Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Badanie wykazało, że dieta ketogenna przynosi obiecujące wyniki w leczeniu lęku, depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego

Badanie wykazało, że dieta ketogenna przynosi obiecujące wyniki w leczeniu lęku, depresji i innych zaburzeń zdrowia psychicznego

nowo Składniki odżywcze W badaniu opublikowanym w czasopiśmie omówiono potencjalny korzystny wpływ diety ketogennej (KD) na stany lękowe, depresję, stres, schizofrenię i chorobę afektywną dwubiegunową.

Pobyt: Potencjalne skutki diety ketogennej w profilaktyce i skojarzonym leczeniu stresu, lęku, depresji, schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej: od badań podstawowych do praktyki klinicznej. Źródło zdjęcia: Artem Evdokimov / Shutterstock.com

Korzyści zdrowotne dinara kuwejckiego

ChAD charakteryzuje się niską zawartością węglowodanów, dużą zawartością tłuszczu i umiarkowaną zawartością białka, które stanowi odpowiednio 5-10%, 65-80% i 20-25% całkowitej energii. Wiele badań wykazało korzyści płynące z choroby Parkinsona w leczeniu różnych schorzeń.

Na przykład KD oferuje potencjalne korzyści w leczeniu raka, zdrowiu układu sercowo-naczyniowego i zmniejszaniu stanu zapalnego. Ponadto chorobę Parkinsona powiązano z działaniem neuroprotekcyjnym i przeciwzapalnym, które może zapobiegać i pomagać w leczeniu szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych.

Tradycyjne metody leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego obejmują psychoterapię, farmakoterapię lub obie te metody, przy czym każda z nich może u niektórych osób powodować niepożądane skutki uboczne. Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania nowych metod leczenia, które zapewnią lepsze wyniki i tolerancję.

O badaniu

Obecne badanie obejmowało obszerny przegląd literatury na temat korzystnego wpływu choroby Parkinsona na stres, schizofrenię, chorobę afektywną dwubiegunową, stany lękowe i depresję. W tym celu dokładnie przeszukano naukowe bazy danych, w tym Scopus, PubMed i Web of Science, przy użyciu skutecznych i reprezentatywnych słów kluczowych, aby zidentyfikować kwalifikujące się badania kliniczne i badania na ludziach.

Niektóre z tych słów kluczowych obejmowały „dieta ketogenna i stany lękowe”, „dieta ketogenna a zaburzenia psychiczne”, „dieta ketogenna a zaburzenia psychiczne”, „dieta ketogenna a skutki neurobiologiczne” oraz „ograniczenie węglowodanów lub ograniczenie kalorii”. Do analizy włączono artykuły opublikowane w języku angielskim, natomiast pominięto artykuły opublikowane w nierecenzowanych czasopismach, komentarzach i artykułach redakcyjnych.

Wyniki

W przypadku różnych zaburzeń zdrowia psychicznego interwencje KD są powiązane zarówno z podobieństwami, jak i różnicami w ich skuteczności terapeutycznej.

READ  Naukowcy odkryli dziwny czarny „superjonowy lód”, który może znajdować się w głębinach innych planet

Ogólnie rzecz biorąc, badania na zwierzętach wykazały, że ChAD skutecznie łagodzi objawy lęku, depresji, stresu, choroby afektywnej dwubiegunowej i schizofrenii. Chociaż w badaniach na zwierzętach KD wykazała korzystne działanie przeciwdepresyjne, dostępne dowody kliniczne pozostają mieszane.

Ta różnica w wynikach może wynikać z różnic w wielkości próby, projekcie badania, charakterystyce uczestników, czasie trwania interwencji i heterogeniczności zaburzeń depresyjnych wśród pacjentów. Dlatego potrzebne są randomizowane, kontrolowane badania kliniczne, a także badania na dużą skalę, aby określić potencjalne zastosowanie choroby Parkinsona w leczeniu depresji.

Podobne różnice zaobserwowano pomiędzy badaniami na zwierzętach i badaniami klinicznymi dotyczącymi przeciwlękowego działania choroby Parkinsona. Chociaż badania kliniczne wykazały zmniejszenie lęku po interwencjach w ChD, nie wszystkie badania wykazały znaczną poprawę. Oprócz poprawy heterogeniczności projektów badań, mechanizm molekularny, dzięki któremu KD wywiera swoje właściwości przeciwlękowe, również wymaga dodatkowych badań.

Związek między chorobą Parkinsona a reakcjami na stres jest złożony. Chociaż w jednym badaniu wykazano wyższą wrażliwość nadnerczy i poziom kortykosteronu u gryzoni karmionych KD, inne badanie udokumentowało poprawę wydajności poznawczej i parametrów metabolicznych u szczurów karmionych KD narażonych na chroniczny stres. Ogólnie rzecz biorąc, odkrycia te podkreślają złożone powiązania między zachowaniem a szlakami neuroendokrynnymi i metabolicznymi.

W przypadku schizofrenii wykazano, że KD zapewnia korzystne działanie zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i badaniach klinicznych.

Nadal brakuje dowodów na skuteczność choroby afektywnej dwubiegunowej w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Chociaż w niektórych badaniach odnotowano złagodzenie nasilenia objawów i poprawę stabilności nastroju, wiarygodność tych wyników należy wykazać w bardziej kompleksowych, randomizowanych badaniach klinicznych.

W istniejących badaniach oceniających wpływ choroby Parkinsona na psychopatologię stosowano różnorodne podejścia. Na przykład, podczas gdy jedno badanie dotyczyło złożonego związku między snem, chorobami psychicznymi i metabolizmem mózgu, w innym oceniano wpływ choroby Parkinsona na objawy depresyjne, funkcje poznawcze, zachowania społeczne, dietetyczne i związane z lękiem.

READ  Odkrycie starożytnego DNA ujawnia mamuty włochate, dzikie konie przetrwały tysiące lat dłużej niż sądzono

Wnioski

Chociaż istnieją pewne dowody na korzystną rolę choroby Parkinsona w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić jej korzyści kliniczne. Głównym ograniczeniem obecnego badania może być stronniczość wynikająca z różnic w metodologiach zastosowanych w przeglądanych badaniach oraz ograniczona dostępność danych z długoterminowej obserwacji.

Zatem przyszłe badania powinny złagodzić ograniczenia metodologiczne obecnych badań, ulepszyć protokoły leczenia i zbadać mechanizmy molekularne, poprzez które choroba Parkinsona może wpływać na zaburzenia zdrowia psychicznego. Konieczne są także dalsze badania w celu określenia bezpieczeństwa i skuteczności terapii ChAD w opiece psychiatrycznej.

Odniesienie do magazynu:

  • Chrysafi, M., Jacovides, C., Papadopoulou, S.K., i in. (2024) Potencjalne skutki diety ketogennej w profilaktyce i skojarzonym leczeniu stresu, lęku, depresji, schizofrenii i choroby afektywnej dwubiegunowej: od badań podstawowych do praktyki klinicznej. Składniki odżywcze 16(11); 1546. doi:10.3390/nu16111546