Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australijska piosenkarka i autorka tekstów Judith Durham zmarła w wieku 79 lat | muzyka australijska

Judith Durham, wielka australijska piosenkarka i piosenkarka The Seekers, zmarła w wieku 79 lat.

Durham wydała kilka solowych albumów, ale jest najbardziej znana z brzmienia popularnej grupy muzycznej The Seekers, z którą występowała od 1963 do 1968, kiedy odeszła, aby kontynuować karierę solową.

Zespół szybko odniósł światowy sukces i sprzedał ponad 50 milionów płyt, z wieloma międzynarodowymi hitami, w tym I’ll Find Nothing Else, Karnawał się skończyłNasz własny świat i dziewczyna Georgie.

Universal Music Australia i Musiccost podały w oświadczeniu, że Durham zmarł w opiece paliatywnej w piątek wieczorem po krótkim pobycie w Alfred Hospital w Melbourne.

Według oświadczenia, jej śmierć nastąpiła w wyniku powikłań przewlekłej choroby płuc.

Członek zespołu zarządzającego Seekers, Graham Simpson, powiedział: „To smutny dzień dla rodziny Judith, kolegów naukowców, pracowników Musicoast, przemysłu muzycznego, fanów na całym świecie i nas wszystkich, którzy od tak dawna są częścią życia Judith. „

Jej koledzy z zespołu The Seekers – Keith Buttger, Bruce Woodley i Athol Gay – powiedzieli, że ich życie na zawsze zmieniło się po stracie naszego „drogiego przyjaciela i lśniącej gwiazdy”.

„Jej walka była intensywna i heroiczna, nigdy nie narzekała na swój los i całkowicie zaakceptowała swój koniec. Jej cudowna muzyczna spuścizna, Keith i Bruce i ja mamy szczęście, że możemy się nimi podzielić” – powiedzieli.

I hołd złożony ukochanemu piosenkarzowi, a premier Anthony Albanese okrzyknął Durham jako „narodowy skarb i australijską ikonę”.

Powiedział na Twitterze: „Judith Durham dała głos nowemu wątkowi naszej tożsamości i pomogła wytyczyć ścieżkę dla nowej generacji australijskich artystów”. Wielu będzie tęsknić za jej dobrocią, a hymny, które dała naszemu narodowi, nigdy nie zostaną zapomniane.

Lider opozycji Peter Dutton pochwalił Durhama jako kogoś, kto „dał głos więcej niż jednemu pokoleniu Australijczyków poprzez słowa o uniwersalnym uroku, niesione przez melodie, które raz usłyszane, zostają zapisane w naszych wspomnieniach”.

„Durham pokazał piosenkę po piosence i imprezę po koncercie, jak ludzki głos może dotrzeć i poruszyć każdego z nas” – powiedział Dutton w oświadczeniu. „Jej język był wyjątkowo australijski, a jej głos jest darem międzynarodowego piękna”.

Minister sztuki, Tony Burke, określił Durham jako „ikonę naszej muzyki”. „Pewnego razu”, napisał, „najsłynniejszym australijskim głosem była Judith Durham”. „Co za wkład. I co za strata.”

Wiktoriański premier Daniel Andrews powiedział, że urodzony w Essendon muzyk „poszedł na podbój świata muzyki w Australii i poza nią”. „Z ich unikalnym głosem i prezencją sceniczną napędzającą The Seekers, zespół stał się jednym z największych australijskich zespołów”.

Durham otrzymała wiele nagród w swojej karierze, w tym Australijski Medal Orderu (OAM) za usługi muzyczne w 1995 roku, zwłaszcza jako artysta estradowy i kompozytor, oraz Medal Stulecia w 2003 roku.

W 2015 roku otrzymała tytuł Wiktoriański Roku.

Subskrybuj, aby otrzymywać w ten weekend e-maile dotyczące stylu życia i kultury w Guardian Australia

Urodzona w Melbourne Durham nagrała swój pierwszy album w wieku 19 lat i zyskała międzynarodową sławę po dołączeniu do The Seekers. Rozwiązali się w 1968 roku, rok po otrzymaniu nagrody Australii Roku, ale ponownie zjednoczyli się w latach 90. XX wieku.

W 1969 Durham poślubił brytyjskiego pianistę i dyrektora muzycznego Rona Edgewortha, zanim spędził krótkie pobyty w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Para przeżyła wypadek samochodowy ze swoim kierownikiem wycieczki w 1990 roku, w którym Durham doznał obrażeń, w tym złamanego nadgarstka i nogi.

Ogromny napływ fanów zachęcił Durhama do ponownego spotkania się z innymi członkami The Seekers na Silver Jubilee Show, kiedy to u Edgewortha zdiagnozowano chorobę neuronu ruchowego. Zmarł cztery lata później.

W 2013 roku Durham doznała udaru mózgu, który wpłynął na jej zdolność do czytania i pisania, ale nie do śpiewania. Jej najnowszy album, wcześniej niepublikowana kolekcja piosenek zatytułowana So Much More, został wydany w 2018 roku z okazji jej 75. urodzin.

Z australijską prasą stowarzyszoną

READ  Canal + nabywa większościowy pakiet udziałów w SPI International