Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruski więzień polityczny Andriej Bokzopot został uhonorowany Nagrodą Dziennikarską 2021 przez magazyn Polish Press

Andrzej Poczobut, grodzieński reporter Gazety Wyborczej i białoruski więzień polityczny polskiego pochodzenia, w 2021 roku otrzymał tytuł dziennikarza w konkursie Grand Press.

Andriej Bokzobot. Wolność’. Stoisko w centrum Warszawy 12 października 2021 r. Fot. Biełsat

Tytuł „Dziennikarza Roku” otrzymał po raz pierwszy w 2011 roku. Wtedy też został więźniem sumienia.

„Siła Andrzeja Poczobuta nie polega na tym, że napisał w tym roku ważny tekst. Jego podejście było o wiele ważniejsze niż wiele raportów, komentarzy czy artykułów prasowych. To świadectwo tego, że wolność słowa jest bezcenna i nie można o niej mówić.” Jarosław KorskiZastępca Redaktora Naczelnego Gazety Wyborczej powiedział po odebraniu nagrody w imieniu Poczobuta.

Wraz z figurką Poczobut otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł (blisko 10 000 $). W głosowaniu prowadził z dużym marginesem.

Andriej Bokzobot został aresztowany 25 marca 2021 r. i oskarżony o „podżeganie do wrogości przez grupę osób” (część 3 art. 130 kodeksu karnego). Został zidentyfikowany jako więzień polityczny. Mężczyzna odmówił opuszczenia Białorusi. Za kratami zaraził się COVID-19 i miał problem z sercem.

Uwięziony polski działacz Andrzej Bokzopot: „Nie będę prosić o litość nawet pod presją”

Dostał już trzy listy od prorządowego działacza Jurij Waskrasenski, Ale odrzucił propozycję napisania prośby o ułaskawienie Aleksander Łukaszenka. Waskrasenski oświadczył jednak, że nadal będzie dążył do uwolnienia Poczobuta. W odpowiedzi Buczobot podkreślił, że nie upoważnił nikogo do takiego działania w jego sprawie, w tym Waskrasensky’ego.

W 2010 roku Andrzej Poczobut byłam okładka, okładkaPraca Wydarzenia połączony z tenn Wybory prezydenckie na Białorusi, w których startował zatrzymany I dobra. iW marcu 2011 r. wniosła przeciwko niemu sprawę karną na korzyść Podobno jaskonsultować się z prezydentem, W wyniku jego wcześniejszego zatrzymania wSkarp. W kontekście jego kontraktu, riali za zamkniętymi drzwiami NSon jest Pozwany byłam grzesznik I Został skazany na 3 lata więzienia z dwuletnim odroczeniem. W lipcu było Klatka piersiowa Na podstawie pisemnego zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju.

Poza talentem dziennikarskim Poczobut ma inne hobby: jest a Kandydat Master of Sports w szachach i a Współzałożyciel białoruskiego zespołu punkowego Perversion. Działa również w Związku Polaków na Białorusi.

Lekarstwa, których nie podano więzionemu polskiemu działaczowi Andrzejowi Bokzopotowi po rzekomej odmowie wyjazdu z kraju

bełsat.eu

READ  Futbolowa supremacja Europy Zachodniej to coś więcej niż pieniądze