o eksmisji bez winy i zatrudnić kogoś innego, kto to zrobi.

„Mając zaledwie dwa miesiące na znalezienie innego miejsca po eksmisji bez winy, wiele osób zmuszonych jest do szukania niedrogiego mieszkania, a w niektórych przypadkach popada w bezdomność.

„Aby pomóc rodzinom borykającym się z trudnościami w utrzymaniu domów, rząd musi dotrzymać obietnicy złożonej najemcom i uchwalić solidną ustawę o najemcach (reformę), bez zastrzeżeń i luk, zakazującą eksmisji bez winy. Jednakże jedynym trwałym rozwiązaniem pilnego problemu mieszkaniowego kryzys to inwestycje w domy socjalne”. Naprawdę przystępne, z czynszami powiązanymi z lokalnymi dochodami.

READ  Kierownik projektu „Laddish”, który stracił pracę, wygrał 2650 funtów za niesprawiedliwe zwolnienie

Aditi Jehangir, sekretarz związku lokatorów Living Rent, powiedziała: „Czynsz w Szkocji jest całkowicie niedostępny, a nasze domy rozpadają się w szwach. Reakcją rządu było wprowadzenie złożonego i nieporęcznego systemu ustalania czynszu, który nakłada ciężar na najemcy mają obowiązek pociągać właścicieli do odpowiedzialności.

„Przeciętny najemca wydaje już co najmniej jedną trzecią swoich dochodów na czynsz. Najemcy nie powinni być zmuszani do wyboru pomiędzy pozostaniem w społecznościach, które kochają, a możliwością życia.

„Tymczasowy i częściowy charakter maksymalnych czynszów uwypuklił potrzebę solidniejszych, długoterminowych rozwiązań, które ograniczają czynsze między najemcami, a nie powrotu na wolny rynek”.