Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce spowolni w lutym wzrost do 5,4% r/r

bne IntelliNews – Inflacja bazowa w Polsce spowolni w lutym wzrost do 5,4% r/r

Inflacja bazowa w Polsce, która mierzy dynamikę cen z wyłączeniem żywności i energii, obniżyła w lutym wzrost do 5,4% rok do roku.Harmonogram) po wzroście o 6,2% rok do roku w poprzednim miesiącu, podał 18 marca Narodowy Bank Polski (NBP).

W rezultacie w lutym dynamika inflacji bazowej spadła jedenasty miesiąc z rzędu, zgodnie z innymi wskaźnikami inflacji. W lutym dynamika CPI spadła o 1,1 punktu bazowego do 2,8% rok do roku, podał w zeszłym tygodniu Urząd Statystyczny GUS.

Banco Santander Polska stwierdził jednak w komentarzu: „Tempo cen składników inflacji bazowej – zwłaszcza usług – pozostaje wysokie i niezgodne z celem inflacyjnym”.

Cel inflacyjny ustalony przez Narodowy Bank Rezerw wynosi 2,5%, przy odchyleniu o 1 punkt procentowy w obu przypadkach.

Nie oczekuje się, aby Narodowy Bank Japonii w najbliższym czasie złagodził politykę pieniężną, gdyż czeka na potencjalny wzrost inflacji w drugiej połowie roku po stopniowej eliminacji przez rząd górnych limitów cen energii elektrycznej i powrocie do budżetu. 5% podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze.

Obecnie oczekuje się, że Narodowy Bank Rezerw pozostawi stopy procentowe na niezmienionym poziomie do drugiej połowy roku, a jakiekolwiek zmiany zostaną wprowadzone dopiero po uzyskaniu większej przejrzystości ścieżki inflacji w następstwie decyzji regulacyjnych rządu.

W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa wzrosła w lutym o 0,5%, po wzroście o 0,4% miesiąc do miesiąca w styczniu, pokazały także dane NBP.

READ  GPA Global przejmuje zakład poligraficzny ASG w Polsce