Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że półpasiec „wywołuje reakcję łańcuchową”, która może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera

Badanie wykazało, że półpasiec „wywołuje reakcję łańcuchową”, która może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera

Nowe badania wykazały, że posiadanie półpaśca może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Choroba Alzheimera.

Zakażenie prowadzi do aktywacji innego wirusa opryszczki, który zwykle jest nieszkodliwy i pozostaje uśpiony w naszych ciałach – a ta „reakcja łańcuchowa” wiąże się z dramatycznym nagromadzeniem niebezpiecznych blaszek w mózgu.

Półpasiec jest następującą infekcją po ospie wietrznej, która pojawia się, gdy dana osoba jest po raz pierwszy narażona na wirusa ospy wietrznej i półpaśca (VZV).

Wykorzystując komórki mózgowe wyhodowane w laboratorium, naukowcy pod kierunkiem Uniwersytetu Oksfordzkiego zbadali wpływ VZV na mózg. Chociaż nie spowodował bezpośrednio zmian związanych z chorobą Alzheimera, okazało się, że reaktywuje inny wirus, HSV-1, powodując szybkie nagromadzenie białek, które powodują uszkodzenia w mózgu.

Wynika to z badań, które wykazały, że starsi dorośli, którzy mają wysoki poziom HSV-1 w mózgu, są bardziej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.

Autorka badania Dana Kearns z Tufts University w Massachusetts powiedziała: „To jedno lub dwa uderzenia dwóch bardzo powszechnych i zwykle nieszkodliwych wirusów.

„Ale badania laboratoryjne sugerują, że jeśli nowa ekspozycja na VZV aktywuje uśpiony HSV-1, może to spowodować problemy”.

Profesor Ruth Itzaki z Uniwersytetu w Manchesterze również pracowała nad badaniem i powiedziała: „Ten zaskakujący wynik wydaje się potwierdzać, że u ludzi infekcje takie jak VZV mogą powodować wzrost stanu zapalnego w mózgu, co może reaktywować uśpiony HSV-1 .

„Uszkodzenie mózgu spowodowane powtarzającymi się infekcjami w ciągu całego życia ostatecznie doprowadzi do choroby/demencji Alzheimera.

„Oznacza to, że szczepionki mogą odgrywać większą rolę niż tylko ochrona przed jedną chorobą, ponieważ mogą również pośrednio, poprzez zmniejszenie infekcji, zapewnić pewną ochronę przed chorobą Alzheimera”.

Badanie zostało opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease.