Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Aviva sprzedaje polski biznes Allianz za 2,9 miliarda dolarów

Aviva ma siedzibę w Londynie.

Jason Deen | Bloomberg przez Getty Images

Brytyjski ubezpieczyciel powiedział w piątek, że Aviva sprzedała swoje polskie operacje niemieckiemu Allianz za 2,5 miliarda euro (2,94 miliarda dolarów) w gotówce, kończąc program sprzedaży europejskich i azjatyckich aktywów, który rozpoczął się w zeszłym roku.

Źródła zaznajomione ze sprawą poinformowały w czwartek agencję Reuters, że Allianz pokonał konkurencyjne oferty włoskiego Generali i holenderskiego ubezpieczyciela NN.

Amanda Blank, prezes Aviva, która dołączyła do firmy jako dyrektor generalny w lipcu 2020 r., W szybkim tempie sprzedaje aktywa, koncentrując się na podstawowej działalności firm ubezpieczeniowych na życie i ogólnych w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. Aviva posiada również spółki joint venture w Chinach i Indiach.

„Sprzedaż naszego polskiego biznesu to doskonały wynik zmiany ukierunkowania naszego portfela, ogłoszonego zaledwie osiem miesięcy temu” – powiedział Blanc, dodając, że sprzedaż ośmiu spółek przyniosłaby 7,5 miliarda funtów (10,31 miliarda dolarów) gotówki.

Allianz, który jako pierwszy wszedł na polski rynek w 1997 roku, jest największą firmą ubezpieczeniową w Europie.

„Cieszymy się, że możemy wzmocnić obecność marki Allianz w Europie Środkowo-Wschodniej i realizować skuteczną strategię rozwoju w tym regionie” – powiedział w osobnym oświadczeniu dyrektor generalny Allianz, Oliver Bait.

Allianz zapowiedział, że transakcja uplasuje się na drugim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem zysku operacyjnego. W regionie ma kilka innych firm, w tym Rosję i Ukrainę.

Allianz dodał, że umowa w Polsce podniesie Allianz na piąte miejsce pod względem przypisu składki brutto.

Inwestorzy mają nadzieję, że otrzymają obfite płatności gotówkowe z szaleństwa sprzedaży Avivy.

Analitycy JPMorgan Cazenoff stwierdzili, że Aviva jest jedną z największych brytyjskich spółek ubezpieczeniowych z nadwagą, powołując się na „atrakcyjny zwrot z kapitału / historię restrukturyzacji”.

Cena sprzedaży w Polsce przekroczyła oczekiwania analityków, podały źródła Reuterowi, po tym, jak trzem oferentom w tym tygodniu dano szansę na poprawę poniedziałkowych wiążących ofert.

READ  Pierwszy zwiastun Madame Web przedstawia bohaterki-pająki i złoczyńcę przypominającego Spider-Mana

Aviva podała w komunikacie, że Allianz kupuje również mniejszościowy pakiet Santander w biznesie Aviva Poland, podnosząc łączną wartość transakcji do 2,7 mld euro.

Aviva dodał, że Santander zachowa 49% udziałów w spółkach joint venture zajmujących się ubezpieczeniami na życie i ubezpieczeniami ogólnymi.