Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak mózg wybiera między bólem a zyskiem?

Wyobraź sobie, że musisz w kółko wybierać między tym, co lubisz robić, a bólem, który by ci to spowodowało, czy to fizycznym, czy emocjonalnym. Jeśli żyjesz z depresją, lękiem lub przewlekłym bólem, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do podejmowania tych trudnych wyborów codziennie lub co tydzień. Ale zaskakująco niewiele wiadomo o obszarach mózgu zaangażowanych w podejmowanie tego rodzaju decyzji. W ostatnim artykule w PNASNaukowcy z McGill University pokazują, że prążkowie brzuszne odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o wybory dotyczące przyszłego bólu w porównaniu z przyszłym zyskiem. Co ciekawe, ten obszar mózgu został już zidentyfikowany jako zaangażowany w motywację i nagrodę, ale do tej pory nie był kojarzony z bólem. Odkrycie to może doprowadzić do opracowania metod leczenia szeregu zaburzeń charakteryzujących się nadmiernym unikaniem.

Aby zobaczyć, które regiony mózgu zostały aktywowane podczas podejmowania decyzji dotyczących przyszłego bólu i zysku, uczestnicy ostatniego badania zostali poproszeni o bardzo szybkie dokonanie wyborów, które wiązały się z określoną (losową) ilością bólu w zamian za określoną (losową) ilość zysku – lub odwrotnie.

Obserwowanie, jak mózg podejmuje decyzje

Kiedy uczestnicy zostali poproszeni o wielokrotne wybieranie (odbyło się 100 prób) między udanymi objawami bólu lub wzmocnienia, naukowcy wykorzystali skany mózgu do monitorowania obszarów aktywności mózgu. Odkryli, że chociaż wiele różnych obszarów mózgu jest związanych z przyszłym bólem lub ofiarami pieniężnymi, istnieje jeden specyficzny obszar, brzuszne prążkowie, które jest systemowo aktywowane lub dezaktywowane jako funkcja przyszłego bólu lub nagrody.

Korzystając z algorytmów uczenia maszynowego, naukowcy byli w stanie zidentyfikować wzorce aktywności mózgu, które pozwoliły im przewidzieć nie tylko poziom bólu i oferowanej nagrody, ale także to, czy uczestnicy zaakceptują lub odrzucą te oferty. W efekcie obserwowali, jak mózg podejmuje decyzje między przyszłym bólem a zyskiem.

READ  Czy ChatGPT może mieć wpływ na radiologię?

„To było jak obserwowanie słabego przełącznika poruszającego się w górę lub w dół, w zależności od tego, czy widoczny jest ból, czy wzmocnienie” – powiedział. Mateusz Roy, profesor nadzwyczajny na wydziale psychologii w McGill i starszy autor artykułu. „Odkryliśmy, że kiedy pieniądze były na wystawie, zgodnie z oczekiwaniami, aktywność w prążkowiu brzusznym wzrosła. Ale interesujące jest to, że aktywność w tym samym obszarze mózgu zmniejszyła się proporcjonalnie do prezentowanego bólu. Wskazuje to na połączoną reprezentację ból i zysk w prążkowiu brzusznym, co jest prawie powszechną walutą w podejmowaniu decyzji, w których trzeba je porównać”.

odniesienie: Coll MP, Slimani H, Woo CW i in. Sygnatura neuronowa wartości decyzji dla przyszłego bólu. Materiały Narodowej Akademii Nauk. 2022; 119 (23): e2119931119. dui:10.1073/BNASS.2119931119

Ten artykuł został ponownie opublikowany z następujących Materiały. Uwaga: artykuł mógł zostać zmodyfikowany pod względem długości i treści. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze wspomnianym źródłem.