Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

BP odnotowuje drugie co do wielkości zyski od dekady

BP odnotowuje drugie co do wielkości zyski od dekady

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Gigant energetyczny BP zaobserwował drugie co do wielkości roczne zyski od ponad dekady, choć są one o połowę mniejsze niż w roku poprzednim.

Zyski w 2023 r. wyniosły 13,8 miliarda dolarów (11 miliardów funtów), w porównaniu z rekordowymi 27,7 miliardami dolarów w 2022 roku, kiedy ceny ropy poszybowały w górę po inwazji Rosji na Ukrainę.

Ceny ropy naftowej spadły w ubiegłym roku, zmniejszając zyski wszystkich spółek energetycznych.

BP poinformowało jednak, że intensyfikuje plany zwrotu gotówki akcjonariuszom.

To pierwsze wyniki opublikowane przez BP od czasu ogłoszenia przez firmę nominacji Murraya Auchincllossa na nowego dyrektora generalnego.

Spadek rocznych zysków BP odzwierciedla spadek konkurencyjnego Shella, który w zeszłym tygodniu podał, że zyski spadły do ​​28,2 miliarda dolarów w zeszłym roku, w porównaniu z 39,9 miliarda dolarów w 2022 roku.

W ostatnich trzech miesiącach 2023 roku BP odnotowało zyski na poziomie 3 miliardów dolarów, czyli więcej niż oczekiwano, a jego akcje wzrosły we wtorek rano o 5%.

Firma podała również, że planuje zwiększyć zwroty dla inwestorów w pierwszych trzech miesiącach roku poprzez wykup akcji o wartości 1,75 miliarda dolarów. Zobowiązał się także do wykupów o wartości 3,5 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2024 roku.

BP stwierdziło, że spodziewa się w tym roku „podstawowej produkcji ropy naftowej i działalności operacyjnej wyższej”, ale niższej produkcji gazu i energii niskoemisyjnej.

W zeszłym roku firma spotkała się z krytyką ze strony grup ekologicznych po tym, jak ograniczyła plany zmniejszenia ilości wydobywanej ropy i gazu do 2030 roku.

W odpowiedzi na najnowsze ustalenia grupa społeczna Global Witness skrytykowała politykę BP.

Jednak w zeszłym tygodniu donoszono, że jedna grupa inwestorów – BlueBell Capital Partners – wezwała BP do rezygnacji z celów całkowitego ograniczenia wydobycia ropy i gazu, nazywając je „irracjonalnymi”.

Susannah Streeter z Hargreaves Lansdowne powiedziała, że ​​priorytety nowego szefa BP stały się jasne.

„Chociaż podczas swojej nominacji obiecał, że strategia BP zakładająca przejście z międzynarodowego koncernu naftowego do zintegrowanego przedsiębiorstwa energetycznego nie uległa zmianie, ogłoszenie wykupu głównych akcji pokazuje, że natychmiastowy nacisk położony jest na wzmocnienie ceny akcji i przywrócenie wartości akcjonariuszom”.

Nick Butler, były szef strategii w BP, powiedział programowi BBC Today, że mówi się, że BP może być celem przejęcia.

„Prawdziwą obroną przed przejęciami są wyniki i jeśli na tym skupia się nowy dyrektor generalny, to myślę, że możemy patrzeć na spółkę z większym optymizmem” – powiedział.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Ceny energii zaczęły rosnąć po zakończeniu obostrzeń związanych z koronawirusem, ale poszybowały w górę w marcu 2022 r., kiedy Rosja najechała Ukrainę. Istniały obawy o przerwy w dostawach energii, dlatego wiele krajów nałożyło sankcje uniemożliwiające import całej rosyjskiej ropy i produktów naftowych.

Cena referencyjnej ropy Brent wkrótce po inwazji osiągnęła prawie 128 dolarów za baryłkę, ale obecnie wynosi nieco poniżej 80 dolarów.

Rosnące ceny w 2022 roku sprawią, że wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne osiągną duże zyski. W odpowiedzi rząd Wielkiej Brytanii nałożył nieoczekiwany podatek, zwany… Podatek od zysków energetycznych (EPL)w sprawie „nadzwyczajnych” zysków przedsiębiorstw z działalności w Wielkiej Brytanii mających na celu pomoc w sfinansowaniu programu wsparcia w rachunkach za gaz i energię elektryczną.

BP podało, że jego spółka na Morzu Północnym zapłaciła w 2023 r. 1,5 miliarda dolarów brytyjskiego podatku (1,2 miliarda funtów), z czego 720 milionów dolarów było należne EPL. W zeszłym roku zapłacił 2,2 miliarda dolarów podatków za swoją działalność na Morzu Północnym, w tym 700 milionów dolarów od angielskiej Premier League.

Istniały obawy przed wzrostem cen ropy w wyniku ataków rebeliantów Houthi na statki na Morzu Czerwonym, ale jak dotąd obawy te niewiele się zmieniły.

Ataki skłoniły kilka firm, w tym BP, do zawrócenia statków z drogi przez Kanał Sueski. Jest to najszybsza trasa morska łącząca Azję z Europą i ma szczególne znaczenie w transporcie ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego.

Co mogę zrobić, jeśli nie stać mnie na rachunek za energię?

  • Sprawdź swoje polecenie zapłaty: Twoja miesięczna płatność opiera się na szacunkowym zużyciu energii w ciągu roku. Twój dostawca może obniżyć Twój rachunek, jeśli rzeczywiste zużycie jest mniejsze niż szacowane.
  • Zapłać tyle, ile możesz: Jeśli nie jesteś w stanie spłacić poleceń zapłaty lub płatności kwartalnych, poproś swojego dostawcę o „plan zdolny do płacenia” w oparciu o Twoje możliwości.
  • Skorzystaj z tego, co Ci się należy: Upewnij się, że ubiegasz się o wszystkie możliwe świadczenia. Niezależny Pomocnik pieniędzy Na stronie znajduje się przydatny przewodnik.