Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biuro w Canary Wharf zostało sprzedane z rabatem wynoszącym 160 mln funtów

Biuro w Canary Wharf zostało sprzedane z rabatem wynoszącym 160 mln funtów

Biuro w Canary Wharf zajmowane przez ofiarę kryzysu bankowego z 2008 r. zostanie sprzedane ze 160 milionami funtów rabatu, co będzie kolejnym ciosem dla nękanej trudnościami dzielnicy finansowej Londynu.

Izraelski biznesmen kupił 5 Churchill Place za kwotę 110 mln funtów siedem lat po przejęciu go przez chińskiego inwestora Cheung Kee Group za 270 mln funtów.

Budynek 5 przy Churchill Place, który przed jego upadkiem w czasie kryzysu finansowego zajmował amerykański bank inwestycyjny Bear Stearns, został w zeszłym roku postawiony w stan upadłości po tym, jak Cheung-Kee Group nie spłacała pożyczek zabezpieczonych nieruchomością.

Jak podaje React News, grupa Menomadin należąca do Haima Taiba kupiła umowę najmu z 60% rabatem w transakcji, w której pośredniczył Savills.

Ta wyprzedaż jest jedną z największych jak dotąd wyprzedaży w Londynie. Chiński inwestor próbował już wcześniej pozbyć się Churchill Place 5 w 2022 r. za około 400 mln funtów, ale bezskutecznie. Budynek jest wynajmowany głównie spółce JPMorgan na podstawie umowy długoterminowej.

Chińska firma kupiła Churchill Place 5 z długiem wynoszącym 196 mln funtów, co stanowi prawie 70% wartości budynku, a około 175 mln funtów zapewniła Lloyds Banking Group.

Orzeczenie to nadeszło, gdy brytyjskie urzędy stanęły przed trudnym rozliczeniem, ponieważ utrzymujące się wysokie stopy procentowe obniżają wartości.

Tymczasem rozwój pracy hybrydowej zwiększył presję na właścicieli biur, a wiele firm zmniejsza przestrzeń roboczą.

Sprzedaż Churchill Place 5 nie została jeszcze potwierdzona, ale prawdopodobnie ustanowi precedens dla wartości nieruchomości w i tak już oblężonej dzielnicy finansowej.

W Canary Wharf doszło do kilku głośnych odejść, a w lipcu zeszłego roku HSBC podjęła decyzję o opuszczeniu swojej globalnej siedziby na rzecz miasta, które zadało temu obszarowi największy cios.

Inne firmy, w tym Clifford Chance i Credit Suisse, również ogłosiły, że opuszczą region.

READ  Rynki Europy Środkowo-Wschodniej – Budapeszt osiąga rekordowy poziom, dane o zatrudnieniu w USA pod lupą

Pusta powierzchnia biurowa w Docklands wynosi obecnie 16% – najwyższy poziom od lat.

5 Churchill Place to jeden z trzech budynków na sprzedaż w Canary Wharf. Blackstone wystawił na rynek nieruchomość, w której wcześniej mieściła się siedziba Urzędu Nadzoru Finansowego, kupiona w 2014 roku za około 165 milionów funtów.

Grupa Cheung Kei jest właścicielem drugiego budynku w okolicy, 20 Canada Square, który odbiorcy prawdopodobnie będą chcieli sprzedać jeszcze w tym roku. Firma nie spłaciła już pożyczki pod zastaw budynku w wysokości 265,5 mln funtów.

Matthew Boynton, główny ekonomista ds. nieruchomości w Capital Economics, powiedział: „W miarę, jak firmy planują ograniczanie działalności, wiele z nich skorzysta z okazji i przeniesie się do najlepszych centralnych obszarów, aby przyciągnąć pracowników do biur. Dlatego uważamy, że Canary Wharf będzie nadal osiągać słabsze wyniki.

Grupa Canary Wharf, będąca właścicielem dużych gruntów w tym regionie, otrzymała w zeszłym roku zastrzyk gotówki od akcjonariuszy w wysokości 400 milionów funtów.

Obejmowały one środki pieniężne od grupy private equity Brookfield i Katarskiego Urzędu ds. Inwestycji.

W maju ubiegłego roku agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że ​​firma będzie miała trudności ze sprzedażą swoich biur bez „oferowania znacznych rabatów”.

Skontaktowano się z Grupą Cheung Kei w celu uzyskania komentarza. Savills odmówił komentarza.

Przeczytaj najnowsze aktualizacje poniżej.