Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ból po udarze można kontrolować, mierząc się z objawami neuropatii

03 października 2022

2 minuty na przeczytanie

źródło:

Ból poudarowy Potros M.: co to jest, co go powoduje i jak go leczyć. Złożony w: BRAINWeek; 28-30 września 2022 r.; Las vigas.

Ujawnienia:
Bottros nie zgłasza żadnych istotnych ujawnień finansowych.

Nie mogliśmy przetworzyć Twojej prośby. Spróbuj ponownie później. Jeśli ten problem nadal występuje, skontaktuj się z obsługą [email protected].

LAS VEGAS Leczenie ośrodkowego bólu neuropatycznego może być trudne, ale według prezentera na BRAINWeek 2022 dostępnych jest wiele opcji farmakologicznych i nielekowych.

„Ból neuropatii ośrodkowej jest jednym z najtrudniejszych do leczenia zespołów bólowych” Michaela Potrusa, MD, Podczas swojej prezentacji powiedział adiunkt anestezjologii i operacji klinicznych oraz dyrektor medyczny ds. usług przeciwbólowych w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. „Istnieje wiele przyczyn rozwoju zespołów bólu ośrodkowego układu nerwowego, a udar jest tylko jedną z nich”.

Osoba doświadczająca bólu z fibromialgią

Źródło: Adobe Stock.

Potros wyjaśnił, że ból jest jednym z najczęstszych powikłań udaru, z szacowaną częstością występowania od 39% do 55% i ma tendencję do pojawiania się w centralnych miejscach, takich jak głowa, ramiona i kończyny górne. Powiedział, że centralny ból po udarze (CPSP) jest pierwotnie neuropatią i wpływa na ścieżki czuciowe, stanowiąc około 25% przypadków bólu po udarze.

początek udaru BólPotros zauważył, że u niektórych pacjentów może rozwinąć się natychmiast po udarze, u innych 3 do 6 miesięcy po udarze, a u niektórych nawet kilka lat. Jednak początek CPSP w ciągu kilku miesięcy jest najczęstszy, a późniejszy początek jest możliwą oznaką nawrotu udaru.

„Ból jest najczęstszą komplikacją” – powiedział Potruss. „Większość bólu, który opisują ludzie po udarze, to ból mięśniowo-szkieletowy”.

Zauważył, że aby dokładnie ocenić ból, klinicyści muszą obejść reakcję emocjonalną swoich pacjentów i znaleźć dokładną i obiektywną alternatywę dla skali bólu, szczególnie w przypadku CPSP.

Potruss przytoczył metodę ilościowego testu sensorycznego (QST) jako najbardziej obiektywną, ponieważ CPSP obejmuje szereg odczuć bólowych, lokalizacji i emocji u pacjentów, które mogą zakłócać diagnozę.

Potrus powiedział, że leczeniem pierwszego rzutu CPSP jest terapia lekowa i obejmuje leki przeciwdepresyjne, takie jak: amitryptylina, natomiast leki przeciwdrgawkowe, takie jak gabapentyna i pregabalina, są dobrymi lekami drugiego rzutu. Monoterapia lamotryginą jest również umiarkowanie skuteczna i ogólnie dobrze tolerowana, chociaż leczenie to wiąże się z potencjalnie poważniejszymi działaniami niepożądanymi. Chociaż opioidy są na ogół nieskuteczne w leczeniu CPSP, Potruss stwierdził, że dożylna ketamina zapewniła stosunkowo szybką ulgę w bólu, trwającą od dwóch do trzech godzin, w badaniu z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanym placebo.

W zakresie leczenia niefarmakologicznego korzystne działanie w zmniejszaniu bólu wykazują różne formy neurostymulacji (kora ruchowa, przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, kalorymetria mózgowa głęboka i przedsionkowa).

Boutros dodał, że regionalna blokada nerwów doprowadziła do dość szybkiego zmniejszenia bólu w wyniku odcięcia sygnałów z mózgu przed dotarciem do miejsca bólu. Powiedział, że może to wskazywać, że ból może nie być generowany lub odczuwany w ośrodkowym układzie nerwowym.

„CPSP ma zmienną linię czasową na początek następnego udaru” – powiedział Boutros. „Napływający sygnał sensoryczny może odgrywać ważną rolę w maskowaniu bólu poudarowego u pacjentów”.

READ  Czujesz się zapomniany po covid? Z badania wynika, że ​​wirus może wpływać na pamięć krótkotrwałą