Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ambasador Izraela przyznaje, że całkowite zniszczenie Hamasu jest niemożliwe

Ambasador Izraela w Nowej Zelandii przyznał, że całkowite zniszczenie Hamasu będzie niemożliwe, ale powiedział, że jego kraj „rozbroi” tę grupę bojowników i uniemożliwi jej stanie się „częścią jakiegokolwiek przyszłego rozwiązania” w Strefie Gazy.

W szeroko zakrojonym wywiadzie z pytaniami i odpowiedziami Ran Yacobi został zapytany o sześciomiesięczną wojnę Izraela w Gazie, podczas której liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej nadal sięga dziesiątek tysięcy.

Zapytany dzisiaj, czy „całkowite zniszczenie Hamasu” byłoby niemożliwe, Yacobi odpowiedział: „Tak… Musimy rozbroić Hamas i nie możemy pozwolić Hamasowi ani Iranowi – który jest teraz wielkim lalkarzem na froncie – na udział z „Bez wojny”. „Przyszłe rozwiązanie”.

Ran Yaqubi w kwietniu 2024 r.

W lutym izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział, że „całkowite zwycięstwo jest ważne dla osiągnięcia celu wojennego”, jakim jest „zniszczenie Hamasu”. Izraelski minister obrony obiecał w zeszłym roku, że Izrael „zetrze” Hamas „z powierzchni ziemi”.

Intensywność trwających od dziesięcioleci działań wojennych dramatycznie nasiliła się w październiku ubiegłego roku, kiedy bojownicy Hamasu wydostali się z oblężonej Strefy Gazy, zabijając około 1200 Izraelczyków i porywając około 250 innych osób.

Według Ministerstwa Zdrowia Gazy od czasu brutalnego ataku z zaskoczenia izraelskie wojsko rozpoczęło masową kampanię bombową i inwazję lądową na Strefę Gazy, w wyniku czego zginęło ponad 34 000 Palestyńczyków.

Chociaż kierowane przez Hamas władze ds. zdrowia nie rozróżniają w swoich obliczeniach bojowników i cywilów, twierdzą, że co najmniej dwie trzecie z nich to dzieci i kobiety.

Ma to miejsce po izraelskim ataku w Gazie, w którym zginęło sześciu zagranicznych pracowników organizacji humanitarnych, poinformował amerykański korespondent Logan Church.

W wywiadzie Yaqubi został zapytany, do czego doprowadzi długoterminowa strategia Izraela w wojnie, w tym do potencjalnej radykalizacji wsparcia dla bojowników w regionie.

Zginęło ponad 30 000 osób, a ambasador twierdzi, że wojna jest „bardziej moralna”

W rozmowie z Q+A ambasador Izraela był wielokrotnie naciskany na temat moralności bombardowań jego kraju i inwazji lądowej na Gazę od czasu ataku z 7 października.

READ  Główna wyspa Vanuatu przestała podróżować za granicę po tym, jak zwłoki zostały wyrzucone na brzeg wirusem Covid-19

Yaqubi został zapytany: „Według naszych szacunków obecnie w Gazie zamordowano 13 000 dzieci. Jak Izrael może usprawiedliwić reakcję, w wyniku której zginęło 13 000 dzieci?”

Ran Yaqubi rozmawia z ankieterem Jackiem Tammym.

„Jak daleko, twoim zdaniem, sięga moralne uzasadnienie Izraela?”

Ambasador odpowiedział w ramach dłuższej odpowiedzi: „Pytanie brzmi, ile dzieci po obu stronach zostanie ostatecznie ocalonych, ile dzieci i cywilów po obu stronach?”

Zapytał: „Ile dzieci i cywilów po stronie izraelskiej zostanie ocalonych, jeśli Hamas nie zrobi tego ponownie?”

„A może po prostu już z tym skończyliśmy i musimy pozwolić, aby to stworzenie z piekła rodem przychodziło raz po raz?”

Później powiedział: „Izrael zachował się w sytuacji asymetrycznej wojny miejskiej, moim zdaniem, w najbardziej etyczny i militarnie moralny sposób”.

Wiele krajów, w tym Nowa Zelandia, wezwało do natychmiastowego zawieszenia broni.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii przekazał 4 miliony dolarów osobom dotkniętym wojną domową w Sudanie i 2 miliony dolarów na pomoc dla Strefy Gazy.

„Palestyńska ludność cywilna w dalszym ciągu ponosi główny ciężar izraelskich działań wojskowych, zabijani są pracownicy organizacji humanitarnych i medycznych, a obiekty opieki zdrowotnej i infrastruktura krytyczna są niszczone” – powiedział w zeszłym tygodniu przed Narodami Zjednoczonymi Winston Peters.

Dodał: „Palestyńska ludność cywilna nie powinna być zmuszana do płacenia ceny za pokonanie Hamasu”.

Ambasador: Nowa Zelandia należy do krajów o „podobnych poglądach”.

Yacobi został także zapytany o to, jak Izrael postrzega reakcję dyplomatyczną Nowej Zelandii sześć miesięcy po wojnie w Gazie.

Odpowiedział: „Nowa Zelandia potępiła zarówno atak Hamasu z 7 października, jak i atak przeprowadzony przez Iran.

„Myślę, że Nowa Zelandia zdecydowanie należy do podobnie myślących demokracji w stylu zachodnim.

„Nowa Zelandia wysłała niewielki oddział składający się z sześciu przedstawicieli do koalicji walczącej z Houthi i porwaniami statków na pełnym morzu. Myślę, że Nowa Zelandia jest na dobrej drodze i chciałbym, żeby Nowa Zelandia była szybsza na niektórych ścieżkach”.

Ambasador kontynuował swoją odpowiedź w pełnym wywiadzie.

Cały wywiad obejrzyj Q&A o 9:00 w TVNZ+ lub TVNZ 1

Niniejsza sesja pytań i odpowiedzi z Jackiem Tame została przygotowana przy wsparciu New Zealand On Air

Dodatkowe raporty z Associated Press