Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa Zelandia przetrzymuje bezterminowo osoby, którym nie zostaną postawione zarzuty żadnego przestępstwa. To nienawistne

Opinia: Niewielu Nowozelandczyków zdaje sobie sprawę, że w tym kraju ludzie mogą być tacy Zostali uwięzieni bezterminowo bez postawienia im zarzutów z przestępstwem.

Bez zamiaru zostaną oskarżeni o popełnienie przestępstwa.

Kiedy po raz pierwszy to odkryłem, nie mogłem w to uwierzyć i myślałem, że źle zrozumiałem prawo.

Ale prawda jest taka, że ​​więzimy najbardziej bezbronnych ludzi na świecie, którzy nie popełnili przestępstwa ani tutaj, ani w żadnym innym kraju.

Czytaj więcej:
* Nowa Zelandia ma jeden z najniższych wskaźników uchodźców na świecie – i miejsce na więcej
* Historyk mówi, że rekord pokazuje, że Nowa Zelandia jest surowa dla uchodźców refuge
* Postęp uchodźców po ośmiu długich latach

Osoby ubiegające się o azyl przybywają do tego kraju, szukając schronienia przed wojną i prześladowaniami i zamiast być mile widzianymi, Więzimy ich razem z przestępcami Dokładamy wszelkich starań, aby jak najszybciej wróciły tam, skąd przybyły.

Osoby ubiegające się o azyl, które nie zostały oskarżone o żadne przestępstwo, w Nowej Zelandii lub gdzie indziej, mogą zostać zatrzymane na czas nieokreślony zgodnie z naszym prawem.

123rf

Osoby ubiegające się o azyl, które nie zostały oskarżone o żadne przestępstwo, w Nowej Zelandii lub gdzie indziej, mogą zostać zatrzymane na czas nieokreślony zgodnie z naszym prawem.

Spotkałem pana X podczas pracy jako prawnik dyżurny w Sądzie Okręgowym w Manukau 20 lat temu. Adwokaci dyżurni zajmują się głównie sprawami karnymi, ale poproszono mnie o rozmowę z panem X w celu udzielenia mu porady prawnej w sprawie jego pojawienia się tego dnia w sądzie.

Nie miałem do tego kwalifikacji, ponieważ nie miałem wiedzy na temat prawa imigracyjnego ani uchodźczego, ale alternatywą było pozwolić mu stawić się w sądzie bez rozmowy z prawnikiem.

Pan X przybył do Australii z kraju trzeciego i złożył wniosek o azyl. Został tam aresztowany na miejscu, ale uciekł, szukał innego azylu i wsiadł do samolotu do tego kraju.

Kiedy przybył, natychmiast został ponownie zamknięty. Miał prawnika, który pracował nad jego wnioskiem o azyl, ale pomoc prawna nie obejmowała kwestii, czy pan X powinien być przetrzymywany w więzieniu podczas ustalania jego statusu.

Adwokat Kat McLennan:

dostarczony

Prawnik Kat McLennan: „Powiedzenie im tego było bolesne, [asylum seekers] Zamiast ich powitać, zamierzaliśmy je zamknąć i spróbować jak najszybciej wywieźć je z powrotem za granicę”.

Uważam za tak odrażające, że ktoś jest przetrzymywany na czas nieokreślony bez zarzutów, że przez osiem kolejnych środy chodziłem bez wynagrodzenia, aby argumentować, że pan X powinien zostać zwolniony podczas rozpatrywania jego wniosku o status uchodźcy. W środę przeprowadziliśmy pełną dyskusję na temat kwestii prawnych, ale sędzia ostatecznie zdecydował, że nie ma żadnej swobody działania poza przedłużeniem nakazu aresztowania zezwalającego na zatrzymanie pana X na kolejne siedem dni.

Tak więc w inne środy mogę tylko dać jasno do zrozumienia, że ​​nie aprobowaliśmy uwięzienia pana X. Pod koniec procedury nadania statusu uchodźcy został wsadzony do samolotu i odesłany z powrotem do Australii.

Powodem, dla którego rząd tak bardzo chciał go zatrzymać, było to, że dopóki był przetrzymywany przez cały czas pobytu w Aotearoa, linia lotnicza, która go tu przywiozła, była zobowiązana zabrać go z powrotem do kraju, w którym podróżował.

Pan X nie jest jedynym azylantem, z którym miałem do czynienia. Zaczęłam się bać spotykać takich ludzi w celach. Wierzyli, że kraj ten cieszy się dobrą opinią międzynarodową i będzie traktował osoby ubiegające się o azyl dobrze i zgodnie z prawem.

To było bolesne, gdy powiedziałem im, że zamiast ich powitać, zamierzamy ich zamknąć i spróbować jak najszybciej ponownie wyeksportować je za granicę.

Tak było ponad 20 lat temu, ale teraz rząd zlecił opracowanie niezależnego raportu na temat przetrzymywania w tym kraju osób ubiegających się o azyl. W ramach przeglądu zbada się, czy osoby ubiegające się o azyl powinny zostać uwięzione, koncentrując się na wyborze decyzji o zatrzymaniu z ostatnich pięciu lat, aby ocenić tę praktykę pod kątem zobowiązań w zakresie praw człowieka w tym kraju.

Trudno zrozumieć, dlaczego potrzebny jest raport. Amnesty International poinformowała rząd Niedopuszczalne jest umieszczanie w więzieniu osób ubiegających się o azyl podczas decydowania o przyznaniu im statusu uchodźcy. Zastępca ministra ds. imigracji Phil Twyford powiedział, że Komitet Praw Człowieka ONZ doradził rządowi, aby nie umieszczał w więzieniu osób ubiegających się o azyl.

Rząd musi działać szybko, aby zakończyć tę odrażającą praktykę.

Kat McLennan jest adwokatem z Auckland.

READ  Nowy kompleks apartamentów w Auckland skierowany do najemców