Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nie lekceważ wpływu, jaki Twój mózg ma na Twoje jelita

Czy kiedykolwiek czułeś lekkie mdłości przed prezentacją lub bóle brzucha podczas stresujących wydarzeń?

Jeśli go masz, powinno to wyraźnie wskazywać, jak ściśle oddziałują między sobą jelita i mózg.

Ale może wyjść poza te przykłady. Ostatecznie jednak nie ma wątpliwości, że czynniki emocjonalne i psychospołeczne odgrywają rolę w zaburzeniach trawienia.

Objawy związane ze stresem w jelitach nie są rozstrzygające, a każda osoba doświadczy czegoś innego. Ktoś z kwaśnym refluksem może od czasu do czasu odczuwać lekkie uczucie w klatce piersiowej, podczas gdy inna osoba może doświadczać nocnych epizodów silnego bólu.

Ponieważ rodzaj i nasilenie objawów są różne, różne są również metody leczenia, takie jak leki, samopomoc i inne.

Osoby z łagodnymi objawami mogą szybko reagować na zmiany w diecie lub protokole leczenia. Jeśli te zmiany nie działają dla Ciebie, możesz porozmawiać z lekarzem, aby przyjrzeć się bliżej i zidentyfikować lub wykluczyć wszelkie przyczyny.

Jeśli wykluczy się podstawowe schorzenia wpływające na zdrowie jelit, jest coraz bardziej prawdopodobne, że objawy są związane z problemami emocjonalnymi lub psychospołecznymi. Może to być trudne dla niektórych osób, które to zaakceptują, ale poprowadzi cię to na ścieżce do poprawy technik leczenia i zarządzania.

Osoby z ciężkimi objawami żołądkowo-jelitowymi związanymi ze stresem prawdopodobnie skorzystają z terapii zorientowanych na uważność, takich jak techniki relaksacyjne, mediacja, uważność lub terapia poznawczo-behawioralna.

Twój mózg i jelita są ze sobą ściśle powiązane, a odpowiedź na problemy związane z jelitami może leżeć w twoim umyśle. Znalezienie sposobów na relaks, radzenie sobie ze stresem i zmniejszenie lęku może być kluczem do łatwiejszego poruszania się po jelitach.

READ  Stwierdzono, że terapia komórkami macierzystymi MSC-NP osłabia aktywność zapalną komórek mózgowych