Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Astronomowie znajdują migający olbrzym w pobliżu serca Drogi Mlecznej | przestrzeń

Astronomowie odkryli gigantyczną, błyskającą gwiazdę, 100 razy większą od Słońca, czającą się w pobliżu serca Drogi Mlecznej.

Obserwacje teleskopowe ujawniły, że masywna gwiazda, znajdująca się w odległości ponad 25 000 lat świetlnych, pociemniała o 97% w ciągu kilkuset dni, po czym powoli powracała do swojej poprzedniej jasności.

Nieoczekiwane i dramatyczne przyciemnienie jest prawdopodobnie spowodowane przez planetę krążącą wokół planety towarzyszącej lub gwiazdy otoczonej przez dysk nieprzezroczystego pyłu przechodzący z przodu i blokujący światło, które w przeciwnym razie dotarłoby do Ziemi.

„Wydaje się, że pojawił się znikąd” – powiedział dr Lee Smith z Instytutu Uniwersytetu Cambridge na Uniwersytecie w Cambridge. astronomia, o nagłym przyciemnieniu gwiazdy. Zaczęło zanikać na początku 2012 roku i prawie wyblakło do kwietnia tego roku, zanim wróciło do zdrowia w ciągu następnych 100 dni.

VVV-WIT-08: Sekwencja zdjęć słabej i jasnej gwiazdy. Zdjęcie: ESO

Astronomowie zaobserwowali tajemniczą ciemną gwiazdę w danych zebranych przez teleskop Vesta, obsługiwany przez Europejskie Obserwatorium Południowe w Chile. Instrument monitoruje miliard gwiazd przez prawie dekadę, szukając przykładów zmieniającej się jasności w podczerwonym świecie widma elektromagnetycznego.

Kiedy naukowcy odkryją zmieniające się gwiazdy które nie należą do określonych kategorii, nazywają przedmiotami „co to jest” lub „sztuczną inteligencją”. Ich najnowsze odkrycie nosi nazwę VVV-WIT-08.

Ponieważ masywna gwiazda znajdowała się w gęstym regionie galaktyki, naukowcy zastanawiali się, czy nieznany ciemny obiekt przypadkiem skręcił przed nią. Symulacje sugerują, że jest to bardzo mało prawdopodobne bez nieuzasadnionej liczby ciemnych obiektów unoszących się wokół Drogi Mlecznej.

Animacja pokazuje, jak mogła spowodować masywna chmura pyłu
Animacja pokazuje, jak gigantyczna chmura pyłu może spowodować „mrugnięcie” gigantycznej gwiazdy – wideo

Najbardziej prawdopodobną możliwością było to, że widok teleskopu VVV-WIT-08 był zasłonięty, gdy zapylony dysk wokół planety krążącej wokół drugiej planety lub gwiazdy został zasłonięty. Relacje astronomów zostały zgłoszone w Comiesięczne zawiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznegosugerował, że dysk powinien być nachylony tak, aby wyglądał jak elipsa od Ziemi i że powinien być gigantyczny, o promieniu co najmniej jednej czwartej odległości od Ziemi do Słońca.

To nie pierwszy raz, kiedy astronomowie odkryli migające gwiazdy. Masywny dysk pyłowy powoduje powstanie gigantycznej gwiazdy Epsilon Auriga zmniejszać się o około 50% co 27 ​​lat. Inna gwiazda, znana jako TYC 2505-672-1, jest częścią układu podwójnego i co 69 lat jest zaćmiona przez dysk otaczający towarzyszącą jej gwiazdę. Nie jest jasne, kiedy VVV-WIT-08 ponownie przyciemni, ale astronomowie uważają, że stanie się to w ciągu najbliższych 20 do 200 lat. Obok VVV-WIT-08 zaobserwowano dwie inne jasne gwiazdy, ale naukowcy mają na ich temat mniej szczegółów.

Seria odkryć pomoże astronomom zrozumieć, co wydaje się być nową klasą „błyskających gigantów”. „Kiedy zaczniesz tworzyć kombinacje wielu z tych rzeczy, możesz przyjrzeć się ich właściwościom łącznie i odkryć tajemnice pochodzenia tych dysków” – powiedział Smith. „Pozwala nam zobaczyć, jak te systemy ewoluują i co robią pod koniec swojego życia”.

READ  „Wirus Dog Corona jest obecny u ludzi”; Dlaczego się nie martwić: Tribune India