Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Biochemia: „odcisk palca” peptydu umożliwia e

Sieci neuronowe mogą wykrywać subtelne różnice we wzorcach barwników z wysuszonych roztworów peptydów (po lewej: peptyd amyloidu-beta (Aβ42); po prawej: mutacja).

Zdjęcie: Sieci neuronowe mogą wykrywać subtelne różnice we wzorcach barwników z wysuszonych roztworów peptydów (po lewej: peptyd amyloidu-beta (Aβ42); po prawej: mutacja).
Opinia jeszcze

Kredyt: (po lewej: peptyd amyloidu beta (Aβ42); po prawej: mutacja).

Skład biochemiczny białek i peptydów determinuje ich funkcje biologiczne. Wiele wskazuje na to, że nawet subtelne zmiany strukturalne lub przestrzenne mogą sprzyjać progresji choroby. Wiele chorób neurodegeneracyjnych przypisuje się defektowi tworzenia białek i peptydów spowodowanemu takimi zmianami. Peptydy amyloidu beta (Aβ42) odgrywają główną rolę w chorobie Alzheimera. Różnią się one jedną resztą aminokwasową i reprezentują mutacje genetyczne choroby Alzheimera.

Do tej pory nie było prostego i dokładnego sposobu przewidywania mutacji w białkach. W Instytucie Interfejsów Funkcjonalnych KIT (IFG) grupa badawcza kierowana przez profesora Jörga Lahana opracowała metodę wykrywania nieprawidłowego tworzenia się poprzez strukturę wysuszonych roztworów białek i peptydów. „Wzory plamek były nie tylko wyraźne i powtarzalne, ale także doprowadziły do ​​klasyfikacji ośmiu mutacji z dokładnością predykcyjną ponad 99 procent” – powiedział Lahan, autor badania, opisując wyniki. Grupa wykazała, że ​​ważne informacje o pierwszorzędowej i drugorzędowej strukturze peptydów można uzyskać z plam pozostawionych przez suszenie kropelek roztworu peptydu na powierzchni stałej.

Wzory plam, takie jak odciski palców mikropeptydów

Roztwory białek i peptydów są precyzyjnie nakładane na szkiełka za pomocą zautomatyzowanego systemu do rysowania, aby zapewnić kontrolowane i powtarzalne wyniki. Powierzchnie szkiełek zostały wcześniej przygotowane warstwą hydrofobowego polimeru. Aby przeanalizować skomplikowane wzory plamek z wysuszonych kropelek, naukowcy uzyskali obrazy za pomocą mikroskopii polaryzacyjnej. Następnie obrazy zostały przeanalizowane za pomocą sieci neuronowych głębokiego uczenia.

„Ponieważ struktury są tak podobne i trudne do odróżnienia gołym okiem, z pewnością zaskoczeniem było, że sieci neuronowe były tak skuteczne” – mówi Lahan o wynikach. „Wzory umierania peptydów beta-amyloidowych służą jako mikroodciski palców, które odzwierciedlają strukturalną i przestrzenną tożsamość peptydu”. Według Hahna technologia ta umożliwia identyfikację wariantów choroby Alzheimera z maksymalną dokładnością w ciągu kilku minut.

READ  NASA's Perseverance zbiera próbki starożytnej marsjańskiej skały

Proste przygotowanie próbki zapewnia szybką diagnozę

Wyniki wskazują, że metoda tak prosta jak suszenie kropli roztworu peptydu na powierzchni stałej może służyć jako wskaźnik subtelnych różnic w strukturze pierwszorzędowej i drugorzędowej peptydów. „Dokładne i skalowalne metody wykrywania stratyfikacji zmian konformacyjnych i strukturalnych białek są pilnie potrzebne w celu rozszyfrowania patogenezy chorób takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona” – mówi Lahan. Jest to również stosunkowo prosta metoda, niewymagająca starannego przygotowania próbki, dzięki czemu umożliwia prostą i przyjazną pacjentowi diagnozę. Ponadto metoda ta ma ogromny potencjał do innych zastosowań w diagnostyce medycznej i molekularnym wykrywaniu chorób. (szw.)

oryginalny post

Azam Jehanipour, Jörg Hahn, Głębokie uczenie wspomagane stratyfikacją mutantów beta-amyloidu przy użyciu wzorców suszenia kropelkowego, Advanced Materials, 2022, 34 (24), 2110404, DOI: 10.1002/adma.202110404

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/adma.202110404

Więcej informacji o Centrum Materiałów KIT: https://www.materials.kit.edu/298.php

Będąc „Uniwersytetem Badawczym Stowarzyszenia Helmholtza”, KIT tworzy i przekazuje wiedzę dla społeczeństwa i środowiska. Celem jest wniesienie znaczącego wkładu w globalne wyzwania w dziedzinie energii, mobilności i informacji. W tym celu współpracuje około 9800 pracowników w wielu dyscyplinach nauk przyrodniczych, inżynieryjnych, ekonomicznych, humanistycznych i społecznych. KIT przygotowuje 22 300 studentów do odpowiedzialnych misji w społeczeństwie, przemyśle i nauce, oferując programy studiów oparte na badaniach. Wysiłki innowacyjne KIT budują pomost między ważnymi odkryciami naukowymi a ich zastosowaniem z korzyścią dla społeczeństwa, dobrobytu gospodarczego i zachowania podstaw naszego normalnego życia. KIT to jedna z wybitnych niemieckich uczelni.


Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! nie ponosi odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych na EurekAlert! Za pośrednictwem współpracujących instytucji lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.