Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zrób roti, a nie naan  Wersja telewizyjna

Zrób roti, a nie naan Wersja telewizyjna

Niektóre rzeczy najlepiej zostawić profesjonalistom, a naan jest jednym z nich – ale to nie znaczy, że nie możesz dodać pysznego indyjskiego chleba do swojego kulinarnego repertuaru. Berzen Patel wyjaśnia, jak to zrobić.

Mój przyjaciel w pracy powiedział mi: „Przygotowałem indyjskie jedzenie w domu w weekend”.

„Tak? Co ugotowałeś?” Zapytałam.

„Sag paneer używający twojego Pasta Saguala I naan z masłem”, powiedziała mi, po czym przyznała, że ​​chociaż filiżanka paneer zajęła tylko 15 minut, naan był znacznie twardszy, niż się spodziewałem.

Zanim jedzenie dotarło na stół, była wyczerpana. Ponadto dzieci ledwo dotykały naan, ponieważ nie były tak delikatne jak dzieci w restauracji.

Moje serce utonęło. Zbyt dobrze znam uczucie spędzania godzin na gotowaniu czegoś, co nie wychodzi tak, jak tego oczekiwałeś w swojej głowie. Sprawia, że ​​już nigdy nie będziesz chciał spróbować.

I tak jest prawie zawsze w przypadku chleba naan – płaskiego chleba na zakwasie w kształcie łezki – kiedy robisz go w domu.

Naan jako indyjskie aktorki Aishwarya Rai i Priyanka Chopra. Są na arenie międzynarodowej. Jest bardzo popularny poza Indiami. Zobaczycie je na wszystkich liczących się festiwalach filmowych. Ale w domu w Bollywood daleko im do najbardziej utalentowanych i popularnych.

Podobnie prawie każda indyjska restauracja w Nowej Zelandii i za granicą serwuje naan. Nie oznacza to, że należy je robić w domu.

Hindusi właściwie nie jedzą dużo naan.

Naan jest powodem, dla którego dwa razy w roku jem indyjskie jedzenie w restauracji, chociaż wiem, że większość jedzenia, które zjem, będzie przeciętna. Idę tam po mojego kremowego dahl makhani z gęstym czosnkowym wędzonym chlebem naan. Podczas gdy smak poduszek naan maczanych w indyjskim curry, ilość użytej mąki i ghee sprawia, że ​​niezdrowe jest ich spożywanie z każdym posiłkiem.

READ  Powodzie w Europie: liczba ofiar śmiertelnych przekracza 110, a akcje ratunkowe są kontynuowane

Przygotowanie go w domu zajmuje dużo czasu. Poza tym bez tandoor – dużego, opalanego węglem glinianego pieca – nigdy nie smakują tak lekko i puszysto jak prawdziwe. Mógłbym ugotować indyjskie obiady na cały tydzień w czasie potrzebnym na zrobienie 10 naanów.

Z drugiej strony Roti (znane również jako Chapatti) jest wytwarzane w prawie wszystkich indyjskich domach. codziennie. W niektórych domach przy każdym posiłku.

Wszyscy to jedzą. Bogaci, biedni, zdrowi, chorzy, dzieci, dorośli. Roti jest wytwarzany z mąki pełnoziarnistej zamiast mąki uniwersalnej i jest przaśnym chlebem płaskim, który składa się w ciągu kilku minut. Roti jest dla Indian tym, czym makaron dla Włochów.

Kochamy to tak bardzo, że ktoś wynalazł 3D Maszyna drukarska Roti Mój sąsiad zapłacił jej ponad 2500 dolarów. Chociaż nie posiadam roti, mam pewne zalety roti. Dorastając w Bombaju, pokojówka przyszła do naszego domu tylko po to, żeby zrobić nam roti.

Dziadek umówił się, że przyjdziesz do naszego domu o 15:30, dokładnie wtedy, gdy ja wrócę ze szkoły. Miała przygotowywać ciasto, ponieważ miałem zamiar zmienić mundur. I właśnie wtedy, gdy wyjąłem kilka pierwszych roti TawaPrzyszedłem ukraść dwie gorące roti. Każdy dostawał grubą kostkę masła, zanim posypałem go cukrem, zwinąłem w wąskie cygaro i łapczywie pochłonąłem.

Brałem roti za pewnik, ponieważ ktoś w moim życiu zawsze robił to za mnie. Zacząłem moje doświadczenie z robieniem roti dopiero w zeszłym roku, kiedy moje dziecko w wieku szkolnym zakochało się w roti i roti studenta alfabetu w swoim szkolnym pudełku na lunch.

Alfabetowe foremki do ciastek na ratunek! (Zdjęcie: Birzin Patel)

Kiedy zaczynasz, robienie roti może być trudne. Ale to jest krzywa uczenia się, a nie sam chleb.

Krish Ashok dzieli się fascynującym naukowym wyjaśnieniem, jak zrobić doskonałe roti W swojej książce Masala Lab. Sztuczka polega na użyciu zwilżonej formy, takiej jak ta, której piekarze używają do zakwasu, do zrobienia ciasta roti. Ashok mówi: „Jeśli dopiero zaczynasz robić roti, zacznij od 80% wilgoci i pracuj aż do 100% wilgoci, kiedy czujesz się komfortowo”.

READ  Coronavirus Covid 19: Tłumy na plaży w Sydney grożą zakończeniem blokady, gdy NSW zgłasza 16 nowych przypadków

Dla początkujących roti, takich jak ty i ja, to 80 g wody na 100 g mąki. Miał kilka innych wskazówek, które zawarłem dla Ciebie w przepisie poniżej.

Kiedy próbowałem zrobić roti przy użyciu tej formuły, zrobiło się miękkie, ciągnące się roti, które dmuchało na tava i utrzymywało się, gdy zanurzałem je zarówno w dahlu, jak i curry. Nie były idealnie okrągłe, ale kogo to obchodzi?

(W tym miejscu należy zauważyć, że indyjskie roti to nie to samo, co malezyjskie roti canai, które jest przygotowywane ze zwykłej mąki i jest obrane).

Ćwiczenie na moim roti w każdy weekend sprawiło, że chodzę szybciej. Nie tak szybko, jak moi kucharze Oberoi (nazwa pochodzi od pięciogwiazdkowego hotelu w Bombaju), ale skończą, zanim skończę tygodniowy posiłek warzywny, przygotowany jeden posiłek curry. Ciasto robię dwa razy w tygodniu i przechowuję w lodówce. Potem, gdy mam ochotę, dorzucam kilka, smaruję tava i mam doskonały dodatek do ziemniaczanego dal lub masali, a nawet zawijam resztki grillowanego kurczaka.

Następnym razem, gdy będziesz miał ochotę zrobić naan, zamiast tego zrób roti. Idealnie pasuje do każdego indyjskiego dania, które gotujesz. Czy to curryjakiś paneer, a nawet kurczak maślany.

Jak zrobić roti w domu (około 15)

  • mąka pełnoziarnista – Ashirwad aata On jest najlepszy
  • ciepła woda
  • olej
  • sól
  • Ghee

Wyposażenie dodatkowe: Dobra tava będzie ci dobrze służyć zarówno do dosa, jak i robienia roti.

Wymieszaj mąkę i ciepłą wodę, stosując stopień uwodnienia 80%, aby uzyskać pastę. To znaczy 80 gramów ciepłej wody na 100 gramów mąki. Wymieszaj mąkę z wodą i ugniataj prawie do kudłatej mieszanki, aby nie pozostały suche kawałki mąki.

Ważny krok: pozostaw to na 30 minut. Zarówno ciepła woda, jak i odpoczynek prowadzą do rozwoju glutenu, który jest odruchem, który daje dobre roti do żucia.

READ  Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrasta do 105: „Ludzie tracą lata potencjalnie zdrowego życia”

Po 30 minutach dodaj sól do ciasta. Dodaj trochę oleju i zagniataj ciasto, aż będzie się kleić i będzie lśniące.

Jeśli przechowujesz ciasto, posyp je większą ilością mąki i przechowuj w szczelnym pojemniku w lodówce (dobre na 3-4 dni).

Ciasto podzielić na małe kulki.

Przed rozwinięciem roti przykryj powierzchnię, na której zamierzasz użyć silikonowej blachy do pieczenia. Rozgrzej również patelnię tava lub inną patelnię do robienia naleśników, upewniając się, że używasz najwyższego ustawienia temperatury na kuchence.

Zanurz kulkę ciasta w suchej mące, a następnie rozwałkuj ją na silikonowej blasze do pieczenia na cienkie kółko za pomocą wałka. Upewnij się, że jest tak cienki, jak to możliwe, i odwróć roti kilka razy, aby się nie przykleiło. Nie bój się posypać go suchą mąką, aby ułatwić mu rolowanie.

Umieść roti na gorącej tava i smaż z obu stron, aż pojawią się ciemnobrązowe plamy i będą lekko ugotowane.

Wyjmij roti na talerz i dodaj do niego 1/2 łyżeczki ghee.

Układaj roti jeden na drugim, aż skończysz.

Ważny krok: pozwól mu nieco ostygnąć, a następnie przechowuj w szczelnym pojemniku, aby zapobiec wysychaniu.